Ισοπαλία σαν... δυο ήττες για Ομόνοια και Πάφο

Δημοσιεύθηκε 29.1.2023

Λευκή ισοπαλία που δεν ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες, πήραν Ομόνοια και Πάφος στον μεταξύ τους αγώνα στην πρωτεύουσα. Στον αγώνα που είχε κεντρικό πρόσωπο τον Χένινγκ Μπεργκ (επέστρεψε για πρώτη φορά στο ΓΣΠ ως αντίπαλος των πρασίνων), η ομάδα του Νορβηγού ήταν αυτή που βρήκε τις μεγάλες ευκαιρίες για γκολ, όμως έμεινε «άσφαιρη» για μόλις δεύτερη φορά στη σεζόν.

Παρότι η Ομόνοια ήταν πιο κοντά στην ήττα παρά στη νίκη, η ισοπαλία, που ήταν η πρώτη της στο ΓΣΠ (και μόλις δεύτερη απώλεια εντός έδρας), δεν τη… βολεύει, καθώς αφενός διατηρήθηκε στο -10 από την τρίτη Πάφο κι έμεινε πίσω (-2) κι από τον τέταρτο Άρη (ο οποίος έχει αγώνα λιγότερο), ενώ επιπλέον απέτυχε να εδραιώσει τη θέση στην εξάδα κι ακόμη κινδυνεύει να μείνει εκτός. Από την άλλη, οι γαλάζιοι είδαν τη διαφορά τους από την κορυφή να αυξάνεται στους πέντε βαθμούς.

Τον αγώνα παρακολούθησε από κοντά ο Όλα Λάρσον που είναι ο επικρατέστερος για τη θέση του αθλητικού διευθυντή της Ομόνοιας.

Με πρόβλημα τραυματισμού αποχώρησε στο τέλος του ημιχρόνου ο Κακουλλής και λίγο πριν το τέλος του αγώνα ο Χέσταντ.

Μόλις δύο καλές φάσεις καταγράφηκαν στο πρώτο μέρος, αμφότερες για την Πάφο, στο 2’ με Τάνκοβιτς (ο Γιούστε έδιωξε στη γραμμή κι η μπάλα κτύπησε και στο δοκάρι) και στο 28’ με Ζάιρο. Η Ομόνοια δεν ήταν κακή, όμως αδυνατούσε να απειλήσει σοβαρά, ενώ στο 40’ διεκδίκησε πέναλτι όταν η μπάλα κτύπησε στο χέρι του Μπάιριτς, όμως ο Πορτογάλος ρεφ έκρινε πως δεν υπήρξε παράβαση, προκαλώντας έντονες διαμαρτυρίες.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν δυνατά κι είχαν κάποιες προϋποθέσεις, όμως η ομάδα που «άγγιξε» το γκολ ήταν και πάλι η Πάφος, με κοντινό πλασέ του Ζάιρο (57’) και σουτ του Ζουνίνιο (72’). Το τριφύλλι είχε για καλύτερη φάση το σουτ του Μπέζους (50’) ενώ απείλησε και με Ανσαριφάρντ (90’).

92' Αλλαγή για την Πάφο, Ντράγκομιρ αντί Πελάζιο.

90' Σουτ του Ανσαριφάρντ, έξω.

87' Αλλαγή για την Πάφο, ο Μπεσάρτ αντικαθιστά τον τραυματία Χέσταντ.

85' Αλλαγή για την Ομόνοια, Μάθιους αντί Ψάλτη.

81' Σουτ του Κούσουλου από μακριά, άστοχο.

80' Κίτρινη κάρτα στον Γιούστε.

78' Κίτρινη κάρτα στον Ζουνίνιο.

75' Κίτρινη κάρτα στον Χέσταντ.

72' Εξαιρετική προσπάθεια του Ζουνίνιο ο οποίος ντρίμπλαρε τον Λοΐζου, συνέκλινε και σούταρε, απέκρουσε ο Φαμπιάνο.

68' Αλλαγή για την Ομόνοια, ο Χαραλάμπους στη θέση του Μπέζους.

67' Σουτ του Ναμ, διώχνει σε κόρνερ ο Κούσουλος.

64' Αλλαγή για την Ομόνοια, Μπασιρού αντί Κασάμα.

63' Απειλεί ξανά η Πάφος με σουτ του Κανέ, πάνω από τα δοκάρια.

57' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με κοντινό πλασέ του Ζάιρο έπειτα από γύρισμα του Ικόκο, σώζει ο Φαμπιάνο.

50' Καλό σουτ του Μπέζους, μόλις έξω.

48' Καλές προϋποθέσεις για την Ομόνοια μετά από ενέργεια του Λοΐζου, δεν μπόρεσε να κάνει το σουτ.

46' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια, Λοΐζου και Ανσαριφάρντ αντί Κίτσου και Κακουλλή.

-Δεν γίνεται η αλλαγή τελικά, θα γίνει στο ημίχρονο

-Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Ετοιμάστηκε ο Ανσαριφάρντ.

43' Αντιμετωπίζει πρόβλημα ο Κακουλλής και θα αντικατασταθεί.

43' Σουτ του Χέσταντ, έξω.

40' Σουτ του Κακουλλή, πάνω από τα δοκάρια. Προηγήθηκε χέρι αμυντικού στο γύρισμα του Μπέζους κι έντονες διαμαρτυρίες για πέναλτι, όμως ούτε ο ρεφ ούτε ο VAR έκριναν πως υπήρξε παράβαση.

28' Δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο μετά από λάθος του Λέτσιακς, ο Χέσταντ έδωσε στον Ζάιρο ο οποίος από πλεονεκτική θέση πλάσαρε έξω!

19' Σουτ του Ναμ, κόντραρε.

16' Ο Μπέζους βρέθηκε στο έδαφος μέσα στην περιοχή, ελέγχθηκε η φάση από τον Πορτογάλο VAR, συνεχίζεται το ματς.

10' Επικίνδυνο γύρισμα του Κακουλλή, διώχνει σωτήρια σε κόρνερ ο Ζουνίνιο.

3' Σουτ του Κακουλλή, κόντραρε, κόρνερ.

2' Τρομερή ευκαιρία για την Πάφο με τον Τάνκοβιτς να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Φαμπιάνο και να περνάει την μπάλα από πάνω του, ο Γιούστε την πρόλαβε στη γραμμή ενώ στο διώξιμό του η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Ψάλτης (85' Μάθιους), Γιούστε, Λανγκ, Λέτσιακς, Κασάμα (64' Μπασιρού), Κούσουλος, Μπρούνο, Κίτσος (46' Λοΐζου), Μπέζους (68' Χαραλάμπους), Κακουλλής (46' Ανσαριφάρντ)

ΠΑΦΟΣ: Ίβουσιτς, Ικόκο, Κβίντα, Μπάιριτς, Ζουνίνιο, Κανέ, Πελάζιο (92' Ντράγκομιρ), Ναμ, Χέσταντ (87' Μπεσάρτ), Τάνκοβιτς, Ζάιρο.

ΣΚΟΡΕΡ: - / -

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 52' Κασάμα, 80' Γιούστε / 75' Χέσταντ, 78' Ζουνίνιο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Fernandes Ferreira Vitor Jorge

Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος

4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς