Βρήκε τον τρόπο και «χτίζει» σερί

ΒΑΣΟΣ ΒΑΣΟΥ Δημοσιεύθηκε 28.11.2022
Στην ΑΕΚ με όπλο την έδρα τους, παραμένουν σε επαφή με την κορυφή

Την πιο σημαντική της νίκη στο πρωτάθλημα (μέχρι την επόμενη) πέτυχε το Σάββατο η ΑΕΚ σε βάρος του Απόλλωνα στην «Αρένα». Μια επιτυχία με πολλαπλά οφέλη. Οι κιτρινοπράσινοι σημείωσαν την 4η συνεχόμενη νίκη τους (8-1 αναλογία τερμάτων), διατήρησαν το αήττητο στην έδρα τους (6 νίκες, 1 ισοπαλία) και άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς από τον Απόλλωνα στο +6. Παράλληλα, θα εκμεταλλευτούν τις όποιες απώλειες προκύψουν από το σημερινό ντέρμπι πρωτοπόρων μεταξύ Άρη - Πάφου. Η ΑΕΚ «χτίζει» νικηφόρο σερί και παράλληλα καλή ψυχολογία ενόψει της συνέχειας, απαλλαγμένη πλέον από τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις (τουλάχιστον μέχρι τον Φεβρουάριο).

Στο ντέρμπι του Σαββάτου, που ήταν από τα πιο συναρπαστικά της φετινής περιόδου, η ΑΕΚ χρειάστηκε χρόνο μέχρι να προσαρμοστεί στο παιχνίδι του Απόλλωνα, που είχε νέο προπονητή στον πάγκο του. Μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους, η ομάδα της Λάρνακας έγινε πιεστική και δημιούργησε τις ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Στην επανάληψη, η ΑΕΚ έβαλε περισσότερη ένταση στο παιχνίδι της. Το γρήγορο γκολ του Πέρε Πονς (το πρώτο του με την κιτρινοπράσινη φανέλα) έδωσε ψυχολογικό αβαντάζ στο συγκρότημα του Όλτρα, που για περίπου ένα 20λεπτο ήταν ανώτερο και είχε τις προϋποθέσεις και για ένα δεύτερο γκολ. Δεν εκμεταλλεύτηκε, όμως, το μομέντουμ και παραλίγο να το πληρώσει στη συνέχεια, διότι στο δεύτερο μισό της επανάληψης οπισθοχώρησε κι έδωσε μέτρα στον Απόλλωνα, που έγινε κυριαρχικός, χάνοντας ξεκάθαρες ευκαιρίες τουλάχιστον για την ισοφάριση. Γι’ αυτό και ο Όλτρα, στο τελευταίο 20λεπτο του παιχνιδιού, μετέτρεψε το σχήμα της ομάδας του σε 4-3-3, με την είσοδο και τρίτου ανασταλτικού χαφ, του Μάμα, προκειμένου να κλείσει τους διαδρόμους προς τα καρέ του Πίριτς. Είναι γεγονός, όμως, ότι η άμυνα των γηπεδούχων πέρασε δύσκολες στιγμές στο τελευταίο 25λεπτο. Ευτυχώς για την ΑΕΚ, ο Βόσνιος πορτιέρο ήταν σε εξαιρετική βραδιά και στο 75΄ έκανε την απόκρουση του αγώνα! Ο Πίριτς, μαζί με τον Μιλίσεβιτς, που ήταν αρχοντικός στην άμυνα, ήταν οι πολυτιμότεροι ποδοσφαιριστές των νικητών, μαζί βέβαια με τον Πονς, το γκολ του οποίου έκρινε τον αγώνα. Ο Τόμοβιτς συμπλήρωσε τρεις κίτρινες και θ’ απουσιάσει σ’ ένα από τα δύο επόμενα παιχνίδια της ομάδας του.

Υπέταξε τον ΑΠΟΕΛ η ΑΕΚ κι έκανε το 1-0 στα ημιτελικά