Η γκολάρα του Ιωάννου δεν είχε... αντίκρισμα, νέα ήττα για την Εθνική Παίδων και αποκλεισμός

Δημοσιεύθηκε 23.5.2024

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια η Εθνική μας ομάδα Παίδων Κ-17 γνώρισε την ήττα από την αντίστοιχη της Σερβίας με 3-1 στο Στάδιο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Ο αγώνας αφορούσε την 2η αγωνιστική της τελικής φάσης του EURO Κ-17 και με αυτό το αποτέλεσμα η Σερβία προκρίθηκε στην προημιτελική φάση, όπως επίσης και η Τσεχία από τον 1ο όμιλο.

Η Εθνική μας είχε καλή παρουσία, δημιούργησε ευκαιρίες και προηγήθηκε στο σκορ με μία γκολάρα λίγο πιο κάτω από το κέντρο, αλλά δυστυχώς ισοφαρίστηκε στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου. Εξέλιξη που επηρέασε αρνητικά, σε συνδιασμό βέβαιαι και με το γρήγορο γκολ που δεχτήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 35ο λεπτό λοιπόν η Εθνική μας άνοιξε το σκορ με μακρινό σουτ του Πέτρου Ιωάννου και η Σερβία ισοφάρισε στο 45+3 με τον Ζβέκτοβιτς, αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο 1-1.

Στο 53ο λεπτό η Σερβία πήρε προβάδισμα (2-1) με τον Στογιάνοβιτς και στο 63ο λεπτό ο Κοστόφ διαμόρφωσε το 3-1. Τον αγώνα παρακολούθησαν περισσότεροι από δύο χιλιάδες φίλαθλοι.

Κύπρος: Στ. Παναγή, Σκάφη, Χαραλάμπους, Κ. Ιωάννου, Π. Ιωάννου (76' Στ. Δημοσθένους), Χριστοδούλου, Λουκαϊδης (58' Ευαγγέλου), Χατζηλευτέρη (86' Αγγελίδης), Μιχάλας, Βασιλείου (76' Πετούσης), Νικολάου (48' Ψηλογένης).

Στο άλλο σημερινό παιχνίδι του ομίλου μας η Τσεχία νίκησε με 3-1.