ΕΝΠ-Καρμιώτισσα: Δεν «Χ»αμογέλασε κανείς!

«Χ»αμένοι και οι δύο. Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το παιχνίδι μεταξύ της ΕΝΠ και της Καρμιώτισσας (2-2) που διεξήχθη στο «Τάσος Μάρκου» για την 18η αγωνιστική. Οι «βυσσινί» έφτασαν πολύ κοντά στη νίκη, ωστόσο η ομάδα των Πολεμιδιών είπε την… τελευταία της λέξη στο 90’+5, όταν πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας. Η ΕΝΠ έπεσε στην τελευταία θέση με 12 βαθμούς, ενώ η Καρμιώτισσα με 15 έμεινε στην 12η.

Η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ κατέγραψε σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος και στο 28’ άνοιξε το σκορ με σουτ του Μπαρκάν, ενώ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κατέγραψαν άλλες δύο κλασσικές ευκαιρίες με τους Νεοφύτου και Ρομό. Ο Κύπριος ποδοσφαιριστής σημάδεψε το δοκάρι, ενώ το πλασέ του δεύτερου κατέληξε μόλις έξω. Κι αφού η Καρμιώτισσα δεν… τέλειωσε το ματς, η ΕΝΠ έφερε το ματς στα ίσα στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους μετά από κεφαλιά του Θεοδώρου.

Οι «βυσσινί» μπήκαν… φουριόζοι στο δεύτερο 45λεπτο και με υπομονή και επιμονή έφτασαν στο γκολ της ανατροπής. Η χρυσή αλλαγή του Φερέρ, Μαρκόφσκι, οκτώ λεπτά μετά την είσοδο του (85’) στο παιχνίδι έφερε… τούμπα το παιχνίδι με εύστοχο πλασέ και χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του. Το παιχνίδι όμως δεν τέλειωσε εκεί! Η Καρμιώτισσα στην τελευταία φάση του ημιχρόνου σημείωσε το δεύτερο γκολ με κεφαλιά του Μαλεκκίδη.

90’+5 Τέλος του αγώνα.

90’+5 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ! Κεφαλιά του Μαλεκκίδη, στα δίκτυα η μπάλα!

85′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΠ! Εύστοχο πλασέ του ανενόχλητου Μαρκόφσκι.

77′ Αλλαγή για την ΕΝΠ. Μαρκόφκσι στην θέση του Θεοδώρου.

75′ Τετ-α-τετ ο Θεοδώρου, απέκρουσε σωτήρια για την Καρμιώτισσα ο Τούμπας. Πολύ καλή στιγμή για την ΕΝΠ.

72′ Κίτρινη στον Νεοφύτου για σκληρό μαρκάρισμα.

71′ Κεφαλιά του Θεοδώρου, μόλις έξω η μπάλα.

60′ Xωρίς ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος, έχει την κατοχή η ΕΝΠ χωρίς να σημειώνει αξιόλογες φάσεις.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

-Διπλή αλλαγή για την Ένωση, Μουλαζίμης και Ουντόζι αντικαθιστούν Κυριάκου και Μπελόνε.

Τέλος ημιχρόνου

45+1′ ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει η Ένωση με κεφαλιά του Θεοδώρου!

44′ Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα, αστοχεί από κοντά ο Ρομό.

33′ Κίτρινη κάρτα στον Κυριάκου.

33′ Δοκάρι για την Καρμιώτισσα, με σουτ του Νεοφύτου.

28΄ ΓΚΟΛ, 0-1 η Καρμιώτισσα με σουτ του Μπαρκάν από το ύψος της περιοχής!

25′ Αναγκαστική αλλαγή για την Ένωση, ο Μαϊσουράτζε στη θέση του Κοσμά.

10′ Κεφαλιά του Ι. Σάσι, απέκρουσε ο  Γκατσέφσκι.

3′ Ευκαιρία για την Καρμιώτισσα, ο Μ. Σάσι στέλνει την μπάλα έξω.

-Έναρξη του παιχνιδιού

ΕΝΩΣΗ: Γκατσέφσκι, Κυριάκου (46′ Μουλαζίμης), Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα Λουσέρο, Μπελόνε (46′ Ουντόζι), Κοσμά (25′ Μαϊσουράτζε), Φελίπε, Κοτσώνης,  Ντένινγκ, Θεοδώρου.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Toύμπας, Μπαράνοφ, Πέρεζ, Μπαρκάν, Μαλεκκίδης, Ρέινολντς, Νεοφύτου, Χρίστου,  Μ. Σασί, Ι. Σασί, Ρομό.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κυριάκου (33′) / Νεοφύτου (72′)

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος