Λύγισε ο Αλιασίμ τον… τραυματία Τζόκοβιτς

Δημοσιεύθηκε 25.9.2022
Ο Φέλιξ Οζέρ-Αλιασίμ λύγισε την αντίσταση του… εμφανώς τραυματισμένου Νόβακ Τζόκοβιτς με 2-0 σετ και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Υπόλοιπου Κόσμου έναντι της Ευρώπης (10-8).

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ επί του Νόβακ Τζόκοβιτς με 2-0 σετ, παρότι ο Σέρβος στα μέσα του πρώτου σετ αντιμετώπισε ενοχλήσεις στον δεξί καρπό, γεγονός που επηρέασε σημαντικά τη ταχύτητα του σερβίς και του forehand του.

Στο πρώτο σετ ο Τζόκοβιτς ξεκίνησε δυναμικά και φαινόταν πως θα συνεχίσει να αγωνίζεται με σπασμένα τα φρένα, αλλά αμέσως έγινε αντιληπτό πως αισθανόταν ενοχλήσεις στον δεξί καρπό, εξαιτίας των κινήσεων που έπραττε. Ο αντίπαλός του γρήγορα μάζεψε τη διαφορά με τα μπρέικ που πήρε και προηγήθηκε με 1-0 σετ (6-3).

Το δεύτερο σετ αν και ξεκίνησε με τον Αλιασίμ σε θέση ισχύος (2-0 γκέιμς), εξελίχθηκε σε μία αντεπίθεση του 21 φορές νικητή Grand Slam ώστε να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Εκεί η ανωτερότητα του νεαρού τενίστα φάνηκε, επικρατώντας με 7-3 και παίρνοντας τη νίκη με 2-0 σετ.

Πλέον, η ομάδα του Υπόλοιπου Κόσμου προηγείται της Ευρώπης με 10-8 στο τελικό σκορ.

sport-fm.gr

Εύκολα στην οκτάδα του Barcelona Open o Τσιτσιπάς

Πάτησε γκάζι και συνεχίζει στη Βαρκελώνη ο Τσιτσιπάς

Στέφανος Τσιτσιπάς: Ήττα στο διπλό της Βαρκελώνης - Την Τετάρτη αντιμετωπίζει τον Όφνερ

Άλμα πέντε θέσεων για Τσιτσιπά στην κατάταξη της ATP μετά την κούπα στο Μόντε Κάρλο