Ανοικτοί λογαριασμοί στο ΑΠΟΕΛ-Ομόνοια, στον επαναληπτικό κρίνεται η πρόκριση!

Λύνουν τις… διαφορές τους στον επαναληπτικό! Χωρίς νικητή (1-1) ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της ημιτελικής φάσης του κυπέλλου μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και της Ομόνοιας που διεξήχθη στο ΓΣΠ, με την πρόκριση να ξεκαθαρίζει στις 10 Μαρτίου, όταν θα διεξαχθεί ο επαναληπτικός. Στο 51’ ο Κλωναρίδης άνοιξε το σκορ, ενώ στο 54’ ο Τιάγκο έφερε το ματς στα ίσα. Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις το πρώτο μέρος, αισθητά καλύτερο το δεύτερο και όλα ανοικτά για την πρόκριση στους «4» της διοργάνωσης.

Το ματς…

Στο πρώτο μέρος του ντέρμπι οι φάσεις που σημειώθηκαν μετρούνταν στο χέρι του ενός χεριού. Ο ΑΠΟΕΛ δυσκολευόταν να κρατήσει μπάλα με αποτέλεσμα να μην καταγράψει ευκαιρία, ενώ ούτε η Ομόνοια απείλησε ουσιαστικά τον Ουζόχο. Δύο σουτ Γκόμεθ και Κούσουλου δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Νιγηριανό κίπερ.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Μπεργκ προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές αφού στο μυαλό του Νορβηγού είναι και το παιχνίδι της Κυριακής με τον Ολυμπιακό. Ο Ντούρις αντικατέστησε τον Τσέποβιτς (αναμενόμενη αλλαγή καθώς ο Σέρβος ταλαιπωρήθηκε από μικροτραυματισμό), ο Τζιωνής τον Ασάντε, ο Γκόμες τον Γκόμεθ και ο Λανγκ τον Χούμποτσαν.

Οι γαλαζοκίτρινοι είχαν περισσότερη κατοχή στο δεύτερο ημίχρονο, προσπάθησαν να επιτεθούν με αξιώσεις και στο 51’ κατάφερα να ανοίξουν το σκορ. Ο Εντονγκαλά γύρισε στο ύψος του πέναλτι, ο Λούφτνερ στην προσπάθεια του να διώξει έδωσε ασίστ στον Κλωναρίδη ο οποίος προ κενής εστίας δεν λάθεψε και έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Όχι όμως για πολύ, αφού οι πράσινοι στο 54’ απάντησαν και έφεραν το ματς στα ίσα. Ο Λέτσιακς έβγαλε την σέντρα, ο Τζιωνής έπιασε το πλασέ στην κίνηση που σταμάτησε στα σώματα, όμως ο Τιάγκο ήταν στην σωστή θέση και έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα. Αυτή η φάση εξόργισε τον Πουρσαϊτίδη, καθώς είχε έντονα παράπονα από τους ποδοσφαιριστές του που δεν κράτησαν το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Ο ΑΠΟΕΛ στο 67’ έφτασε πολύ κοντά στο γκολ όταν ο Γκάρνερ έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο ο Φαμπιάνο δήλωσε παρών και απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 90’ το σουτ-βολίδα του ανενόχλητου Λοΐζου από το ύψος του πέναλτι, κατέληξε ψηλά έξω, με τον 17χρονο να χάνει σπουδαία ευκαιρία. Μέχρι το τέλος του αγώνα, οι φάσεις ήταν ελάχιστες και έτσι η υπόθεση πρόκριση, θα ξεκαθαρίσει στον επαναληπτικό.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90’+2 Κίτρινη στον Εντονγκαλά για κράτημα.

90′ Τεράστια φάση για την Ομόνοια. Σέντρα του Λέτσιακς, σουτ στην κίνηση από τον ανενόχλητο Λοΐζου, ψηλά έξω η μπάλα.

