«Αφεντικό» της πόλης ο Ολυμπιακός, ξανά φάντασμα ο ΑΠΟΕΛ!

Μετά τη νίκη επί της Ομόνοιας ο Ολυμπιακός κέρδισε και τον ΑΠΟΕΛ και μπορεί εύκολα να χαρακτηριστεί για την ώρα ως το φετινό «αφεντικό» της Λευκωσίας. Το εξαιρετικό γκολ του Βασίλη Μάντζη (5ο φετινό) στο πρώτο ημίχρονο έκανε τη διαφορά και οι μαυροπράσινοι αν και με υπηρεσιακό προπονητή (στον πάγκο ήταν ο Κώστας Σεραφείμ) κέρδισαν τους γαλαζοκίτρινους με 1-0 στο ΓΣΠ.

Στη τρίτη θέση ανέβηκε ο Ολυμπιακός καθώς με τη νίκη του έφθασε τους 19 βαθμούς σε 11 αγωνιστικές, ενώ ο ΑΠΟΕΛ… βυθίστηκε στη βαθμολογία, καθώς παρέμεινε στους 10 βαθμούς έπειτα από 10 αγώνες.

Η «ζωγραφιά» του Μάντζη έκανε τη διαφορά

Με τους καλύτερους οιωνούς άρχισε το παιχνίδι στο ΓΣΠ, με τις ομάδες να μπαίνουν δυνατά στον αγώνα και να ψάχνουν από την αρχή το γκολ που θα τους έδινε αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια. Ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που απείλησε πρώτη, με τον Μάντζη να χάνει σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξει νωρίς στο σκορ (2’). Ο ΑΠΟΕΛ αντέδρασε με τον Ενσούε να πατάει στην περιοχή να πιάνει το σουτ (5’) αλλά τον Μιχάηλ να βρίσκεται σε ετοιμότητα και να διώχνει σε κόρνερ.  Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά γρήγορος, με τους ποδοσφαιριστές να μάχουνται σε μάχες σώμα με σώμα.

Μία στιγμή όμως έφθανε για τον Ολυμπιακό να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Ο Πεχληβάνης έφυγε στην αντεπίθεση, κουβάλησε την μπάλα και άφησε στον Μάντζη (28’), ο οποίος με… ζωγραφία έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Σίλβα και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Από εκεί και πέρα, ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να απειλήσει τον Μιχάηλ και έτσι η ομάδα του Σεραφείμ πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα υπέρ της (0-1).

Ο ΜακΚάρθι ήθελε, ο ΑΠΟΕΛ δεν μπορούσε

«Τρελάθηκε» από την εικόνα της ομάδας του στο πρώτο ημίχρονο ο Μικ ΜακΚάρθι και έκανε χρήση τριπλής (!) αλλαγής στην επανάληψη. Άφησε στα αποδυτήρια τους Γαβριήλ, Ανουάρ και Σαχάρ και έβαλε τους Ντονγκαλά, Λουντέμο και Νουχίου με σκοπό να δώσει ώθηση στην ομάδα του.

Αλλά, δεν! Η εικόνα των γαλαζοκίτρινων δεν άλλαξε και οι φάσεις στον αγώνα ήταν λιγοστές. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ξανά κάκιστος και δεν μπορούσε να δημιουργήσει τελική προσπάθεια μπροστά από την εστία του Μιχάηλ. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός κρατούσε εύκολα το υπέρ του προβάδισμα δείχνοντας εντυπωσιακή τακτική προσήλωση.

Ότι κι αν έκανε ο Ιρλανδός τεχνικός από τον πάγκο δεν μπορούσε να αλλάξει την τροπή του αγώνα. Έβαλε μέχρι και τον 17χρονο Κούτσακο, ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να σκοράρει. Το μόνο που έκανε ήταν να απειλήσει την εστία του Μιχαήλ για μόνο μία φορά, όταν ο Νουχίου έπιασε την κεφαλιά μετά από στημένο του Ζαχίντ ωστόσο ο Κύπριος κίπερ μάζεψε με ευκολία.

Το σφύριγμα της λήξης από τον Γιώργο Νικολάου είδε τους ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς και τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ να φεύγουν απογοητευμένοι από το γήπεδο.

*Τρεις κάρτες συμπλήρωσε ο Ζόρζε, ο οποίος θα χάσει ένα από τους επόμενους αγώνες του ΑΠΟΕΛ είτε με τη Νέα Σαλαμίνα είτε με την Ομόνοια.

1′ Άρχισε ο αγώνας!

2′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ενσούε γλίστρησε και ο Μάντζης έχασε τεράστια ευκαιρία για να βάλει μπροστά στο σκορ τους μαυροπράσινους.

5′ Πρώτη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Ενσούε έκανε το σουτ και ο Μιχάηλ ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ!

10′ Σουτ του Ζαχαρίου δίπλα από την εστία του Σίλβα.

28′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ιδανική αντεπίθεση με τον Μάντζη να στέλνει την μπάλα ιδανικά στην εστία του Σίλβα!

42′ Δεν μπορεί για την ώρα να αντιδράσει ο ΑΠΟΕΛ.

45′ ΗΜΙΧΡΟΝΟ. Μπροστά στο σκορ ο Ολυμπιακός.

46′ Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο!

58′ Κεφαλιά του Ατζίλι πάνω από την εστία του Μιχαήλ.

73′ Όσο κι αν ο ΜακΚάρθι προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα του ΑΠΟΕΛ, οι γαλαζοκίτρινοι δεν μπορούν να φτιάξουν τελική φάση μπροστά στην εστία του Μιχαήλ.

89′ Κεφαλιά του Νουχίου στην αγκαλιά του Μιχαήλ.

90′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Φαν Χέσελ βρέθηκε απέναντι στον Σίλβα και έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Σίλβα. 5′ ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90+5′ ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ!

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Ζόρζε, Ενσούε, Μερκής, Γουίλερ, Ανουάρ (45′ Λουντέμο), Γένσεν (77′ Κούτσακος), Ζαχίντ, Ατζίλι (68′ Κλωναρίδης), Γαβριήλ (45′ Ντογκαλά), Σαχάρ (45′ Νουχίου).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μιχαήλ, Ψάλτης (58′ Κυριάκου), Ανδρέου, Σωτηρίου, Μανρίκε, Σαντάνα (82′ Φαν Χέσελ), Νανίσιο, Γκουστάβο (68′ Μίλετιτς), Ζαχαρίου (68′ Σαλί), Πεχλιβάνης (82′ Γαρουφαλιάς), Μάντζης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ανουάρ, Ζόρζε, Νούχιου, Ζαχίντ, Κλωναρίδης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Νικολάου