Χόρεψε… σάμπα και προκρίθηκε η Γιουνάιτεντ!

Δημοσιεύθηκε 29.1.2023
Με τον Κασεμίρο να «γράφει» δύο γκολ μέσα σε ένα τρίλεπτο και τον Φρεντ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα, η Γιουνάιτεντ… καθάρισε τη Ρέντινγκ (3-0) στο β' μέρος και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου!

Να περάσει ο επόμενος!

Αν και ζορίστηκε στο πρώτο ημίχρονο -όπως και η Τότεναμ νωρίτερα- η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εμφανίστηκε… αγριεμένη στο δεύτερο 45λεπτο κόντρα στη Ρέντινγκ και με συνοπτικές διαδικασίες πέτυχε τρία γκολ, επικράτησε 3-1 και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας!

Υπόθεση… Βραζιλιάνων ήταν η άνετη, τελικά, επικράτηση των «κόκκινων διαβόλων», με τον Κασεμίρο να «γράφει» δύο γκολ μέσα σε ένα τρίλεπτο και τον Φρεντ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα!

Ο πρώην παίκτης της Ρεάλ Μαδρίτης άνοιξε το σκορ στο 55', για το 1-0! Μετά από εξαιρετική μπαλιά του Άντονι, ο Κασεμίρο βγήκε τετ-α-τετ και με πολύ ωραίο σκάψιμο της μπάλας, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 58', δε, δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον ΜακΊντιρ και ο Λούμλι δεν είχε περιθώρια αντίδρασης, με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να κάνει το 2-0!

Οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» και τρίτη φορά, ωστόσο, στο 67', με τον Φερνάντες να γυρίζει την μπάλα και τον Φρεντ -που είχε ασίστ στο προηγούμενο γκολ- με τακουνάκι να πετυχαίνει το 3-0!

Οι μαχητικοί -κυρίως στο πρώτο ημίχρονο- φιλοξενούμενοι βρήκαν, πάντως, το γκολ της τιμής στο 72'. Μετά από κόρνερ του Ίντσε και κεφαλιά του Εμπένγκε, ο οποίος είχε περάσει λίγο νωρίτερα στο γήπεδο, η Ρέντινγκ μείωσε σε 3-1, που ήταν και το τελικό σκορ.