87′ Κίτρινη στον Ανουάρ για διαμαρτυρία.

85′ Kίτρινη στον Σαχάρ για αγκωνιά στον Λούφτνερ.

67′ Μεγάλη φάση για τον ΑΠΟΕΛ. Κεφαλιά του Γκάρνερ, εντυπωσιακή απόκρουση από τον Φαμπιάνο.

65′ Ισοζυγισμένο το παιχνίδι μετά το 1-1, προσπαθούν για το γκολ οι δύο ομάδες χωρίς να σημειώνουν κάποια αξιόλογη φάση.

54′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ! Πλασέ του Τζιωνή, η μπάλα κόντραρε και ο Τιάγκο στην γραμμή έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα.

53′ Κίτρινη στον Γκάρνερ.

51′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΕΛ! Γύρισε ο Εντονγκαλά, ο Λούφτνερ έδιωξε λανθασμένα και ο Κλωναρίδης σκόραρε προ κενής εστίας.

50′ Χάθηκε πολύ καλή προϋπόθεση για τον ΑΠΟΕΛ. Έχασε το κοντρόλ ο Εντονγκαλά ενώ ήταν εντελώς ανενόχλητος μόνος με τον Φαμπιάνο. Πρόλαβε ο Γκόμες και έδιωξε.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

44′ Aπευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τιάγκο, ψηλά έξω η μπάλα.

35′ Δύο διαδοχικές φάσεις για τις δύο ομάδες οι οποίες όμως δεν μέτρησαν λόγω οφσάιντ. Τετ-α-τετ ο Εντονγκαλά, απέκρουσε ο Φαμπιάνο, ενω ο Ασάντε αστόχησε από την άσπρη βούλα. Και οι δύο φάσεις σωστά σταμάτησαν από τους βοηθούς.

27′ Κίτρινη στον Κούσουλο για φάουλ στον Γκάρνερ, ενώ προέκυψε και… κοκορομαχία μεταξύ Τσέποβιτς και Ενσούε. Παρατηρήσεις και επανήρχισε το παιχνίδι.

25′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ, στα σώματα η μπάλα.

23′ Κακός ο ρυθμός του αγώνα, χωρίς ευκαιρίες με αρκετές λανθασμένες μεταβιβάσεις.

16′ Νέα σέντρα από τον Εντονγκαλά αυτή τη φορά, στα χέρια του Φαμπιάνο η μπάλα.

13′ Σέντρα του Κλωναρίδη, απέκρουσε ο Φαμπιάνο.

11′ Συρτό σουτ του Κούσουλου, απέκρουσε εύκολα ο Ουζόχο.

10′ Kαλός συνδυασμός Λοΐζου-Ασάντε-Σέχου, ο τελευταίος γύρισε προς τα πίσω και ο Γκόμεθ εντελώς ανενόχλητος έπιασε το σουτ που κατέληξε μόλις έξω.

5′ Αναγνωστικά τα πρώτα λεπτά, χωρίς κάποια αξιόλογη φάση ή προϋπόθεση.

1′ Έναρξη του αγώνα.

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Ζαμπάλα, Βινίσιους, Σάντος, Ενσούε, Λουντέμο (84′ Ντε Βινσέντι), Ανουάρ, Ζαχίντ, Κλωναρίδης (58′ Kατσαντώνης), Εντονγκαλά, Γκάρνερ (84′ Σαχάρ).

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Χούμποτσαν (46′ Λανγκ), Λούφτνερ, Σέχου, Γκόμεθ (46′ Γκόμες), Κούσουλος, Τιάγκο, Λοΐζου, Ασάντε (46′ Τζιωνής), Τσέποβιτς (46′ Ντούρις).

Σκόρερ: 51′ Κλωναρίδης / 54′ Τιάγκο

Κίτρινες: 85′ Σαχάρ, 87′ Aνουάρ, 90’+2 Εντονγκαλά / 27′ Koύσουλος