Άρεσε, έπεισε και… πέταξε!

Πραγματοποιώντας ουσιαστική και πειστική εμφάνιση, η ΑΕΚ πέρασε εύκολα από το Δασάκι χθες επικρατώντας με 3-0 του Εθνικού στο ντεμπούτο του Σωφρόνη Αυγουστή με τα κιτρινοπράσινα στον θεσμό του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Λάρνακας πραγματοποίησε ίσως την καλύτερή της φετινή εμφάνιση, είχε ενέργεια, ζωντάνια και αυτοματισμούς καθ’ όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα, ήταν καταφανώς ανώτερη από τους Αχνιώτες και πήρε πανάξια το τρίποντο, για το οποίο έθεσε τις βάσεις από το πρώτο ημίχρονο με το γκολ του Ναράνχο στο 29′.

Ο Ισπανός διπλασίασε τα γκολ του και της ομάδας του με εκτέλεση πέναλτι α λα Πανένκα στο 57ο λεπτό, ενώ ο Τολμές που μπήκε στο παιχνίδι ως αλλαγή διαμόρφωσε στο 80′ το τελικό σκορ. Με αυτόν τον τρόπο η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις σερί ήττες (δύο στο πρωτάθλημα και τον αποκλεισμό στο κύπελλο) και ανέβηκε στους 19 βαθμούς και στην πέμπτη θέση, στο -7 από την κορυφή (με παιχνίδι λιγότερο από την Ανόρθωση).

Ο Εθνικός, από την άλλη, που δεν κατάφερε ούτε στο δεύτερο παιχνίδι του με τον Απόστολο Μακρίδη στον πάγκο να επιστρέψει στα τρίποντα και έχει να γευτεί τη χαρά της νίκης από την πρεμιέρα, παρέμεινε στους επτά βαθμούς και στον πάτο της βαθμολογίας μαζί με την Ένωση.