Επιτέλους κατάφερε να χαμογελάσει ο ΑΠΟΕΛ

Έσπασε το ρόδι ο ΑΠΟΕΛ, σταμάτησε το μακρύ αρνητικό σερί χωρίς επιτυχία, κερδίζοντας σε εξ αναβολής αγώνα της 5ης αγωνιστικής τη Δόξα στο ΓΣΠ, με δύο γκολ που επιτεύχθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού.

Με το τρίποντο αυτό η ομάδα της Λευκωσίας ανέβηκε δύο σκαλοπάτια στη βαθμολογία και πλέον βρίσκεται στην ένατη θέση με 13 βαθμούς, έναν πίσω από τη σημερινή αντίπαλό του, η οποία είναι στην όγδοη θέση με 14 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ κράτησε περισσότερο τη μπάλα, είχε μεγάλη κατοχή σε αντίθεση με τη Δόξα, όμως ήταν εντελώς ακίνδυνος, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων να αισθάνεται σε ελάχιστες στιγμές τον κίνδυνο με τους ποδοσφαιριστές των γαλαζοκιτρίνων. Η μοναδική επικίνδυνη φάση ήρθε στο 39’, όταν μετά από μπαλιά του Γένσεν, ο Εντονγκαλά έκανε το πλασέ, όμως δεν βρήκε το στόχο.

Τα πρώτα χαμόγελα για τον ΑΠΟΕΛ ήρθαν στο 57’ όταν μετά από κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ ο Ζαχίντ έστειλε την μπάλα στο κεφάλι του Μερκή, ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Σισκόφσκι και έκανε το 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ.

Το δεύτερο τέρμα για τους γαλαζοκιτρίνους ήρθε από τα έντεκα βήματα, μετά από πέναλτι που δόθηκε για μαρκάρισμα του Μουχτάρη στον Ζαχίντ. Ο παθών το εκτέλεσε εύστοχα και στο 65΄έκανε το 2-0 που εν τέλει ήταν και το αποτέλεσμα του αγώνα.

ΣΚΟΡΕΡ: 57’ Μερκής, 65’ πεν. Ζαχίντ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντονγκαλά (3η), Σιέλης / Πάντιτς

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Ζόρζε, Νούχιου, Ζαχίντ (78′ Λουντέμο), Κλωναρίδης (71′ Σαχάρ), Ατζίλι, Ζεράλδες, Μερκής, Γιένσεν, Σιέλης, Ντονγκαλά (84′ Γαβριήλ)

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Πάντιτς, Εγγλέζου, Μουκτάρης, Ολιβέιρα, Σαντίκ (37′ Κίκας), Οικονομίδης, Κάρλος (68′ Φιρμίνο), Τραϊσέφσκι, Καραμόκο (78′ Ασαμόα), Μέσκα

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τιμόθεος Χριστοφή