Η ΑΕΚ βρήκε το ξόρκι και μπήκε μες στα πόδια τους

Δημοσιεύθηκε 2.12.2022

Η ΑΕΚ... ξόρκισε τον κακό της δαίμονα των τελευταίων ετών, επικράτησε με 2-0 της Ένωσης στο Παραλίμνι έπειτα από καλή εμφάνιση και με την πέμπτη σερί νίκη έφτασε (ίσως προσωρινά) στη δεύτερη θέση και στο -2 από την κορυφή!

Τo σκορ άνοιξε για την ομάδα της Λάρνακας ο Λόπες στο 29ο λεπτό με ωραίο ανάποδο (τρίτο του στο πρωτάθλημα, έκτο στη σεζόν) ενώ το τρίποντο το «κλείδωσε» ο Σανχούρχο με δυνατό πλασέ στο 68'.

Οι βυσσινί αποτέλεσαν το πέμπτο κατά σειρά «θύμα» του σερί των Λαρνακέων (μετά από Καρμιώτισσα, Ακρίτα, ΑΕΛ και Απόλλωνα), με τους κιτρινοπράσινους να έχουν δεχθεί μόνο ένα γκολ σ' αυτά τα πέντε παιχνίδια! Παράλληλα, η ΑΕΚ νίκησε την Ένωση για πρώτη φορά μετά από τέσσερα παιχνίδια (μετρούσε τρεις σερί ήττες και μια ισοπαλία), ενώ αυτό ήταν το πρώτο της διπλό επί των βυσσινί στο «Τάσος Μάρκου» μετά από σχεδόν επτά χρόνια.

Η ΑΕΚ με την ένατη της νίκη στο πρωτάθλημα έφτασε τους 28 βαθμούς και (έστω και με παιχνίδι περισσότερο) μπήκε μες στα... πόδια των πρωτοπόρων, καθώς ξεπέρασε Άρη (26), ΑΠΟΕΛ (27) και μείωσε στο -2 από την πρωτοπόρο Πάφο (30).

Η Ένωση, από την άλλη, δεν μπόρεσε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, παρέμεινε για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς νίκη (δεύτερη σερί ήττα) και παρέμεινε στους 11 βαθμούς, ισοβαθμώντας πλέον στην 11η θέση με τη Δόξα και απέχοντας μόλις τέσσερις και πέντε βαθμούς από τους ουραγούς Ακρίτα και Ολυμπιακό αντίστοιχα.

Το πρώτο ημίχρονο είχε λίγες φάσεις κι ήρθαν όλες τους μετά το πρώτο εικοσάλεπτο κατά το οποίο η ΑΕΚ είχε την κατοχή, αλλά δεν μπόρεσε να κοντέψει με αξιώσεις στην εστία του Κόστιτς. Η κεφαλιά (21') και το σουτ (24') του Τρισκόφσκι δεν βρήκαν στόχο, ενώ η Ένωση στο 27' είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς, με διαγώνιο πλασέ του Βουτσένοβιτς που πέρασε μόλις έξω. Δύο λεπτά αργότερα οι κιτρινοπράσινοι άνοιξαν το σκορ (29'), όταν μετά από σέντρα του Φαράζ, καρφωτή κεφαλιά του Τρισκόφσκι και απόκρουση του Κόστιτς, η μπάλα έφτασε στον Λόπες ο οποίος με ωραίο ανάποδο έκανε το 1-0. Ο Σανχούρχο στις καθυστερήσεις «άγγιξε» το δεύτερο αλλά ο πορτιέρο των βυσσινί είχε απάντηση.

Η Ένωση μπήκε δυνατά στο β' ημίχρονο κι αφότου στο 52' διεκδίκησε πέναλτι για ανατροπή του Κωνσταντίνου (σωστά δεν δόθηκε) απείλησε στο επόμενο λεπτό με τον Βούκσεβιτς. Στο 62' ο Τρισκόφσκι πήγε να μιμηθεί τον Λόπες όμως το δικό του ψαλίδι πέρασε λίγο έξω, αλλά στο 68ο λεπτό η ΑΕΚ... κλείδωσε τη νίκη, με ωραίο δυνατό πλασέ του Σανχούρχο μετά από ασίστ του Γκιούρτσο (68'). Το δεύτερο γκολ των φιλοξενουμένων... χάλασε την εικόνα του αγώνα κι από εκεί και πέρα είδαμε ελάχιστα πράγματα, με αποτέλεσμα να μην αλλάξει κάτι μέχρι τέλους.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

88' Αλλαγή για την ΑΕΚ, Χριστοφόρου αντί Σανχούρχο.

-Χωρίς φάσεις εδώ και ώρα το παιχνίδι, όλα έχουν κριθεί.

84' Αλλαγή για την ΑΕΚ, Γκαρθία αντί Εγγλέζου και Ρομό αντί Λόπες.

76' Αλλαγές για την Ένωση, Μαυρούδης, Κόρσια και Γαβριήλ στις θέσεις των Μέιρα, Κοτσώνη και Κωνσταντίνου.

73' Αλλαγές για την ΑΕΚ, Μάμας αντί Τρισκόφσκι και Κάσας αντί Φαράζ.

71' Σουτ του Λόπες, έξω.

70' Απείλησε η Ένωση με επικίνδυνο γύρισμα του Σίλβα, δεν μπήκε κάποιος στην πορεία της μπάλας.

68' ΓΚΟΛ, 2-0 η ΑΕΚ με τον Σανχούρχο! Με δυνατό πλασέ από το ύψος της περιοχής μετά από ασίστ του Γκιούρτσο.

62' Ψαλιδάκι από Τρισκόφκσι μετά από μπαλιά του Πονς, λίγο έξω. Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ.

60' Αλλαγή για την Ένωση, Λαμί αντί Βουτσένοβιτς.

53' Δυνατό σουτ του Βούκσεβιτς, άστοχο.

52' Ζητούν πέναλτι οι γηπεδούχοι για ανατροπή του Κωνσταντίνου από τον Πονς, δεν δίνεται κάτι, σωστά.

50' Σουτ του Ροσάλες, ψηλά έξω.

45+1' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με δυνατή κεφαλιά του Σανχούρχο μετά από εκτέλεση κόρνερ, δύσκολη απόκρουση του Κόστιτς σε κόρνερ.

45' Κίτρινη κάρτα στον Βουτσένοβιτς.

40' Κίτρινη κάρτα στον Γκονζάλεθ.

40' Σουτ του Τρισκόφσκι, μαζεύει ο Κόστιτς.

35' Αναγκαστική αλλαγή για την Ένωση, Κολωνίας αντί Ντρέκσα.

29' ΓΚΟΛ, 1-0 η ΑΕΚ με τον Λόπες! Προηγήθηκε μεγάλη χαμένη ευκαιρία με απόκρουση του Κόστιτς στην κοντινή προσπάθεια του Τρισκόφσκι κι ο Πορτογάλος πήρε το... ριμπάουντ με ανάποδο στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

27' Μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση με πλασέ του Βουτσένοβιτς, μόλις έξω.

24' Μετά από βαθιά μπαλιά του Ροσάλες ο Τρισκόφσκι έπιασε το σουτ στην κίνηση, έξω. Πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς.

21' Πρώτη φάση με κεφαλιά του Τρισκόφσκι μετά από σέντρα του Εγγλέζου, άστοχη.

-To δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε χωρίς καμία φάση και με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή.

ΕΝΩΣΗ: Κόστιτς, Κοτσώνης (76' Κόρσια), Ντρέκσα (35' Κολωνίας), Έχμαν, Σίλβα, Λουσέρο, Βούκσεβιτς, Μέιρα (76' Μαυρουδής), Κωνσταντίνου (76' Γαβριήλ), Ντιαβαρά, Βουτσένοβιτς (60' Λαμί).

ΑΕΚ: Πίριτς, Ροσάλες, Γκονζάλεθ, Μιλίσεβιτς, Εγγλέζου (84' Γκαρθία), Σανχούρχο, Πονς, Φαράζ (73' Κάσας), Γκιούρτσο, Τρισκόφσκι (73' Μάμας), Λόπες (84' Ρομό).

Παρατηρητής Διαιτησίας: Καραγιώργη Σοφία

Παλικάρια οι μικροί της Ένωσης, κυπελλούχοι αυτοί του ΑΠΟΕΛ!

Στην Αστυνομία για ποινική διερεύνηση τo πόρισμα για θέματα διαιτησίας και χειραγώγησης αγώνων ποδοσφαίρου