Κυπελλούχος στα πέναλτι η Ομόνοια

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 25.5.2022

Η Ομόνοια κερδίζοντας με 5-4 στα πέναλτι τον Εθνικό στέφθηκε κυπελλούχος για τη σεζόν, κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο τη φετινή σεζόν.

Ο Εθνικός στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού εκμεταλλευόμενος και το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε από τον αποβολή του Σέχου στο 5’ (σ.σ. υποχρέωσε τον Νιλ Λένον σε αναγκαστική αλλαγή, βγάζοντας τον Παοουλή για να βάλει τον Χούμποτσαν στη θέση του) είχε την κατοχή της μπάλας και έφθασε περισσότερες φορές με απειλητική διάθεση προς την εστία του Φαμπιάνο.

Δύο λεπτά (92’) μετά την έναρξη της παράτασης η ομάδας της Άχνας βρήκε τεράστια ευκαιρία, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Πηλέα η μπάλα πέρασε από όλους, βρήκε κάτω στο έδαφος και στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Το 0-0 εν τέλει παρέμεινε αναλλοίωτο και στο φινάλε της ημίωρης παράτασης και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου και κρίθηκε η υπόθεση τίτλος.

Στα πέναλτι ο Φαμπιάνο έκοψε δύο εκτελέσεις, ενώ άλλη μία από παίκτη του Εθνικού βρήκε στο δοκάρι και με συνολικό σκορ 5-4 κατάφερε να πάρει το τρόπαιο.

Η διαδικασία των πέναλτι

-5-4. Ο Χαραλάμπος στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και δίνει το κύπελλο στην Ομόνοια

-4-4. Ο Φαμπιάνο έκοψε την εκτέλεση του Περατικού

-4-4. Ο Λοΐζου στέλνει τη μπάλα αριστερά, δεξιά έπεσε ο Χριστοδούλου

-3-4. Ο Άδωνη προς τα δεξιά στέλνει τη μπάλα και βάζει ξανά μπροστά τον Εθνικό

-3-3. Ακίνητος έμεινε ο Χριστοδούλου, ο Μπασιρού έστειλε τη μπάλα αριστερά

-2-3. Στα δεξιά το έβαλε ο Ταράσοφς, έπεσε αριστερά ο Φαμπιάνο

-2-2. Πάνω από τα δοκάρια η μπάλα στην εκτέλεση του Κακουλή

-2-2. Αλά Πανένκα εκτέλεσε ο Μάριος Ηλία, ακούμπησε ο Φαμπιάνο όμως η μπάλα πήγε στα δίχτυα

-2-1. Στη μέση η εκτέλεση του Λανγκ, έπεσε ο Χριστοδούλου, κι έτσι πέρασε μπροστά η Ομόνοια

-1-1. Στο δοκάρι η εκτέλεση από τον Χουντόμπιακ. Είχε πέσει στη σωστή πλευρά ο Φαμπιάνο

-1-1. Ψηλά η εκτέλεση του Γιούστε και ισοφαρίζει

-0-1. Ο Άμπραχαμ στέλνει τη μπάλα δεξιά και ο Φαμπιάνο στα αριστερά

-0-0. Ο Χριστοδούλου κόβει την απόκρουση του Τσέποβιτς

-0-0. Ο Φαμπιάνο αποκρούει την εκτέλεση του Ζάκπα

-Τα πέναλτι θα εκτελεστούν μπροστά από τη βόρεια κερκίδα. Πρώτη εκτέλεση από τον Εθνικό

Τέλος και της παράτασης. Πάμε στα πέναλτι

123' - Κόρνερ του Λοΐζου, κεφαλιά ο Κακουλής πάει έξω

116'- Aπό μακριά επιχείρησε το σουτ από τον Περατικό, πολύ πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

Τέλος πρώτου ημιχρόνου της παράτασης

92' - ΔΟΚΑΡΙ. Μετά από φάουλ του Πηλέα, η μπάλα πέρασε από όλους με τη μπάλα να χτυπάει κάτω και έπειτα βρίσκει στο δοκάρι.

Έναρξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης

-31%-69% η κατοχή της μπάλας υπέρ του Εθνικού σε όλο τον αγώνα

Τέλος του παιχνιδιού, πάμε σε παράταση

90+2'- O Kακουλής έφυγε στην αντεπίθεση, ο Χριστοδούλου έκανε την έξοδο και πρόλαβε να τον κλείσει και μετά το σουτ η μπάλα πήγε σε κόρνερ

87'- Mεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια, ο Κακουλής γύρισε τη μπάλα προς την περιοχή ο Τσέποβιτς έκανε την προβολή από κοντά, με τον Χριστοδούλου να αντιδρά αμέσως και να μαζεύει τη μπάλα

84' - Από μακριά κάνει το σουτ ο Γκούρομπετς, στα χέρια του Φαμπιάνο η μπάλα

78' - Σουτ του Χουντόμπιακ, ο Μπασιρού έβαλε το πόδι και η μπάλα πάει σε κόρνερ

58' - Ωραία επιθετική προσπάθεια από τον Ιωάννου που ξέφυγε από τον προσωπικό του αντίπαλο, έκανε παράλληλη μπαλιά με τον Μάζουρεκ να πιάνει το σουτ όμως ήταν άστοχο

48'- O Φαμπιάνο ήταν έτοιμος και μπλοκάρει το σουτ του Ιωάννου

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

-37%-63% υπέρ του Εθνικού στο πρώτο ημίχρονο

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

38΄ - Μετά από εκτέλεση του Λοβέρα ο Χούμποτσαν από καλή θέση κέρδισε την κεφαλιά, με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω

31' - Τεράστια ευκαιρία για τον Εθνικό, η μπάλα έφθασε στο ύψος της περιοχής με τον Άμπραχαμ να κάμνει το σουτ. Πήγε πάνω από τα δοκάρια

29' - O Xoυντόμπιακ δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Φαμπιάνο

25' - Mεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό, ο Μάζουρεκ πέρασε στον Γκούρουπετς που μπαίνοντας προς την περιοχή έκανε το σουτ που ήταν άστοχο

16'- Σουτ του Μάταβζ βρήκε σε αμυντικό και η μπάλα πήγε εύκολα στα χέρια του Χριστοδούλου

7' - Ο Μάζουρεκ εκτέλεσε το φάουλ, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

5' - ΚΟΚΚΙΝΗ. Ο διαιτητής αφού είδε τη φάση, αποβάλλει απευθείας με κόκκινη τον Νιγηριανό και δίνει φάουλ εκτός περιοχής για τον Εθνικό

3' - O Βοϊτσκόφσκι προσπάθησε να μπει στην περιοχή της Ομόνοιας, έπεσε σε μαρκάρισμα του Σέχου. Δεν έδειξε κάτι ο διαιτητής, όμως κλήθηκε από το VAR

1' - Έναρξη της αναμέτρησης

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Σέχου, Λανγκ, Γιούστε, Κίκο (46' Παναγιώτου), Μπασιρού, Μιξ (90+1' Xαραλάμπους), Λοβέρα (65' Τσέποβιτς), Λοΐζου, Παπουλής (11' Xoύμποτσαν), Μάταβζ (65' Κακουλής)

ΕΘΝΙΚΟΣ: Χριστοδούλου, Ιωάννου (107' Περατικός), Γκούρουπετς, Πηλεάς, Ταράσοβς, Άδωνη, Κουντόμπιακ, Άμπραχαμ, Μάζουρεκ (91' Ντόλεζαλ), Βοϊτκόφσκι (59' Ζάκπα), Ντούρις (101' Ηλία)

ΣΚΟΡΕΡ:

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 67' Λοΐζου, 95' Μπασιρού, 112' Γιούστε / 37' Βοϊτκόφσκι, 45+1' Άδωνη, 63' Ζάκπα, 82' Γκούρουπετς

ΚΟΚΚΙΝΗ: 5' Σέχου

*Στο 45' δέχθηκε κίτρινη κάρτα ο βοηθός προπονητής της Ομόνοιας, Σίμος Ταραπουλούζης, για διαμαρτυρίες.

*Στο 120' αποβλήθηκε ο προπονητής της Ομόνοιας, Νιλ Λένον, για διαμαρτυρίες. Δέχτηκε πρώτα κίτρινη και στη συνέχεια χειροκροτούσε ειρωνικά τον διαιτητή που του έβγαλε την κόκκινη

Διαιτητής: Marco Di Bello (Ιταλός)

Α’ Βοηθός: Μιχάλης Σωτηρίου

Β’ Βοηθός: Όμηρος Τζιωρτζής

Τέταρτος: Χρυσοβαλάντη Θεουλή

VAR: Paolo Valeri

ΑVAR: Δημήτρης Σολωμού

Παρατηρητής: Μιχάλης Ιωάννου