Έμαθε για Ομόνοια και λίγες ώρες μετά… λιποθύμησε στο 90’ η Αραράτ – ΒΙΝΤΕΟ

Δεν μπήκε καλά η νέα σεζόν για την αντίπαλο της Ομόνοιας στην Ευρώπη - Δείτε ολόκληρο το παιχνίδι της

Λίγες ώρες μετά την ανάδειξή της από την κληρωτίδα ως αντιπάλου της Ομόνοιας, για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, η Αραράτ δέχθηκε ψυχρολουσία σε διοργάνωση στην πατρίδα της.

Η Αραράτ κέρδιζε στον αγώνα του Σούπερ Καπ της Αρμενίας τη Νόα με 1-0 μέχρι το 90’, με την αντίπαλό της να ισοφαρίσει πριν από το τελικό σφύριγμα και εν τέλει να παίρνει τον τίτλο στην παράταση.

Ο 26χρονος μέσος της Αραράτ, Μαΐλσον Λίμα, άνοιξε το σκορ στο 60’, όμως δεν ήταν αρκετό για την αντίπαλο της Ομόνοιας να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα και να πάρει τον τίτλο.

Εκεί που ήταν έτοιμη να πανηγυρίσει, ήρθε η ψυχρολουσία. H Nόα, περσινή κυπελλούχος στην Αρμενία που τερμάτισε στην πέμπτη θέση του πρωταθλήματος, έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 90’ μετά από αδράνεια στην άμυνα της Αραράτ, ενώ στο ένατο λεπτό της (99’) παράτασης πήρε κεφάλι στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και με σκορ 2-1 πήρε την κούπα.

Σημειώνεται ότι το νέο πρωτάθλημα στην Αρμενία αρχίζει τις επόμενες ημέρες, με την περσινή πρωταθλήτρια Αραράτ να αγωνίζεται την ερχόμενη Παρασκευή (14/08), εκτός έδρας, με την Αλασκέρτ, που ήταν στο τρίτο σκαλοπάτι της βαθμολογίας την περσινή σεζόν.