Απλά ασταμάτητος ο Ζλάταν (10 γκολ σε έξι ματς), ξανά στην κορυφή η Μίλαν! – ΒΙΝΤΕΟ

Η Μίλαν ήταν η νικήτρια του ντέρμπι στο Σαν Πάολο επικρατώντας με 3-1 της Νάπολι στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Serie A. Πρωταγωνιστής της γι’ ακόμη μία φορά ήταν ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς, ο οποίος πέτυχε τα δύο γκολ των ροσονέρι, φτάνοντας τα δέκα σε έξι αγώνες πρωταθλήματος!

Η Μίλαν με αυτόν τον τρόπο παρέμεινε στην κορυφή του πρωταθλήματος με 20 πόντους, δύο περισσότερους από την Σασουόλο. Η Νάπολι, από την άλλη, παρέμεινε στην 6η θέση με 14 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Στο 8ο λεπτό είχαν την πρώτη ευκαιρία με τον Ρέμπιτς, ο οποίος δεν κατάφερε να πιάσει επιτυχημένα το σουτ στην κίνηση έπειτα από σέντρα του Ζλάταν. Στη συνέχεια στο 10′ ο Τσαλχάνογλου δοκίμασε το πόδι του από μακριά, χωρίς να βρει στόχο.

Στο 20′ η Μίλαν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Ο Ερναντές έκανε την σέντρα προς την περιοχή από τα αριστερά, ο Ιμπραχίμοβιτς σηκώθηκε και με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μερέτ για το ένατο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Από αυτό το σημείο και έπειτα, η Νάπολι ανέβασε ρυθμό. Η ομάδα του Γκατούζο κράτησε την κατοχή και κυκλοφόρησε σωστά με τους ροσονέρι να αμύνονται. Στο 27′ έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία της. Μετά από μία εκτέλεση κόρνερ, ο Μπακαγιόκο έκανε το πρώτο σουτ με την μπάλα να χτυπάει στα σώματα, στη συνέχεια ο Ντι Λορέντζο σημάδευσε το δοκάρι και εν τέλει ο Λοσάνο τελείωσε τη φάση στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Η Νάπολι συνέχισε να πιέζει με σουτ κυρίως έξω από την περιοχή, ωστόσο οι ροσονέρι πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Η Μίλαν μπόρεσε να κάνει δύο τα τέρματά της στο 54ο λεπτό. Ο Ρέμπιτς από τα αριστερά έβγαλε σέντρα ακριβείας και ο Ζλάταν με το γόνατο έστειλε την μπάλα στην κορυφή της εστίας του Μερέτ για το 0-2.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι στο 63ο λεπτό. Ο Κεσί έκανε λάθος στην άμυνα, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Μέρτενς στην περιοχή, εκείνος κέρδισε τον Ρομανιόλι που τον κάλυψε και με ωράιο γύρισμα σημείωσε το 1-2.

Η Νάπολι έμεινε στην συνέχεια με παίκτη λιγότερο, όταν ο Μπακαγιόκο είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφού έριξε τον Ερναντές που έφευγε στην αντεπίθεση για τους ροσονέρι.

Η Μίλαν έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με τον Χάουγκε στο 90+5′, όταν ο νεαρός Νορβηγός έφυγε στην κόντρα έπειτα από λάθος των γηπεδούχων και από τα αριστερά, νικώντας τον Μανωλά διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Νάπολι: Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Ρουί, Ρουίθ, Μπακαγιόκο, Λοσάνο, Πολιτάνο, Ινσίνιε, Μέρτενς

Μίλαν: Ντοναρούμα, Ερνάντες, Ρομανιόλι, Κγιάρ, Καλάμπρια, Μπενασέρ, Κεσί, Σελμέκερς, Τσαλχάνογλου, Ρέμπιτς, Ιμπραχίμοβιτς