Ισοπαλία που δεν ήθελε κανείς στο «ΠΑΠ»

Δημοσιεύθηκε 25.2.2024

Ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0) ολοκληρώθηκε το πρώτο παιχνίδι του α’ γκρουπ των πλέι οφ, ανάμεσα σε Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ στο «Α. Παπαδόπουλος», με καμία ομάδα να μην ικανοποιείται από τον έναν βαθμό.

Ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο η «Κυρία», πιο ισορροπημένο το δεύτερο μέρος με τους γαλαζοκίτρινους να έχουν τις καλύτερες φάσεις, όμως καμία ομάδα δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος για άλλη μια φορά δεν παίρνει τρίποντο σε πρεμιέρα του σε πλέι οφ, ενώ μετράει μόλις ένα διπλό στις εννέα τελευταίες επισκέψεις του στην έδρα της Ανόρθωσης, έφτασε τους 60 βαθμούς και κινδυνεύει να δει τον Άρη να μειώνει στον πόντο εάν οι Λεμεσιανοί κερδίσουν την Ομόνοια.

Από την άλλη, η ομάδα της Αμμοχώστου παρότι εμφανίστηκε βελτιωμένη δεν μπόρεσε να μπει στη β΄ φάση με μια μεγάλη νίκη που θα αναπτέρωνε τις ελπίδες της για το ευρωπαϊκό εισιτήριο, πήγε στους 48 βαθμούς και κινδυνεύει να βρεθεί στο -7 από την τρίτη θέση, αν η ΑΕΚ κερδίσει την Πάφο.

Με πρόβλημα τραυματισμού αποχώρησε ο Κοσταντίνοφ, ο οποίος θα γινόταν αναγκαστική αλλαγή στο 12΄, εντέλει έσφιξε τα δόντια και συνέχισε, όμως δεν άντεξε και βγήκε στο 28΄.

Η Ανόρθωση ήταν από το ξεκίνημα η ομάδα η οποία κρατούσε μπάλα κι είχε καλή κυκλοφορία, όμως η υπεροχή της ήταν ανούσια καθώς δεν μπορούσε να απειλήσει σοβαρά την αντίπαλη εστία, τουλάχιστον στο πρώτο ημίωρο. Στα τελικά στάδια του ημιχρόνου, εντούτοις, οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Στο 33’ ο Ουαγκέ από πλεονεκτική θέση έκανε κακό σουτ, στο 45’ χάθηκε μεγάλη διπλή ευκαιρία με κεφαλιά του Μακούν (απόκρουση Μπέλετς) και κοντινό σουτ του Τσίκο στο δοκάρι, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Καστέλ από καλό σημείο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπέλετς. Ο ΑΠΟΕΛ ολοκλήρωσε το ημίχρονο με δύο τελικές (έξι η «Κυρία») και καμία αξιόλογη φάση.

Στην έναρξη της επανάληψης η Ανόρθωση δεν είχε αντίστοιχη ορμή όπως στο φινάλε του πρώτου μέρους ενώ γενικότερα ο ρυθμός ήταν πεσμένος και το θέαμα μέτριο. Ο ΑΠΟΕΛ έφτιαξε τις πρώτες του καλές φάσεις με δύο άστοχα σουτ του Δώνη (54’, 64’), η Ανόρθωση απείλησε επίσης δις με τον Τσίκο ο οποίος επίσης δεν βρήκε στόχο (59’, 67’) ενώ οι κυανόλευκοι είχαν στο 72’ την καλύτερη μέχρι εκείνη την ώρα φάση στο β’ μέρος, με το κοντινό πλασέ του Καστέλ να περνά μόλις έξω. Ο ΑΠΟΕΛ «άγγιξε» το γκολ στο 79ο λεπτό, με τον Δώνη να αναγκάζει τον Αρμπολέδα σε δύσκολη απόκρουση, ενώ οι γαλαζοκίτρινοι είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία μετά την εκτέλεση του κόρνερ, με το βολέ του Σαρφό να αποκρούεται κι αυτό από τον Κολομβιανό. Στο 90’ η κεφαλιά του Εφραίμ έφυγε έξω.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90' Κεφαλιά του Εφραίμ, έξω. Καλή φάση για τον ΑΠΟΕΛ.

85' Εφραίμ αντί Μαρκίνιος, Τομανέ αντί Δώνη.

81' Γκασαμά αντί του Φερέιρα.

