Με φόρα από το Βελιγράδι... έπιασε εξάδα

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 13.12.2021

Ερχόμενη με φόρα από το εξαιρετικό της παιχνίδι με την Παρτιζάν στο Βελιγράδι, η Ανόρθωση πραγματοποίησε για περίπου μια ώρα μια από τις πιο καλές, σοβαρές και ουσιαστικές εμφανίσεις της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 2-0 της Δόξας στο «Α. Παπαδόπουλος» για τη 13η αγωνιστική.

Χάρη σε γκολ των Ντέλετιτς (38') και Ουάρντα (55', πέναλτι) η ομάδα της Αμμοχώστου επέστρεψε στα τρίποντα μετά από τρεις σερί αγώνες χωρίς νίκη κι έπιασε Ολυμπιακό και ΑΠΟΕΛ στην έκτη θέση.

Η Ανόρθωση κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο (10-2 οι τελικές), όμως δυσκολεύτηκε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, παρότι βρήκε κάποιες μεγάλες ευκαιρίες, με κορυφαία το χαμένο πέναλτι του Πόποβιτς στο 26' (απέκρουσε ο Σισκόφσκι), έπειτα από χέρι του Λαφράνς το οποίο δεν είδε ο ρεφ Φωτίου, όμως μετά από παρέμβαση του VAR Δημητρίου πήγε στο on-field review κι εντέλει το σφύριξε. Το γκολ για την «Κυρία» ήρθε εντέλει στο 38' με εκπληκτικό πλασέ του Ντέλετιτς λίγο έξω από την περιοχή.

Στην επανάληψη η Δόξα έδειξε διάθεση να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης, όμως αυτή που σκόραρε ήταν και πάλι η Ανόρθωση. Οι κυανόλευκοι κέρδισαν δεύτερο πέναλτι, αυτή τη φορά για πάτημα του Στυλιανού στον Κατσαράβα, με τον διαιτητή να δείχνει αρχικά φάουλ και να αλλάζει την απόφασή του ξανά χάρη στο VAR και το on-field review (πατούσε γραμμή ο Κατσαράβα). Ο Κετσπάγια άλλαξε τον εκτελεστή του και ο Ουάρντα ευστόχησε για το 2-0. Κάπου εκεί το ματς... «έσβησε» καθώς η Ανόρθωση έριξε ρυθμό και διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμά της, δίχως να κινδυνέψει καθόλου από τους φιλοξενούμενους.

Με την πέμπτη της νίκη στο πρωτάθλημα και πρώτη μετά από τρεις αγώνες η Ανόρθωση ανέβηκε στους 16 βαθμούς κι ισοβαθμεί με Ολυμπιακό και ΑΠΟΕΛ στην έκτη θέση. Η «Κυρία» τυπικά είναι έβδομη (υστερεί από τον Ολυμπιακό στην ισοβαθμία) όμως απ' την άλλη έχει αγώνα λιγότερο (με ΠΑΕΕΚ στις 22/12).

Η Δόξα από την πλευρά της δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη στο ντεμπούτο του Ηλία Χαραλάμπους στον πάγκο της κι έμεινε ισόβαθμη με την ΠΑΕΕΚ στους 11 βαθμούς και στο +3 από τον ουραγό Εθνικό.

95' Σουτ του Σαντίκ, έβαλε την κόντρα ο Κορέα.

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

87' Δυνατό σουτ του Αρτυματά εκτός περιοχής, άστοχο.

80' Αλλαγή για τη Δόξα, Τιτζανί αντί Μπαλντέ.

-Χωρίς φάσεις εδώ και ώρα το παιχνίδι, με τους γηπεδούχους πάντως να κρατάνε άνετα το υπέρ τους σκορ και να συνεχίζουν να είναι πιο επιθετικοί από τη Δόξα.

74' Αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Χριστοδουλόπουλος στη θέση του Ντέλετιτς.

66' Αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Χρυσοστόμου αντικαθιστά τον Πόποβιτς.

62' Δυνατό μακρινό σουτ του Αντάμοβιτς, αποκρούει ο Λόρια, στη συνέχεια πάει να απειλήσει ο Σαντίκ όμως υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.

60' Αλλαγή για τη Δόξα, Oλιβέιρα αντί Εμπραλίτζε

57' Αλλαγή για την Ανόρθωση, Χριστοφή αντί Κατσαράβα.

