Ανόρθωση: Τα λάθη πληρώνονται…

Κάτι λιγότερο από 100 αγωνιστικά λεπτά κράτησε η φετινή περιπέτεια της Ανόρθωσης στο Europa League. Το τραγικό ξεκίνημα της ομάδας της Αμμοχώστου στη Βασιλεία ήταν αυτό που ουσιαστικά την έθεσε νοκ-άουτ, αφού μόλις στο 21ο λεπτό έχανε ήδη με 3-0!

Μια διαφορά τριών τερμάτων που αποδείχθηκε τελικά αρκετή για τους Ελβετούς έτσι ώστε να πάρουν την πρόκριση, αφού η υπερπροσπάθεια της Ανόρθωσης για την ανατροπή έμεινε ημιτελής. Το τελικό 3-2 αφήνει μια μεγάλη πίκρα στα χείλη των παικτών της «Κυρίας». Τόσο γιατί θα μπορούσαν να είχαν καλύτερη τύχη με ένα πιο… νορμάλ ξεκίνημα στο ματς όσο και γιατί πέτυχαν τελικά δύο γκολ (το ένα με παίκτη λιγότερο), όμως δεν ήταν αρκετά…

Και ναι μεν η Βασιλεία ήταν το φαβορί πριν από τον νοκ-άουτ αγώνα του 3ου προκριματικού γύρου του Europa League, όμως είναι δεδομένο ότι η Ανόρθωση του Τιμούρ Κετσπάγια αδίκησε τον εαυτό της με τα τρία γκολ που δέχθηκε νωρίς. Πλέον η προσοχή επικεντρώνεται στις εγχώριες διοργανώσεις, όπου η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια θα επιχειρήσει να πετύχει τους στόχους της και να δώσει χαρές στους οπαδούς της, οι οποίοι ονειρεύονταν ευρωπαϊκό όμιλο φέτος, αλλά δεν θα τον δουν.

Κρίθηκε από τα… αποδυτήρια

Δεν πρόλαβαν να μπουν στο παιχνίδι οι παίκτες της «Κυρίας» και βρέθηκαν πίσω με 3-0 από τα γκολ των Βίντμερ (4′), Κάμπο (12′) και Αμπαρτζουμιάν (21′, αυτογκόλ). Μετά και το τρίτο γκολ, ίσως και οι ίδιοι να μην το πίστευαν πως είχαν τύχη στο παιχνίδι. Τα πρώτα σημάδια πίστης φάνηκαν στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, όταν ο Βργκοτς με ένα ωραίο σουτ μείωσε σε 3-1.

Στα αποδυτήρια ο Κετσπάγια είπε στους παίκτες του να παίξουν για την περηφάνια τους και μάλλον τους έπεισε πως μπορούσαν για την ολική ανατροπή. Τα πλάνα δυστυχώς ανατράπηκαν από την αδικαιολόγητη κόκκινη κάρτα του Οκριασβίλι (2η κίτρινη) για θέατρο! Ακόμα και με δέκα παίκτες, η «Κυρία» κατάφερε στο 66′ να πετύχει και δεύτερο γκολ με το πέναλτι του -κορυφαίου χθες- Κβιλιτάια, προκαλώντας… πανικό στον πάγκο της Βασιλείας!

Η ομάδα του Κετσπάγια συνέχισε να υπερέχει και είχε 2-3 καλές προϋποθέσεις, όμως δεν έβρισκε την… προτελευταία πάσα που θα δημιουργούσε την ευκαιρία. Στο 88′ ο Φαν Μος αποβλήθηκε και αυτός για διαμαρτυρία και οι αριθμητικές ισορροπίες αποκαταστάθηκαν. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η «Κυρία» άγγιξε το 3-3, όμως ο Νίκολιτς έπεσε δεξιά και έδιωξε το εξαιρετικό σουτ του Κβιλιτάια. Ένα λεπτό πριν ο Ομπερλάν έχασε το… άχαστο στη μικρή περιοχή, όμως η τεράστια αυτή ευκαιρία δεν στοίχισε στους Ελβετούς. Εν τέλει, η Ανόρθωση πλήρωσε το κάκιστο πρώτο 20λεπτο και μοιραία αποκλείστηκε από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.