Aυτή η Ομόνοια, μ' όποιους κι αν παίζει, εκπτώσεις δεν κάνει!

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 20.9.2020
Aυτή η Ομόνοια, μ

Μπορεί να αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές, αφού ο Χένινγκ Μπεργκ άλλαξε και τους 11 ποδοσφαιριστές στο αρχικό σχήμα, όμως η Ομόνοια δεν έκανε… εκπτώσεις στο στόχο της και δικαιώθηκε, παίρνοντας τη νίκη με 2-1 επί της ΑΕΚ στο ΓΣΠ, για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Από την επιλογή του Νορβηγού περισσότερο αποπροσανατολίστηκαν οι κιτρινοπράσινοι που πραγματοποίησαν κάκιστη εμφάνιση, στο μεγαλύτερο διάστημα τουλάχιστον του παιχνιδιού.

Η Ομόνοια χτύπησε προς το τέλος των δύο ημιχρόνων. Ο Τζιωνής στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου άνοιξε το σκορ, ενώ στο 89’ ο Κίκο με μία πανέμορφη εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να γραφτεί το τελικό 2-1.

Για την ΑΕΚ προσωρινά είχε ισοφαρίσει στο 68’ ο Τρουγιόλς.

Αυτή είναι η δεύτερη φετινή νίκη της Ομόνοιας στο πρωτάθλημα (σ.σ. μετρά και δύο ισοπαλίες) και έφθασε τους οκτώ βαθμούς, ξεπερνώντας κατά ένα βαθμό τη σημερινή αντίπαλό της, ΑΕΚ, η οποία δέχθηκε την πρώτη της ήττα.

Τέλος του παιχνιδιού

90+3' - Πλασέ του Λοΐζου, φεύγει έξω η μπάλα

89' - ΓΚΟΛ. 2-1. Από πλάγια θέση ο Κίκο εκτελεί το φάουλ, πιάνει στον ύπνο τον Τόνιο που βλέπει την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του

88' - Σουτ του Σενέ, σώζει την εστία του ο Τόνιο

84' - Με γροθιές διώχνει ο Κυριακίδης την μπάλα μετά από εκτέλεση φάουλ του Σπόλιαριτς

74' - Ο Τρισκόφσκι επιχείρησε από μακριά το σουτ, η μπάλα βρίσκει στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και φεύγει έξω

68' - ΓΚΟΛ. 1-1. Σέντρα του Ιωάννου, κεφαλιά του Τρουγιόλς, δεν αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Κυριακίδη.

63' - Εκτέλεση φάουλ του Κίκο, ο Ντούρις βρήκε ελαφριά τη μπάλα με το κεφάλι, δεν ανησύχησε ο Τόνιο.

51' - Ο Λοΐζου με μία εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Ασάντε, ο οποίος νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Τόνιο

49' - Μεγάλη ευκαιρία χάνει ο Ντούρις, που βρέθηκε σε θέση βολής όμως το σουτ του ήταν αδύναμο και μάζεψε εύκολα ο Τόνιο

47'- Λίγο έλειψε να έρθει το δεύτερο τέρμα για την Ομόνοια. Ο Τόνιο έδιωξε με την μπάλα να βρίσκει στον Ντούρις με την μπάλα να παίρνει πορεία... τελικά λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45+2' - ΓΚΟΛ. 1-0. Μετά από προσπάθεια του Ασάντε, ο Τόνιο απέκρουσε ασταθώς και στην επαναφορά ο Τζιωνής με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

40' - Ο Λαΐζου έδωσε στον Τζιωνή που έκανε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει σε αμυνόμενο και να φεύγει σε κόρνερ.

33' - Πέναλτι ζήτησε η Ομόνοια σε πέσιμο του Λοΐζου στην περιοχή. Σωστή φαίνεται η απόφαση του διαιτητή να μην δείξει την άσπρη βούλα

30' - Πρώτη τελική για την Ομόνοια. Δυνατό άλλα άστοχο το σουτ του Ασαντέ.

16' - Άστοχο το μακρινό σουτ που επιχείρησε ο Άμπραχαμ

9' - Ο Τρισκόφσκι από πλάγια θέση, έκανε την προσπάθεια, όμως κατέληξε στα πλαϊνά δίχτυα της εστίας η μπάλα

7'- Σουτ από τον Χέιτλι, έτοιμος ο Κυριακίδης έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.

1' - Έναρξη της αναμέτρησης

ΣΚΟΡΕΡ: 45+2' Τζιωνής, 89' Κίκο / 68' Τρουγιόλς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 10' Κίκο, 33' Λοΐζου, 36' Χαραλάμπους, 61'  Βενιζέλου / 13' Γκαρσία, 33' Τρουγιόλς, 59' Σπόλιαριτς

ΟΜΟΝΟΙΑ: Kυριακίδης, Μαυρίας, Βενιζέλου, Παναγιώτου, Κίκο, Κούσουλος, Χαραλάμπους, Τζιωνής, Λοΐζου, Ασαντέ (57' Κακουλλής, 91' Λανγκ), Ντούρις (69' Σενέ)

ΑΕΚ: Τόνιο, Φερνάντες, Μοϊσόφ, Γκονζάλεθ (46' Ιωάννου), Τρουγιόλς, Άμπραχαμ, Σπόλιαριτς, Χέιτλι (73' Μαρτίνεθ), Ακοράν, Γκαρσία (57' Ναράνχο), Τρισκόφσκι

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βασίλης Δημητρίου