Έγραψε ιστορία η Ομόνοια, πρώτο τρόπαιο για τη γυναικεία ομάδα!

Σε αγώνα γκραν γκινιόλ εξελίχθηκε ο τελικός κυπέλλου γυναικών, με την Ομόνοια και τις Απόλλων Ladies να μένουν στο 0-0 στο «ΑΕΚ Αρένα», τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και στην παράταση και να λύνουν τις διαφορές τους στα πέναλτι μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, από τα πιο δραματικά των τελευταίων χρόνων.

Το κύπελλο βάφτηκε πράσινο σε μια ιστορική στιγμή αφού είναι η πρώτη φορά που η Ομόνοια κατακτάει κάποιο τρόπαιο στην ιστορία της. Και ακόμη πιο ιστορική αν σκεφτεί κανείς ότι πάτησε φρένο στην καλύτερη κατά τεκμήριο ομάδα του γυναικείου πρωταθλήματος, η οποία πανηγύρισε και τον φετινό τίτλο του πρωταθλητή αήττητη. Μάλιστα, οι Απόλλων Ladies μετρούν δέκα σερί κατακτήσεις κυπέλλων, από το 2008-09 μέχρι και το 2017-18.

Οι ποδοσφαιρίστριες της Ομόνοιας πανηγύρισαν με τη ψυχή τους έναν τίτλο που φάνηκε ότι τον ήθελαν πολύ, ενώ αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμες στη διαδικασία των πέναλτι νικώντας με 4-3!  Ο Απόλλωνας μετρά 10 κατακτήσεις και ακολουθεί η ΑΕΚ Κοκκινοχωρίων με δύο κατακτήσεις. Από ένα τρόπαιο κατέκτησαν οι Λευκοθέα Λατσιών, Λήδρα, Πάφια, Βάμος Ιδαλίου, η Barcelona FA και τώρα η Ομόνοια.

Όσον αφορά την εικόνα της αναμέτρησης οι Απόλλων Ladies είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων σχεδόν σε όλον τον αγώνα, ωστόσο οι πράσινες αμύνονταν σθεναρά και έβαζαν δύσκολα στις κυανόλευκες. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε από την Φρέντα στο 24’ όταν έκανε το σουτ και μπλόκαρε την μπάλα η τερματοφύλακας της Ομόνοιας, ενώ η πρώτη απειλή από πλευρά της τελευταίας σημειώθηκε στο 58ο λεπτό όταν η Τομά νικήθηκε σε τετ α τετ από τη Ματθαίου. Ενώ το παιχνίδι όδευε προς το τέλος, οι δύο ομάδες ήταν πολύ προσεχτικές στην άμυνα αφού κάθε λάθος ίσως να κόστιζε ακριβά.

Έτσι οδηγήθηκαν στην παράταση με την Απόλλων Ladies να χάνει μοναδική ευκαιρία στο 109’ όταν μετά από σουτ της Λόνγκουντ, η άμυνα απομάκρυνε πάνω στη γραμμή. Έξι λεπτά αργότερα ακολούθησε σουτ από τη Χέσλαμ εντός περιοχής, ωστόσο η μπάλα έφυγε πάνω από τα γκολπόστ. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, με τις πράσινες να είναι πιο εύστοχες και να φτάνουν σε αυτή την ιστορική στιγμή.

Ομόνοια: Κουζάλη, Όλγα (88′ Κλεοβούλου),  Ξυλούρη, Πανταζή, Αστανιού, Κλεάνθους, Παπαδοπούλου, Τομά, Τάνεβα, M. Παναγιώτου (81′ Ε. Παναγιώτου), Ευθυβούλου

Apollon Ladies: Ματθαίου, Λοκγουντ, Καρμπόνι (106′ Σιντ), Σ. Χάρντι, Ρ. Χάρντι, Χέσλαμ, Χάνγκμαν, Λέστερ, Φρίντα, Ευστρατίου, Παναγιώτου

Τον αγώνα διαιτήτευσε η Ζωή Σταύρου με βοηθούς τις Δώρα Μυριανθέα και Μαρία Χριστοδούλου και τέταρτη διαιτητή την Ιωάννα Αλλαγιώτου.

Μάλιστα, δέχθηκαν συγχαρητήρια και από την εταιρεία του «τριφυλλιού», οι οποίοι ανάρτησαν: «Άθλος για τη γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου! Στον τελικό κυπέλλου κέρδισε στη διαδικασία των πέναλτι την Apollon Ladies και κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο στην ιστορία του τμήματος! Συγχαρητήρια σε όλους!».