Ο Σούσιτς είπε «φτάνει» στην Πάφο, στην κορυφή μετά από 3,5 χρόνια ο ΑΠΟΕΛ!

Δημοσιεύθηκε 9.12.2022

Σκοράροντας και τα δύο γκολ της ομάδας του, ο Ματέο Σούσιτς είπε... «φτάνει» στο αήττητο της Πάφου και στην παρουσία της στην κορυφή, οδηγώντας τον ΑΠΟΕΛ στη σπουδαιότερη νίκη του στη σεζόν (2-1), η οποία ήταν η όγδοη σερί και τον ανέβασε στην πρώτη θέση μετά από 3,5 χρόνια!

Ο Βόσνιος δεξιός μπακ του ΑΠΟΕΛ σκόραρε στο 15' και το 45+1', σε αμφότερες τις περιπτώσεις από εκτέλεση κόρνερ του Βιγιαφάνες (στο δεύτερο η ασίστ ήρθε από κεφαλιά του Ντβάλι), χαρίζοντας στον ΑΠΟΕΛ ένα σπουδαίο τρίποντο στο πολυαναμενόμενο ντέρμπι κορυφής, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 91' με κεφαλιά του Ζουνίνιο.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το ντέρμπι οι δύο ομάδες, λόγω αποβολής του Κανέ (59', δεύτερη κίτρινη) και του Κρέσπο (72', απευθείας).

Συνεχίζει... «απόλυτος» ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς, με τον ΑΠΟΕΛ να έχει οκτώ νίκες σε ισάριθμα ματς με τον Σέρβο στον πάγκο (9/9 μαζί με το κύπελλο), την πρώτη της ήττα δέχθηκε η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ, η οποία είδε τους γαλαζοκίτρινους να τη ρίχνουν από την κορυφή, τρεις αγωνιστικές μετά το +5 που είχε απέναντί τους!

Ο ΑΠΟΕΛ με τη δέκατη του νίκη στη σεζόν συνέχισε το «απόλυτο» εκτός έδρας (7/7), έφτασε τους 33 βαθμούς, ξεπέρασε την Πάφο κατά δύο και βρίσκεται στην κορυφή για πρώτη φορά μετά τον Μάιο του 2019. Η Πάφος, η οποία έμεινε για τρίτο σερί παιχνίδι χωρίς τρίποντο, πέραν του ότι υποχώρησε στη δεύτερη θέση ισοβαθμεί πλέον με την ΑΕΚ, η οποία την έφτασε μετά τη νίκη της επί της Δόξας.

Απόλυτα αποτελεσματικός ήταν ο ΑΠΟΕΛ στο πρώτο μέρος, το οποίο ολοκλήρωσε με δύο γκολ και χωρίς άλλη ευκαιρία (το σουτ των Μπλουμ στο 12' και Βιγιαφάνες στο 40' δεν ανησύχησαν τον Άντος). Η Πάφος έγινε στο 13' η πρώτη ομάδα που απείλησε σοβαρά την αντίπαλη εστία, με το σουτ του Τάνκοβιτς που αποκρούστηκε με τα πόδια από τον Μπέλετς, όμως δύο λεπτά αργότερα οι γαλαζοκίτρινοι άνοιξαν το σκορ, με κεφαλιά του Σούσιτς μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βιγιαφάνες. Ο Βόσνιος στο 25' ήταν καθοριστικός και στη δική του εστία με σωτήριο κόψιμο στον Βαλακάρι, ενώ αφότου οι Μπάιριτς (33') και Ζάιρο (38') σούταραν έξω, ο Σούσιτς σκόραρε στο 45+1' και το δεύτερο γκολ της ομάδας του, με κοντινή κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βιγιαφάνες και κεφαλιά-πάσα του Ντβάλι.

Η Πάφος μπήκε στην επανάληψη με στόχο να μειώσει και να μπει ξανά στο παιχνίδι, όμως όχι μόνο δεν τα κατάφερε (απείλησε μόνο με Ικόκο στο 55'), είδε τις πιθανότητές της για ανατροπή να μειώνονται κι άλλο μετά την αποβολή του Κανέ στο 59' με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο ΑΠΟΕΛ με παίκτη περισσότερο πλέον πλησίασε δύο φορές στο 3-0, όμως ούτε ο Βιγιαφάνες με κοντινό σουτ στο 68', ούτε ο Ντβάλι με κοντινή κεφαλιά στο επόμενο λεπτό μπόρεσαν να «τελειώσουν» πρόωρα το ματς, ενώ στο 70' έμειναν με δέκα παίκτες και οι φιλοξενούμενοι, λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας του Κρέσπο. Η εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς (74', Μπέλετς) και η κεφαλιά του Μπάιριτς (80', έξω) δεν έφεραν αποτέλεσμα για την Πάφο, η οποία έχασε τρομερή ευκαιρία στο 89' με δοκάρι του Τάνκοβιτς, ενώ εντέλει κατάφερε να μειώσει στο 91' με κεφαλιά του Ζουνίνιο μετά από σέντρα του Ικόκο. Στο τέλος πίεσε για την ισοφάριση, όμως είχε ελάχιστο χρόνο και δεν την πέτυχε.

94' Κίτρινη κάρτα στον Κβίντα.

91' ΓΚΟΛ, 2-1 μειώνει η Πάφος με κεφαλιά του Ζουνίνιο! Μετά από σέντρα του Ικόκο.

-Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

89' Τρομερή ευκαιρία για την Πάφο με τον Τάνκοβιτς ο οποίος από πλεονεκτική θέση πλάσαρε στο δοκάρι!

87' Σουτ του Ναμέ, άστοχο.

85' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, Ντάλσιο αντί Βιγιαφάνες.

80' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με κεφαλιά του Μπάιριτς, πάνω από τα δοκάρια.

74' Εκτελεί απευθείας και δυνατά το φάουλ ο Τάνκοβιτς, μαζεύει ο Μπέλετς. Καλή φάση για την Πάφο.

74' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, ο Καρώ στη θέση του Μαρκίνιος.

72' Αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Κρέσπο.

72' Δίνει φάουλ εκτός περιοχής ο Ιταλός.

71' Πάει στο on-field review ο Παϊρέτο.

70' Κίτρινη κάρτα στον Κρέσπο.

70' Φάουλ για την Πάφο, ζητάνε πέναλτι οι γηπεδούχοι, σφυρίζει έξω ο Ιταλός.

69' Απειλεί ξανά ο ΑΠΟΕΛ με κοντινή κεφαλιά του Ντβάλι μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

68' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Βιγιαφάνες από κοντά έπειτα από γύρισμα του Εντονγκαλά να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια, μετά και από κόντρα.

68' Αλλαγή για την Πάφο, ο Ναμέ στη θέση του τραυματία Χότσκο που μπήκε πριν 5'.

63' Κίτρινη κάρτα στον Σούσιτς.

61' Αλλαγή για την Πάφο, Χότσκο αντί Βαλακάρι.

59' Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κανέ, για φάουλ από πίσω στον Μαρκίνιος. Μένει με δέκα η Πάφος.

57' Αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ, Εντονγκαλά αντί Εφραίμ και Μάγκλιτσα αντί Μπλουμ.

55' Πρώτη φάση για την Πάφο στην επανάληψη με διαγώνιο σουτ του Ικόκο, δεν βρήκε στόχο.

50' Ο Ζάιρο κλέβει από τον Ντβάλι και πάει να βγει τετ-α-τετ, σφύριξε επιθετικό φάουλ ο Παϊρέτο.

45+1' ΓΚΟΛ, 2-0 ο ΑΠΟΕΛ με τον Σούσιτς ξανά! Και πάλι μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντβάλι έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Βόσνιος με κοντινή κεφαλιά νίκησε ξανά τον Άντος!

44' Κίτρινη κάρτα στον Μαρκίνιος.

40' Σουτ του Βιγιαφάνες, πολύ άστοχο.

38' Επίθεση με προϋποθέσεις για την Πάφο, ολοκληρώνεται με σουτ του Ζάιρο στο ύψος της περιοχής, πάνω από τα δοκάρια.

33' Μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλακάρι ο Μπάιριτς στο δεύτερο δοκάρι δεν βρίσκει στόχο.

25' Ο Σούσιτς έσωσε τον ΑΠΟΕΛ με τρομερό κόψιμο στον Βαλακάρι τη στιγμή που ο Φινλανδός... όπλιζε.

18' Κίτρινη κάρτα στον Ντράγκομιρ.

-Ο Βόσνιος έχει να σκοράρει από την πρεμιέρα, όταν βρήκε δίχτυα και πάλι κόντρα στην Πάφο.

15' ΓΚΟΛ, 1-0 ο ΑΠΟΕΛ με τον Σούσιτς! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βιγιαφάνες ο ακράιος μπακ των γαλαζοκιτρίνων σκόραρε με δυνατή κεφαλιά!

13' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία, για την Πάφο! Μετά από τακουνάκι του Ζάιρο ο Βαλακάρι έκανε το γύρισμα στην καρδιά της περιοχής για τον Τάνκοβιτς, αυτός σούταρε με τη μία, απέκρουσε με τα πόδια ο Μπέλετς.

12' Φαλτσαριστό σουτ του Μπλουμ, μαζεύει εύκολα ο Άντος.

-Συμπληρώθηκε το δεκάλεπτο, χωρίς την παραμικρή φάση και με την Πάφο να έχει την κατοχή.

7' Κίτρινη κάρτα στον Κανέ.

-Εξαιρετική η ατμόσφαιρα στο γήπεδο με ασταμάτητο τραγούδι κι από τις δύο εξέδρες οι οποίες είναι σχεδόν γεμάτες.

ΠΑΦΟΣ: Άντος, Ζουνίνιο, Κβίντα, Μπάιριτς, Ικόκο, Ντράγκομιρ, Κανέ, Βαλακάρι (61' Χότσκ, 68' Ναμέ), Τάνκοβιτς, Σεμέδο, Ζάιρο.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς, Κρέσπο, Ντβάλι, Γουίλερ, Κοσταντίνοφ, Σαρφό, Βιγιαφάνες (85' Ντάλσιο), Εφραίμ (57' Εντονγκαλά), Μαρκίνιος, Μπλουμ (57' Μάγκλιτσα).

ΣΚΟΡΕΡ: 91' Ζουνίνιο / 15', 45+1' Σούσιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 7' Κανέ, 18' Ντράγκομιρ, 94' Κβίντα / 44' Μαρκίνιος, 63' Σούσιτς, 70' Κρέσπο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 59' Κανέ (2η κίτρινη) / 72' Κρέσπο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Pairetto Luca (Ιταλία)

Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος