«Καθάρισαν» Λέστερ-Λιντς και έφυγαν για τους «16» του Κυπέλλου

Δημοσιεύθηκε 28.1.2023
Λέστερ και Λιντς «σφράγισαν» εισιτήριο για τους «16» του Κυπέλλου, επικρατώντας των Άκρινγκτον (3-1) και Γουόλσολ αντίστοιχα.

Έκαναν… check-in για τους «16» του Κυπέλλου Λέστερ και Λιντς, βγάζοντας νοκ άουτ Γουόλσολ και Άκρινγκτον αντίστοιχα.

Το έργο για την ομάδα του Ρότζερς αποδείχθηκε πιο δύσκολο, καθώς επικράτησαν 1-0 εκτός έδρας με γκολ του Ιχεανάτσο, ο οποίος στο 68’ έκανε σουτ από τα όρια της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και «κρέμασε» τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Οι «αλεπούδες» έφτασαν κοντά στο γκολ στο 48’ με τον Τίλεμανς να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι με εκτέλεση πέναλτι. Πάντως, γενικότερα είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και μετά το τέρμα που σημείωσαν δεν καρδιοχτύπησαν σε κάποιο σημείο από την ομάδα της Λιγκ 2.

Η Λιντς επικράτησε 3-1 της Άκρινγκτον. Ο Χάρισον άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό με μακρινό και έδιωξε από νωρίς το όποιο άγχος υπήρχε, ενώ έφτιαξε το 2-0 με κάθετη στον Φίρμπο που σκόραρε στο 66’. Ο Σινιστέρα σκόραρε στο 68’ για την ομάδα του Μαρτς, ενώ η ομάδα της Λιγκ 1 μείωσε με τον Αντεκόγια στο 81ο λεπτό.