Απόλλων-ΑΕΛ: Άλλες 24 στη λίστα, 69άρι πιθανών αντιπάλων!

Ολοκληρώθηκε η πρώτη κλήρωση του Europa Conference League με την UEFA να βγάζει τα ζευγάρια για τον πρώτο προκριματικό γύρο.

Απόλλων και ΑΕΛ, που θα ξεκινήσουν από τον δεύτερο προκριματικό γύρο της νεοσύστατης διοργάνωσης, θα μάθουν τους αντιπάλους τους αύριο Τετάρτη (16/6, 14:30) και μέσα από τη σημερινή κλήρωση… αυξήθηκαν οι πιθανοί τους αντίπαλοι.

Αμφότερες οι ομάδες μας είναι ισχυρές στον β’ γύρο και θα κληθούν να αντιμετωπίσουν μία από τις 45 αδύνατες. Από αυτές, μόνο οι 21 βρίσκονται απευθείας στον δεύτερο γύρο. Οι υπόλοιπες 24 αρχίζουν από τον πρώτο γύρο και, όπως γίνεται αντιληπτό, οι 24 ομάδες με τις οποίες κληρώθηκαν είναι επίσης πιθανοί αντίπαλοι των Λεμεσιανών.

Δείτε πιο κάτω τους 48+21 πιθανούς αντιπάλους που θα έχουν Απόλλωνας και ΑΕΛ…

Τα ζευγάρια των 24 αδύνατων ομάδων του β’ γύρου που αρχίζουν από τον πρώτο:

  • (με σκούρα γράμματα οι ομάδες που στον α’ γύρο είναι ισχυρές)

Νόα (Αρμενία) – Κουόπιο (Φινλανδία)
Χαφναφιορντούρ (Ισλανδία) – Σλίγκο Ρόβερς (Ιρλανδία)
Σουτζέσκα (Μαυροβούνιο) – Γκάγκρα (Γεωργία)
Σάντα Κολόμα (Ανδόρα) – Μονς Κάλπε (Γιβραλτάρ)
Σφιντούλ (Μολδαβία) – Παρτιζάνι (Αλβανία)
Λάτσι (Αλβανία) – Ποντγκόριτσα (Μαυροβούνιο)
Γιουρόπα (Γιβραλτάρ) – Κάουνο Ζαλγκίρις (Λιθουανία)
Λιεπάχα (Λετονία) – Στρούγκα (Βόρεια Μακεδονία)
Λεβάντια Ταλίν (Εσθονία) – Σεντ Τζόζεφ (Γιβραλτάρ)
Σλασκ Βρότσλαβ (Πολωνία) – Πάιντε (Εσθονία)
Σκούπι (Βόρεια Μακεδονία) – Λάπι (Κόσοβο)
Σίλεκς (Βόρεια Μακεδονία) – Πετροκούμπ Χιντσέτσι (Μολδαβία)
Χόνκα Έσπο (Φινλανδία) – Ρούναβικ (Νήσοι Φερόε)
Βελέζ (Βοσνία) – Κόλερεϊν (Βόρεια Ιρλανδία)
Τρε Πένε (Σαν Μαρίνο) – Ντιναμό Μπατούμι (Γεωργία)
Σιρόκι (Βοσνία) – Βλάζνια (Αλβανία)
Ζίλινα (Σλοβακία) – Nτίλα Γκόρι (Γεωργία)
Στιάρναν (Ισλανδία) – Μποχέμιαν (Ιρλανδία)
Μπάλα Τάουν (Ουαλία) – Λάρνε (Βόρεια Ιρλανδία)
Σαντ Τζούλια (Ανδόρα) – Γκζίρα (Μάλτα) –
Ρασίνγκ Ουνιόν (Λουξεμβούργο) – Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία)
Ακαδημία Πούσκας (Ουγγαρία) – Ίντερ Τουρκού (Φινλανδία)
Ντέτσιτς (Μαυροβούνιο) – Ντρίτα (Κόσοβο)
Λα Φιορίτα (Σαν Μαρίνο) – Μπιρκιρκάρα (Μάλτα)

Oι 21 ομάδες που βρίσκονται απευθείας στον β’ γύρο και είναι δεδομένα πιθανοί αντίπαλοι των ομάδων μας:

Σερβέτ (Ελβετία)
Άρης (Ελλάδα)
Ντιναμό Μπρεστ (Λευκορωσία)
Ντουνάισκα Στρέντα (Σλοβακία)
Άσντοτ (Ισραήλ)
Βαλερένγκα (Νορβηγία)
Χάμαρμπι (Σουηδία)
Χάκεν (Σουηδία)
Έλφσμποργκ (Σουηδία)
Λοκομοτίβ Πλόβντιφ (Βουλγαρία)
Άρντα Καρντζαλί (Βουλγαρία)
Σέπσι (Ρουμανία)
Κέσλα (Αζερμπαϊτζάν)
Σουμγκαγίτ (Αζερμπαϊτζάν)
Τομπόλ Κοστανάι (Καζακστάν)
Σαχτιόρ Καραγκαντί (Καζακστάν)
Ούιπεστ (Ουγγαρία)
Τορπέντο Ζοντίνο (Λευκορωσία)
Ρακόβ Τσεστοτσόβα (Πολωνία)
Πογκόν Στσέτσιν (Πολωνία)
Πανεβέζις (Λιθουανία)