Ένας πρώην Ομονοιάτης… έδωσε πρώτο λόγο στη Λέγκια!

Προβάδισμα για πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ πήρε η Λέγκια, καθώς με γκολ στις καθυστερήσεις κέρδισε με 2-1 τη Φλόραν Ταλίν, ένα ζευγάρι από το οποίο θα προκύψει ο αντίπαλος της Ομόνοιας στον επόμενο γύρο των ευρωπαϊκών διοργανώσεων, είτε συνεχίσει στο Τσάμπιονς Λιγκ, είτε στο Γιουρόπα Λιγκ.

Το νικητήριο γκολ πέτυχε ένας πρώην Ομονοιάτης ο Ράφα Λόπες, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η πολωνική ομάδα είχε πάρει νωρίς το προβάδισμα στην έδρα της με τον Καπούτσκα να σκοράρει μόλις στο 3′, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν απάντηση στο 53′ με τον Σαπίνεν.

Θυμίζουμε ότι οι πράσινοι, εάν ανατρέψουν το 2-0 που έχασαν από τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ στην Κροατία, και πάρουν το εισιτήριο της πρόκρισης στο γ’ προκριματικό γύρο της πρώτης τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης, τότε θα παίξουν με το νικητή του ζευγαριού Λέγκια-Φλόρα Ταλίν.

Σε αντίθετη περίπτωση, θα συνεχίσουν στον γ’ προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ και θα αναμετρηθεί με τον ηττημένο του ίδιου παιχνιδιού.