Οι καλοί διαιτητές αλλά κι αυτός που τα έκανε μαντάρα και σαν πρώτος και σαν VAR

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 1.2.2021

Τις διαιτησίες από τους έξι αγώνες της 22ης αγωνιστικής (εκκρεμεί ο σημερινός ανάμεσα στην Ανόρθωση και την Καρμιώτισσα) αναλύει μέσω της ιστοσελίδας μας, gipedo.politis.com.cy ο Νίκος Σάββα.

Ο πρώην διαιτητής και συνεργάτης της εκπομπής «Derby» του ΠΟΛΙΤΗ 107.6 θα προβεί σε περαιτέρω ανάλυση στη διάρκεια της εκπομπής, στις 14:00 με 16:00, στη συζήτηση με τους παρουσιαστές Πανίκο Χατζηλιασή και Ανδρέα Κάντηλο.

Ομόνοια-Ολυμπιακός (Μάριος Χριστοφόρου)

Καλός.

28’ - Γκολ του Ολυμπιακού. Η μπάλα ενώ έρχεται από μακριά χτυπά στο χέρι του Κα. Διαιτητής και VAR πιστεύω ότι έχουν μετρήσει το γκολ γιατί έχουν δει ότι η μπάλα στο χέρι του ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού πήγε μετά από κεφαλιά του Λέτσιακς. Δεν υπάρχει ξεκάθαρη εικόνα από τηλεοπτική κάμερα.

62’ - Ζητά πέναλτι ο Ολυμπιακός. Σωστά δεν έχει δοθεί. Η μπάλα μετά από σουτ ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού (Πεχλιβάνης) χτυπά στο πόδι του Χούμποτσαν και ενώ ο ποδοσφαιριστής πέφτει στο έδαφος χτυπά η μπάλα στο χέρι του.

Ερμής-ΑΕΛ (Λούκας Σωτηρίου)

Καλός.

63’ – Ζητά πέναλτι η ΑΕΛ. Υπάρχει στιγμιαίο κράτημα από τον Νο27 στον Σάντος, ο οποίος προσπαθεί να εκμεταλλευθεί, αλλά σωστά ο διαιτητής δεν έχει δώσει παράβαση.

86’ – Ζητά πέναλτι ο Ερμής. Δεν υπάρχει χέρι ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ, Τεσέιρα. Αντιθέτως ο ποδοσφαιριστής διώχνει με το πόδι την μπάλα, η οποία στη συνέχεια κτυπά στο κεφάλι του.

87’ – Μπορούσε να δοθεί δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) στον Σάντος (ΑΕΛ) και απευθείας κόκκινη και όχι κίτρινη που δόθηκε στον Γκάταριτς (Ερμής). Ο Σάντος χτυπά με το γόνατο τον Γκάταριτς ο οποίος πέφτει στο έδαφος κι ενώ η μπάλα βρίσκεται στο έδαφος γυρίζει και ανεβάζει σκόπιμα το πόδι του ψηλά και κτυπά τον Σάντος στο πρόσωπο.

Δόξα-Ένωση (Δημήτρης Σολωμού)

Με λάθη.

Έχει δώσει τέσσερις κίτρινες στην Ένωση στο α’ ημίχρονο και τέσσερις στη Δόξα στο β’ ημίχρονο.

32’ – Λανθασμένη και επικίνδυνη παρέμβαση του VAR (Νικόλας Νεοκλέους). Ήταν σωστή η πρώτη απόφαση του διαιτητή για επιθετικό φάουλ του Καρλίτος (Δόξα) στον Λουσέρο (Ένωση). Κακώς έχει δοθεί πέναλτι.

Απόλλων-ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Νικολάου)

-Καλός.

-Η διαιτησία θα θεωρείτο πολύ καλή εάν ο διαιτητής έπαιρνε τη σωστή απόφαση στο 17ο λεπτό.

17’ – Δόθηκε πέναλτι για τον Απόλλωνα. Υπάρχει χέρι από τον ποδοσφαιριστή του ΑΠΟΕΛ Λουντέμο, μετά από σουτ του Γιούστε, αλλά τη στιγμή που η μπάλα κτυπά στο χέρι του ποδοσφαιριστή του ΑΠΟΕΛ είναι σε φυσιολογική θέση. Λανθασμένη η απόφαση του διαιτητή να δώσει πέναλτι, σωστή η παρέμβαση του VAR και η ανατροπή της απόφασης.

Σε ό,τι αφορά το εάν μπορούσε να αφήσει πλεονέκτημα και να μην σφυρίξει αμέσως το πέναλτι, όχι δεν μπορούσε γιατί θα έπρεπε να υπάρχει ξεκάθαρη φάση για γκολ στο ακριβώς επόμενο βήμα.

24’ – Υπάρχει χέρι του Σιέλη στη δική του επανορθωτική περιοχή μετά από σουτ του Νο21 του Απόλλωνα και εκτροχιασμό της μπάλας από το Νο 6 του ΑΠΟΕΛ. Σωστά διαιτητής και VAR δεν έχουν δώσει παράβαση.

73’ – Καθαρό το 1-0 για Απόλλων.

Πάφος-ΑΕΚ (Νικόλας Νεοκλέους)

Με λάθη.

56’ – Γκολ Πάφου. Υπάρχει παράβαση που δεν δίνεται του Γιάνοφ (Πάφος) στον Τρουγιόλς της ΑΕΚ, ο οποίος είναι κάτοχος της μπάλας  που στη συνέχεια καταλήγει στον Βαλακάρι ο οποίος σημειώνει το γκολ.

64’ – Δεύτερο γκολ της ΑΕΚ. Έχει το κάθε δικαίωμα ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ (Νο. 5) να παίξει γρήγορα στο φάουλ στο οποίο έχει υποπέσει το Νο 28 της Πάφος στον Ακοράν. Υπάρχει λανθασμένη διαχείριση της φάσης από τον διαιτητή ο οποίος έχει παρασύρει με τη στάση του σε αδράνεια τους ποδοσφαιριστής της Πάφου. Ο διαιτητής με το που έχει δώσει τη παράβαση πηγαίνει με αργό ρυθμό στο σημείο που έχει γίνει και βρίσκεται στο έδαφος ο Ακοράν και συνομιλεί με το Νο28 της Πάφου αφήνοντας να νοηθεί ότι θα επαναρχίσει ο αγώνας με δική του υπόδειξη κάτι που τελικά δεν έχει υποδείξει. Θα έπρεπε ο διαιτητής με το που σφυρίξει την παράβαση να δείξει κίτρινη κάρτα στο Νο 28 της Πάφου και αφού βρισκόταν στο έδαφος και ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ, με νεύμα την σφυρίχτρα να δώσει στους ποδοσφαιριστές να καταλάβουν ότι ο ίδιος θα δώσει το σύνθημα επανέναρξης του αγώνα.

Εθνικός-Νέα Σαλαμίνας (Χρυσοβαλάντης Θεουλης)

Καλός.

70’ – Σωστά έχει δοθεί πέναλτι για τον Εθνικό. Υπάρχει παράβαση στο ανοιχτό χέρι του ποδοσφαιριστή της Νέας Σαλαμίνας, Κονφέι. Υπάρχει προέκταση κορμιού.

80’ – Καθαρή η κόκκινη κάρτα στον Σάβιτς του Εθνικού σε βίαιο παίξιμο στα πόδια του Σεργίου.