Έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε!

Η Ανόρθωση μπορεί να πέτυχε τέσσερα γκολ με κορυφαίο τον Κβιλιτάια που έκανε χατ-τρικ, να νίκησε την Ένωση (4-2) και να ανέβηκε στην κορυφή, όμως προβλημάτισε με την απόδοσή της αφού έδωσε δικαιώματα στον αξιόμαχο αντίπαλό της να ελπίζει μέχρι το τέλος για βαθμολογικό κέρδος μέσα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

H ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια με τη νίκη της έφθασε τους 26 βαθμούς και ανέβηκε στην πρώτη θέση, έχοντας όμως δύο αγώνες περισσότερους από τον Απόλλωνα που είναι τρεις βαθμούς πιο πίσω. Η προσοχή της σήμερα είναι στραμμένη στο Τσίρειο, όπου θα διεξαχθεί το μεγάλο ντέρμπι της Λεμεσού. Από την πλευρά της η Ένωση παραμένει στους επτά βαθμούς και στον πυθμένα της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Αμμοχώστου, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο που ο Τιμούρ Κετσπάγια επέλεξε πλάνο χωρίς καθαρόαιμο εξτρέμ, είχε επιεικώς μέτρια παρουσία και γι’ αυτό με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Γεωργιανός τεχνικός έκανε διπλή αλλαγή. Τα τρία πρώτα γκολ του αγώνα, από τα έξι συνολικά, επιτεύχθηκαν από την άσπρη βούλα. Δύο φορές ο Κβιλιτάια νίκησε τον Πέτρου, στο 13′ και στο 53′, με τον Χουάν Φελίπε να μειώνει σε 2-1 στο 63′.

Ο Γεωργιανός της Ανόρθωσης στο 73′ συμπλήρωσε χατ-τρικ σκοράροντας με σουτ και εκεί που όλα έδειχναν ότι το 3-1 θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα ήρθαν δύο απανωτά γκολ στο φινάλε. Στο 86’ ο Μπαλοτέλι σκόραρε και επιχείρησε να ανάψει φωτιές στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», όμως ο Σελίν στο 88′ έβαλε τα πράγματα στη θέση τους με νέο γκολ (4-2).