Ντόρτμουντ-Σαν Πάουλι 2-1: Την έσωσε ο Γκιρασί

Δημοσιεύθηκε 11:47 μμ
Την έκτη συνεχόμενη νίκη στην έδρα της πέτυχε η Ντόρτμουντ που επιβλήθηκε δύσκολα της Σαν Πάουλι με το γκολ που πέτυχε ο Γκιρασί στο 83ο λεπτό.

Κυρίαρχη από το ξεκίνημα της αναμέτρησης η Ντόρτμουντ, βρήκε όμως ένα αδιαπέραστο τείχος με την ομάδα του Μανώλη Σάλιακα (στο βασικό σχήμα ο Έλληνας μπακ) να επιστρατεύει 10 παίκτες πίσω από τη μπάλα όταν οι Βεστφαλοί βρίσκονταν στην επίθεση.

Μόλις στο 6ο λεπτό ο Γκιρασί βρέθηκε μόνος απέναντι στον Βασίλ, αλλά ο Βόσνιος γκολκίπερ απομάκρυνε με το δεξί πόδι του πλασέ του αντιπάλου του. Αυτή ήταν η κορυφαία φάση των γηπεδούχων, μέχρι το γκολ στο 43ο λεπτό, όταν μετά τη σέντρα του Γκρος, ο Μπενσεμπαϊνί με υπέροχη κεφαλιά που θα ζήλευε και ένας μεγάλος επιθετικός, πέτυχε το 1-0. Η Σαν Πάουλι είχε να αντιτάξει σε αυτό το διάστημα, την ευκαιρία του Αφολαγιάν στο 16ο λεπτό που κόπηκε το κοντινό του σουτ με αυτοθυσία από τον Μπενσεμπαϊνί και ένα γκολ που σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ του Γκιλαβογκί.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε η εικόνα του ματς, αλλά η Ντόρτμουντ δεν φρόντισε να αυξήσει το προβάδισμα της με τις ευκαιρίες που δημιούργησε και δέχτηκε την ισοφάριση στο 78ο λεπτό με το δυνατό σουτ του Σμιθ έξω από την περιοχή. Τελικά ο Γκιρασί ήταν αυτός που έδωσε τη λύση στο 83΄ με ωραία κεφαλιά μετά από τη σέντρα του Γκίτενς.

Έξαλλος ο Πακετά με τις διαρροές από την F.A.