Νίκη για τον Κεραυνό στην εντός έδρας αναμέτρηση με την ΕΘΑ

Δημοσιεύθηκε 7:26 μμ
Ο Κεραυνός ήταν η ομάδα που πήρε το ροζ φύλλο αγώνος από τη σημερινή αναμέτρηση με την ΕΘΑ στο «Κώστας Παπαέλληνας». Η ομάδα του Στροβόλου επικράτησε με 107-96, με τον Φίλιππο Τίγκα να ξεχωρίζει ως MVP πετυχαίνοντας 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Η ΕΘΑ ήταν η ομάδα που πήρε πρώτη προβάδισμα στο παιχνίδι κάνοντας το 2-0 στο 1’. Ο Κεραυνός στο επόμενο διπλό ισοφάρισε και γύρισε το σκορ σε 4-2, ενώ στο 3’ ο Crockett πέτυχε τρίποντο για το 7-4. Οι 3 εύστοχες βολές του horton στο 6:56’ ανέβασαν τη διαφορά στο +6 για τους γηπεδούχους (10-4). Η ομάδα της Έγκωμης προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, με τον Donzo να ευστοχεί σε τρίποντο στο 6’ (16-9), ενώ η περίοδος έληξε σε 30-23.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Στροβόλου συνέχισε να παίζει με γρήγορο ρυθμό και να είναι πιο επιθετική. Πέτυχαν 6 σερί πόντους στο πρώτο λεπτό για το 36-23, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με τις βολές του Pryor (36-25). Με τον Στυλιανού να ευστοχεί από τους 3 πόντους στο 19’ η διαφορά ανέβηκε στο +19 (58-39), με το ημίχρονο να κλείνει στο 62-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Deloney σε 65-46 μετά από τρίποντο στο 23’, ενώ ο ίδιος παίκτης με βολές στο 25’ έκανε το 73-56. Ο Κεραυνός όμως δεν επέτρεψε στους αντιπάλους να απειλήσουν και με τις βολές του Τίγκα στο 28’ το σκορ διαμορφώθηκε στο 80-60.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έλεγχαν το παιχνίδι μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, και επικράτησαν με 107-96, παίρνοντας την πρώτη τους νίκη στη φετινή ΟΠΑΠ Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 30-23, 62-43, 87-67, 107-96

Κεραυνός (Μιχαλης Κακιουζης): Horton 14 (1), Hagins 8 (2), Στυλιανού 13 (4), Κουμής 3, Crockett 20 (2), Πασιαλής 2, Χριστοδουλίδης, Φ. Τίγκας 20 (1), Σ. Τίγκας 11 (1), Παυλίδης 9 (2), Taylor 5

ΕΘΑ (Κυριακος Γιαγκουλλης): Pryor 19 (1), Deloney 33 (, Νεοφύτου 4, Donzo 17 (2), Mohamed 14, Λουκά 6, Καραμπατάκης 3 (1), Τσουλουπας