55' ΓΚΟΛ, 2-0 η Ανόρθωση με εκτέλεση πέναλτι του Ουάρντα!

54' Πέναλτι για την Ανόρθωση.

53' Πάει στο on-field review για να εξετάσει πέναλτι για την Ανόρθωση ο Φωτίου. Υπέδειξε φάουλ για πάτημα του Στυλιανού στον Κατσαράβα, ο οποίος όμως πατούσε στη γραμμή.

48' Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα με σουτ του Σαντίκ, έδιωξε σε κόρνερ ο Λόρια!

46' Αλλαγές για τη Δόξα, ο Αντάμοβιτς στη θέση του Οικονομίδη, ο Σάσι στη θέση του Τραϊτσέφσκι και ο Μέσκα αντί του Κοβάσεβιτς.

Δεύτερο ημίχρονο

-Καταφανώς ανώτερη η Ανόρθωση στο πρώτο ημίχρονο (10-2 οι τελικές), εξαργύρωσε την υπεροχή της με την γκολάρα του Ντέλετιτς.

Τέλος ημιχρόνου

45+4' Κίτρινη κάρτα στον Ουάρντα.

45'+2' Ευκαιρία για την Ανόρθωση με σουτ του Ουάρντα, απέκρουσε σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

-Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

38' ΓΚΟΛ, 1-0 η Ανόρθωση με εξαιρετικό τέρμα του Ντέλετιτς! Ο Σέρβος έπιασε ένα δυνατό και ταυτόχρονα φαλτσαριστό πλασέ λίγο έξω από την περιοχή και κάρφωσε την μπάλα στο «παραθυράκι» του Σισκόφσκι!

29' Κι άλλη σπουδαία φάση για τους γηπεδούχους με κεφαλιά-ψαράκι του Αμπαρτζουμιάν πάνω από τα δοκάρια, μετά από τρομερή σέντρα του Ουάρντα.

27' Χάνει νέα μεγάλη ευκαιρία η Ανόρθωση με κοντινή κεφαλιά του Κατσαράβα (μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πόποβιτς) που δεν βρήκε στόχο!

26' Απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Πόποβιτς ο Σισκόφσκι!

24' Κίτρινη κάρτα στον Λαφράνς.

24' Πέναλτι για την Ανόρθωση για χέρι του Λαφράνς.

-Ενημερώθηκε από το VAR και πάει στο on-field review ο διαιτητής Φωτίου.

23' Απειλεί με Κατσαράβα η Ανόρθωση, δεν βρήκε καλά την μπάλα με κεφαλιά ο Γεωργιανός, ενώ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Λαφράνς και φαίνεται να υπάρχει παράβαση.

16' Μεγάλη ευκαιρία και για τη Δόξα με προβολή του Λαφράνς μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπαλντέ, πάνω από τα δοκάρια.

15' Κίτρινη κάρτα στον Εμπραλίτζε.

11' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα. Ο Αμπαρτζουμιάν σέντραρε, η μπάλα πέρασε κι έφτασε στον Κορέια που ανενόχλητος την κατέβασε κι έκανε το βολέ, έξω.

7' Σουτ του Ντέλετιτς, πολύ άστοχο.

6' Εκτέλεσε με δύναμη ένα μακρινό φάουλ ο Ουάρντα, στο τείχος η μπάλα.

4' Κίτρινη κάρτα στον Κοβάσεβιτς.

4' Σουτ του Αρτυματά, άστοχο.

3' Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Πόποβιτς, εκτινάσσεται και διώχνει δύσκολα στη γωνία του ο Σισκόφσκι.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορέα, Αραγιούρι, Κορέια, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Πόποβιτς (66' Χρυσοστόμου), Ντέλετιτς (74' Χριστοδουλόπουλος), Ουάρντα, Κατσαράβα (57' Χριστοφή).

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Στυλιανού, Λαφράνς, Αντενόν, Κοβάσεβιτς (46' Μέσκα) Τραϊτσέφσκι (46' Σάσι), Ασαμόα, Οικονομίδης (46' Αντάμοβιτς), Μπαλντέ (80' Τιτζανί), Εμπραλίτζε (60' Ολιβέιρα), Σαντίκ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45+4' Ουάρντα / 4' Κοβάσεβιτς, 15' Εμπραλίτζε, 24' Λαφράνς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
VAR: Δημητρίου Βασίλης