Σούπερ διπλό με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση!

Δημοσιεύθηκε 4.2.2023

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση πήρε τεράστιο διπλό επί του Ολυμπιακού με 2-1 και πρόσθεσε τρεις σημαντικούς βαθμούς στην προσπάθεια για αποφυγή της διαβάθμισης.

Η ομάδα του Παραλιμνίου, που επέστρεψε στις νίκες μετά από πέντε συνεχόμενες ήττες, έφθασε τους 17 βαθμούς βρισκόμενη στην 11η θέση. Δύο σκαλοπάτια πιο κάτω (13ος) βρίσκεται ο Ολυμπιακό με 13 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ σε καλό χρονικά σημείο, λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο 43’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Θωμά Ιωάννου ο Έσελινγκ πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι βυσσινί ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους και στο 50’ με τον Βουκσένοβιτς που έκανε το σουτ εντός περιοχής ευτύχησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 68’ ήρθε και το δεύτερο χτύπημα από το συγκρότημα του Παραλιμνίου, με τον Γεβρέμοβιτς να σεντράρει από τα αριστερά και τον Γεβρέμοβιτς, τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, με κεφαλιά νίκησε τον Μολ για να κάνει το 2-1 για λογαριασμό της Ένωσης.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

68' - ΓΚΟΛ. 1-2. Σέντρα του Γεβρέμοβιτς, κεφαλιά από τον Βουτσένοβιτς και η μπάλα στα δίχτυα του Μολ

50' - ΓΚΟΛ. 1-1. Με σουτ από τον Βούκσεβιτς εντός της περιοχής η Ένωση ισοφαρίζει

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

43' - ΓΚΟΛ. 1-0. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ιωάννου ο Έσελινγκ με κεφαλιά δίνει προβάδισμα στον Ολυμπιακό

30' - Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα, ο Ρουσιάς μπήκε στην περιοχή έκανε το πλασέ όμως ο Μολ έκλεισε σωστά και δεν επέτρεψε την παραβίαση της εστίας του

14' - Σουτ του Ντιάβαρα έξω από την περιοχή, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

9' - Ο Χαραλάμπους γύρισε επικίνδυνα τη μπάλα, έκοψε ο Κόστιτς

4'- Σουτ του Κα, στα χέρια του Κόστιτς η μπάλα

1' - Έναρξη του αγώνα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Κυριάκου, Μπάρτι, Έσελινκ, Ιωάννου, Νάνι (71' Σάλι), Χαραλάμπους (56' Kαλίλι), Σλόγκαρ (71' Ενόχ), Κα (80' Χέντρικς), Αλσέους, Γιακουμάκης (80' Ψύχας)

ΕΝΩΣΗ: Κόστιτς, Πολυκάρπου, Κορσία (46' Τζαβέ), Ντρέκσα, Ντα Σίλβα, Γεβρέμοβιτς, Βούκσεβιτς, Λουσέρο (81' Κατσιαρής), Μέιρα (81' Μορέιρα), Ντιαβαρά (64' Boυκσένοβιτς), Ρουσιάς (73' Eχμάν)

ΣΚΟΡΕΡ: 43' Έσελινγκ / 50' Βούκσεβιτς, 68' Βουκσένοβιτς)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 75' Ιωάννου, 85' Αλσέους, 90+1' Σάλι / 32' Ντρέκσα, 90+8' Κόστιτς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αντωνίου Μενέλαος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης

4ος Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης