Άφησε την ΕΝΠ στον… πάτο ο ΑΠΟΕΛ

Και τώρα μόνο κύπελλο σκέφτεται ο ΑΠΟΕΛ, σε ακόμα πιο δύσκολη θέση η ΕΝΠ.

Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν 1-0 των «βυσσινί» στο ΓΣΠ για την 6η αγωνιστική των πλέι άουτ, με την ομάδα της πρωτεύουσας να παίρνει νίκη ψυχολογίας ενόψει του αγώνα της Τετάρτης με την Ανόρθωση για την ημιτελική φάση του κυπέλλου.

Ο Πουρσαϊτίδης προχώρησε σε 10 (!) αλλαγές ώστε να προφυλάξει και να ξεκουράσει παίχτες, ωστόσο όσοι αγωνίστηκαν αντεπεξήλθαν και πήραν τη νίκη που τους διατηρεί στην πρώτη θέση του β’ γκρουπ.

Από την άλλη, η ομάδα του Παραλιμνίου δεν παρουσιάστηκε όπως έπρεπε, σημείωσε ελάχιστα διαστήματα καλής παρουσίας με αποτέλεσμα να δεχθεί ήττα που την… βυθίζει ακόμη περισσότερο στην βαθμολογία, αφού παραμένει στην προτελευταία θέση (έχει αγώνα λιγότερο).

Το ματς…

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ ήταν κυρίαρχος και κατέγραψε σωρεία ευκαιριών. Πριν ακόμα ολοκληρωθεί το 20λεπτο και συγκεκριμένα στο 17’ ο Γαβριήλ με μακρινό σουτ άνοιξε το σκορ και σημείωσε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα με τη φανέλα των γαλαζοκιτρίνων. Η ΕΝΠ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, ωστόσο δεν αντέδρασε σε κανένα σημείο του 45λεπτου, ενώ ο Ντε Βινσέντι έχασε σπουδαία ευκαιρία να κάνει το 2-0 όταν το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος, ήμασταν στο ίδιο… έργο θεατές. Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να ψάχνει το δεύτερο γκολ, ενώ οι «βυσσινί» μέσω αντεπιθέσεων προσπάθησαν χωρίς αποτέλεσμα να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης. Ο Γαβριήλ ήταν πρωταγωνιστής και στο δεύτερο μέρος, ενώ στο71’ ήταν σειρά της ΕΝΠ να καταγράψει χαμένη φάση με τον Ντένινγκ, το σουτ του οποίου τράνταξε το δοκάρι του Σίλβα.

Το σκορ μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε, ο ΑΠΟΕΛ πήρε το τρίποντο, ενώ η ΕΝΠ παραμένει σε δύσκολη βαθμολογική θέση και η συνέχεια προβλέπεται καθοριστική για το μέλλον της.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90’+2 Τέλος του αγώνα.

90′ Πλασέ από τον Ζαχίντ, στο δοκάρι η μπάλα.

84′ Έχει τον έλεγχο ο ΑΠΟΕΛ ενώ η ΕΝΠ προσπαθεί να απειλήσει μέσω αντεπιθέσεων.

71′ Δοκάρι για την ΕΝΠ σε σουτ του Ντένινγκ.

65′ Πλασέ του Γαβριήλ, μόλις έξω η μπάλα. Πολλές οι ευκαιρίες για τον ΑΠΟΕΛ.

62′ Σουτ του Κατσαντώνης στα σώματα η μπάλα.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

41′ Τετ-α-τετ ο Σαχάρ, τον πρόλαβε ο Μαϊσουράτζε.

35′ Έχει κατοχή και η ΕΝΠ ωστόσο αδυνατεί να απειλήσει την εστία του Σίλβα.

26′ Άστοχο σουτ από τον Κατσαντώνη.

23′ Mεγάλη φάση για τον ΑΠΟΕΛ. Σουτ του Ντε Βινσέντι, στο δοκάρι η μπάλα!

20′ Άστοχη κεφαλιά από τον Ουντότζι.

17′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΕΛ! Κεφαλιά-ασίστ από τον Σαχάρ, ο Γαβριήλ πήρε τη μπάλα και με μακρινό σουτ ενώ… γλιστρούσε, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

10′ Μακρινό σουτ του Ντε Βινσέντι, έξω η μπάλα. Πολύ καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ.

1′ Σουτ στην κίνηση του Σαχάρ από το ύψος του πέναλτι, μόλις έξω η μπάλα.

1′ Έναρξη του αγώνα.

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Σίλβα, Αποστολάκης, Ζορζ, Σιέλης, Γουίλερ, Ντίας, Γαβριήλ (80′ Ζαχίντ), Ντε Βινσέντι (90′ Σαμπάλα), Κλωναρίδης (67′ Νούχιου), Κατσαντώνης (67′ Βροντής), Σαχάρ (80′ Εντονγκαλά).

ΕΝΠ (Λευτέρης Ελευθερίου): Γκατσέφσκι, Κοτσώνης (46′ Μπαρπόσα), Μαϊσουράντζε, Μπάλαζιτς, Λουσέρο (46′ Ίρεπ), Μπάρνι, Φελίπε, Ουντότζι, Μαρκόφσκι (47′ Κοσμά), Ντένινγκ, Ενγκό.

Σκόρερ: 17′ Γαβριήλ

Κίτρινες: 64′ Αποστολάκης