79' Βολέ του Σαρφό μετά την εκτέλεση του κόρνερ, έσωσε ξανά την εστία του ο πορτιέρο της Ανόρθωσης.

79' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με σουτ του Δώνη, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Αρμπολέδα.

74' Ιωάννου στη θέση του Τιουνέ.

74' Σουτ του Ντάλσιο, έξω.

72' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με κοντινό πλασέ του Καστέλ μετά από γύρισμα του Φερέιρα, έξω.

70' Σαρφό και Εντονγκαλά αντί Βιγιαφάνες και Κβιλιτάια.

67' Καλές προϋποθέσεις για την Ανόρθωση, κακό όμως το σουτ του Τσίκο, πολύ άστοχο.

64' Καλό σουτ του Δώνη λίγο έξω από την περιοχή, μόλις έξω.

62' Σουτ του Περέα, έβαλε το στοπ ο Τσεμπάκ.

60' Κίτρινη κάρτα στον Αρμπολέδα.

59' Κεφαλιά του Τσίκο, λίγο πάνω από τα δοκάρια. Πρώτη απειλή των γηπεδούχων στο β' μέρος.

54' Σουτ του Δώνη, λίγο έξω. Η πρώτη αξιόλογη φάση του ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι.

46' Κίτρινη κάρτα στον Μακούν.

45+2' Απειλεί ξανά η «Κυρία» με τον Περέα, ο οποίος μετά από ωραία ενέργεια σούταρε, μάζεψε ο πορτιέρο του ΑΠΟΕΛ.

45+1' Νέα καλή φάση για την Ανόρθωση, ο Καστέλ από καλό σημείο έκανε αδύναμο σουτ, έπεσε και μπλόκαρε ο Μπέλετς.

-Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

45' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Ανόρθωση. Κεφαλιά του Μακούν, απέκρουσε ο Μπέλετς, από κοντά ο Τσίκο πήγε να σκοράρει, η μπάλα πέρασε μέσα από τα πόδια του Μπέλετς και χτύπησε στο δοκάρι.

43' Δυνατό σουτ του Τιουνέ λίγο έξω από την περιοχή, κόντραρε στον Ντάλσιο, κόρνερ.

40' Κίτρινη κάρτα στον Τσεμπάκ.

33' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, μετά από κακό διώξιμο του Τσεμπάκ ο Ουαγκέ από πλεονεκτική θέση έκανε το σουτ, δεν βρήκε στόχο.

28' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, Τσεμπάκ αντί Κοσταντίνοφ.

-Ξανά στο έδαφος ο Κοσταντίνοφ.

21' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαρκίνιος, πολύ ψηλά.

20' Φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ σε καλό σημείο, κίτρινη στον Κορέα.

18' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με σουτ του Βιγιαφάνες μετά από γύρισμα του Μαρκίνιος, ανακόπηκε από αμυντικό.

14' Επιστρέφει στο παιχνίδι τελικά ο Κοσταντίνοφ.

-Στο έδαφος ο Κοσταντίνοφ ο οποίος στραβοπάτησε, ζήτησε με μιας αλλαγή.

12' Φάουλ για την Ανόρθωση σε καλό σημείο.

-Συμφωνεί και ο Χριστοφόρου στο VAR με την απόφαση του διαιτητή.

8' Ζητά πέναλτι η Ανόρθωση για ανατροπή του Τεχέρα από τον Βιτάλ, τίποτα λέει ο Δανός ρεφ.

5' Σουτ του Δώνη, κόντραρε, νέο σουτ από Ντάλσιο, πολύ άστοχο.

3' Σουτ του Τεχέρα εκτός περιοχής, λίγο έξω. Πρώτη φάση στο ντέρμπι.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Κορέα, Μαρμούκ, Μακούν, Τιουνέ (74΄ Ιωάννου), Τεχέρα, Φερέιρα (81΄ Γκασαμά), Περέα, Τσίκο, Καστέλ.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Ζέφτε, Κοσταντίνοφ (28΄ Τσεμπάκ), Ντάλσιο, Βιγιαφάνιες (70΄ Εντονγκαλά), Μαρκίνιος (85΄ Εφραίμ), Δώνης (85΄ Τομανέ), Κβιλιτάια (70΄ Σαρφό).

ΣΚΟΡΕΡ: - / -

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 20΄ Κορέα, 46΄ Μακούν, 60΄ Αρμπολέδα / 40΄ Τσεμπάκ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Sundberg Jakob Alexander

Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος

4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης