Ξεφεύγουν Sabbianco Aνόρθωση και Παρνασσός

Δημοσιεύθηκε 24.11.2022

Τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος της Α’ Φάσης Sabbianco Ανόρθωση και Παρνασσός ξεχώρισαν για τα καλά πλέον στην βαθμολογία του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών στο Χάντμπολ, μετά τις νίκες τους επί των ομάδων που τους ακολουθούν στον βαθμολογικό πίνακα σε αγώνες που έγιναν την Τετάρτη (23/11) για τη 10η Αγωνιστική.

Η «Κυρία» με πρώτους σκόρερ τους Χρ. Αργυρού και Ζaja με επτά τέρματα, κέρδισε με 30-23 (ημίχρονο 16-11) τον ΑΠΟΕΛ, ενώ το συγκρότημα του Στροβόλου επικράτησε εκτός έδρας του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου, μετά από δυνατό ντέρμπι, με 23-20 (ημίχρονο 13-12). Έτσι, οι δυο ομάδες ξέφυγαν στη βαθμολογία, με την ομάδα της Αμμοχώστου να έχει το απόλυτο και τον Παρνασσό να προσθέτει την όγδοη νίκη στη συλλογή του. Το συγκρότημα του Σάββα Ζωγράφου έχει χάσει μόνο τους δύο αγώνες με την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος.

Μάλιστα, αμφότερες έχουν την ευκαιρία στην 11η αγωνιστική να διευρύνουν το σερί νικών τους, καθώς αντιμετωπίζουν τις δύο τελευταίες ομάδες της βαθμολογίας. Η Sabbianco Ανόρθωση παίζει στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου με το ΘΟΪ Αυγόρου, ενώ ο Παρνασσός θα είναι τυπικά φιλοξενούμενος στο γήπεδο του κόντρα στην ΕΝΑΒ.

Για τους χαμένους των ντέρμπι, ΑΠΟΕΛ και Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο, είναι σημαντικός ο μεταξύ τους αγώνας που ακολουθεί, στην προσπάθεια για να κλειδώσουν τη θέση τους στην πρώτη τετράδα, αφού ερίζουν για να μπουν στην τετράδα ΑΟ ΚΝ Αγ. Τριμιθιάς και Προοδευτικός που κέρδισαν το ΘΟΪ Αυγόρου και την ΕΝΑΒ αντίστοιχα.

Η νίκη του ΑΟ ΚΝ Αγ. Τριμιθιάς ήρθε εύκολα με 36-11 (ημίχρονο 16-2) με τον Ιωαννίδη να πετυχαίνει έντεκα τέρματα και τον Καλογήρου εννέα, ενώ για τον Προοδευτικό πρωταγωνιστής στην επιτυχία με σκορ 36-25 (ημίχρονο 20-9) ήταν με 13 γκολ ο Σοφοκλέους.

ΕΝΑΒ - Παρνασσός (25/11, 17:45)

ΑΠΟΕΛ - Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο (26/11, 16:30)

Προοδευτικός - ΑΟ ΚΝ Αγ. Τριμιθιάς (26/11, 17:00)

ΘΟΪ Αυγόρου - Sabbianco Ανόρθωση (27/11, 18:00)