Άλλος ΑΠΟΕΛ πάει φτιαγμένος στο «αιώνιο»!

Πραγματοποιώντας την καλύτερη και πιο μεστή του φετινή εμφάνιση, ο ΑΠΟΕΛ πέρασε θριαμβευτικά χθες βράδυ από το «Αμμόχωστος» κερδίζοντας εύκολα τη Νέα Σαλαμίνα με 3-0.

Πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Βίκτωρ Κλωναρίδης, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ, ενώ δύο ασίστ κι ένα δοκάρι είχε στο ενεργητικό του ο Ατζίλι. Το συγκρότημα του ΜακΚάρθι ήταν καταφανώς ανώτερο, κυρίως στο δεύτερο μέρος, σημειώνοντας την πιο ευρεία του νίκη στο πρωτάθλημα, ένα τρίποντο που του ανεβάζει την ψυχολογία και την αυτοπεποίθηση ενόψει του «αιώνιου» ντέρμπι με την Ομόνοια. Η Σαλαμίνα πήρε ό,τι έδωσε. Φάνηκε ανταγωνιστική μόνο στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, ενώ στην επανάληψη κατέρρευσε σαν χάρτινος πύργος. Η ομάδα της Αμμοχώστου παραμένει σε δύσκολη βαθμολογική θέση.

Γεμάτο» 45λεπτο

Το πρώτο μέρος είχε γρήγορο ρυθμό και οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες δημιουργούνταν με συχνότητα. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν πιο επιθετικός και είχε τη μερίδα του λέοντος στις τελικές προσπάθειες. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα δημιουργικοί, ένα στοιχείο που έλειψε από τους προηγούμενους αγώνες τους.

Είχαν διάθεση, έβγαλαν αρκετούς συνδυασμούς και δημιούργησαν πολλές φάσεις, με πιο κλασική την… άχαστη ευκαιρία που απώλεσε ο Κλωναρίδης στο 17′. Ο τελευταίος πήρε το αίμα του πίσω, όταν στο 39′ με ψύχραιμο πλασέ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Λευκωσίας (0-1). Μετά το παθητικό ξεκίνημά της, η Νέα Σαλαμίνα ισορρόπησε και άρχισε να γίνεται απαιτητική. Οι ερυθρόλευκοι έπαιζαν κυρίως από την αριστερή τους πτέρυγα θέλοντας να εκμεταλλευτούν την ταχύτητα του Οσέι.

Η πιο μεγάλη φάση από πλευράς γηπεδούχων δημιουργήθηκε από στατική φάση, στο 25′, όταν ο Σίλβα «απογειώθηκε» μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κρεάν. Σε αυτό το διάστημα το μεγάλο επιθετικό αυτού της Σαλαμίνας, ο Βάγκνερ, δεν φάνηκε και τόσο, αφού περιορίστηκε από τους Μερκή και Σάντος.

Καθάρισε» ο Κλωναρίδης

Στο δεύτερο 45λεπτο η υπεροχή του ΑΠΟΕΛ ήταν ολοκληρωτική. Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν επιθετικοί, επιβλητικοί και ουσιαστικοί, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Κλωναρίδη, ο οποίος με δύο γκολ στο 63′ και στο 78′ «υπέγραψε» το μεγάλο διπλό της ομάδας του. Εκ των μεγάλων πρωταγωνιστών των νικητών ήταν και ο Ατζίλι, ο οποίος σέρβιρε την ασίστ στο δεύτερο γκολ, ενώ προηγουμένως, στο 52′, είχε σουτ στο δοκάρι.

Ο ΑΠΟΕΛ είχε αρκετή ένταση στο παιχνίδι του σε αυτό το διάστημα και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στη Νέα Σαλαμίνα, η οποία ήταν εντελώς ακίνδυνη και είχε κτυπητές αδυναμίες στα μετόπισθεν. Όπως στο πρώτο μέρος, έτσι και στην επανάληψη οι γαλαζοκίτρινοι έφταναν με σχετική άνεση στα καρέ του Βεσελόφσκι. Μετά το τρίτο γκολ, ο ΑΠΟΕΛ έριξε ρυθμούς και άρχισε να σκέφτεται την Ομόνοια. Σε κανένα σημείο, όμως, δεν έχασε τον έλεγχο του αγώνα. Ο Λουντέμο σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ στην τελευταία φάση του αγώνα.