Χωρίς γκολ με κυανόλευκα «Χ»αμόγελα

Χωρίς γκολ (0-0) ολοκληρώθηκε το αναβληθέν ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής μεταξύ του Απόλλωνα και της Ομόνοιας, που διεξήχθη στο Τσίρειο στάδιο. Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα της Λεμεσού έμεινε στην πρώτη θέση όμως έφτασε τους 40 βαθμούς, ενώ οι πράσινοι βρίσκονται στην 3η με 37.

Οι δύο ομάδες είχαν κατά νου να… φυλάξουν τα νώτα τους καθώς περιορίστηκαν στα αμυντικά τους καθήκοντα και δεν ξεδίπλωσαν τις επιθετικές τους αρετές. Αποτέλεσμα; Στο πρώτο μέρος καταγράφηκαν μηδέν ευκαιρίες στον στόχο (!), ενώ ο Λοΐζου σημείωσε καλή προϋπόθεση (23’) όταν πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, δοκίμασε το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε μόλις έξω.

Το δεύτερο μέρος άρχισε όπως τέλειωσε το πρώτο, καθώς δεν παρακολουθήσαμε ιδιαίτερο θέαμα. Η Ομόνοια είχε ελαφρώς την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δυσκολευόταν να μπει στην αντίπαλη εστία. Ο Πέδρο απείλησε 66’ με σουτ-βολίδα το οποίο εξουδετέρωσε ο Φαμπιάνο εντυπωσιακά. Μέχρι το φινάλε δεν καταγράφηκε κάτι άλλο και οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό.

90’+2 Τέλος του αγώνα.

87′ Καλή στιγμή για την Ομόνοια. Γυριστό πλασέ του Ντούρις, στα χέρια του Δημητρίου η μπάλα.

80′ Με μακρινά σουτ προσπαθούν να απειλήσουν οι δύο ομάδες, χωρίς ιδιαίτερες φάσεις στα τελευταία λεπτά.

66′ Τεράστια φάση για τον Απόλλωνα. Πολύ καλό μακρινό σουτ από τον Πέδρο, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Φαμπιάνο.

62′ Πιέζει περισσότερο η Ομόνοια στο δεύτερο μέρος, ενώ έντονα είναι τα παράπονα από τον Πετράκη που βρίσκεται στον πάγκο και δίνει οδηγίες συνεχώς.

54′ Σουτ του Τζιωνή μόλις έξω η μπάλα ενώ κόντραρε σε παίκτη του Απόλλωνα.

52′ Παράλληλη πολύ κοντινή σέντρα του Κούσουλου, έδιωξε ο Γιούστε πριν σκοράρει ο Τιάγκο.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45′ Tέλος πρώτου ημιχρόνου.

40′ Φαλτσαριστό σουτ από τον Πίττα, δίπλα από την εστία του Φαμπιάνο η μπάλα.

39′ Εκτέλεση του Ματέι, στο τοίχος η μπάλα και απομακρύνθηκε.

38′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Απόλλωνα.

28′ Πρώτη πολύ καλή στιγμή για την Ομόνοια. Ο Λοΐζου πήρε την μπάλα, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του όμως το μακρινό σουτ κατέληξε μόλις έξω.

24′ Άστοχο δυνατό σουτ στην κίνηση του Πίττα από το ύψος του πέναλτι, ψηλά έξω η μπάλα.

19′ Kαλύτερη η Ομόνοια στα τελευταία λεπτά καθώς έχει και την κατοχή της μπάλας. Αμύνεται για την ώρα η ομάδα της Λεμεσού.

16′ Γύρισε στην περιοχή ο Τιάγκο, έδιωξε σωτήρια η άμυνα του Απόλλωνα.

10′ Ολοκληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο χωρίς ευκαιρίες και κάποια αξιόλογη φάση. Ισοζυγισμένο το ματς.

1′ Έναρξη του αγώνα.

Απόλλων (Γιάννης Πετράκης): Δημητρίου, Φιλιώτης, Γιούστε, Κατελάρης, Σάλαϊ, Χ.Κυριάκου, Πίττας, Πέδρο, Γιαννιώτας (59′ Βασιλείου), Ματέι (83′ Νταμπό), Ντιγκινί.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Λούφτνερ, Χούμποτσαν, Λέτσγιακς, Γκόμεθ, Κούσουλος, Λοΐζου (86′ Μποτεάκ), Τζιωνής (86′ Ντούρις), Τιάγκο, Ασάντε.