Ο Άρης πλησίασε αλλά (ούτε αυτός) δεν λύγισε την Πάφο!

Δημοσιεύθηκε 28.11.2022

Ο Άρης έγινε η πρώτη ομάδα που παίρνει προβάδισμα απέναντι στην Πάφο και η πρώτη που σκοράρει δύο γκολ απέναντί της, όμως απέτυχε να γίνει και η πρώτη που την κερδίζει! Οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος στάθηκαν «όρθιοι» στο ντέρμπι κορυφής που διεξήχθη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και κράτησαν το αήττητό τους καθώς και το +4 από τους τρίτους, πλέον, Λεμεσιανούς.

Μπένγκτσον στο 48' και Κακόριν στο 63' (με πέναλτι) έδωσαν το προβάδισμα στην «ελαφρά ταξιαρχία», με τους Παφίτες να ισοφαρίζουν αρχικά με τον Μπεσάρτ στο 55' κι ακολούθως με τον Ζάιρο στο 78', ο οποίος σκόραρε στην επιστροφή του στη δράση φτάνοντας τα οκτώ γκολ.

Η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι (αποβλήθηκε στο 73' με απευθείας κόκκινη για έντονες διαμαρτυρίες) κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο όμως παρά τις πολλές ευκαιρίες και τα δύο δοκάρια δεν μπόρεσε να σκοράρει, ενώ στο πιο μοιρασμένο δεύτερο μέρος σχεδόν κάθε μεγάλη ευκαιρία μπροστά στις δύο εστίες γινόταν γκολ.

Με τη μόλις δεύτερη ισοπαλία του στο πρωτάθλημα ο Άρης ανέβηκε στους 26 βαθμούς και βρίσκεται πλέον στην τρίτη θέση (τον ξεπέρασε ο ΑΠΟΕΛ με 27), διατηρώντας όμως το -4 από την πρωτοπόρο Πάφο, η οποία απέχει ένα παιχνίδι (εντός με Ολυμπιακό) από το να κλείσει αήττητη τον πρώτο γύρο.

Ο αγώνας

Η Πάφος είχε την πρώτη φάση του αγώνα με σουτ του Βαλακάρι στο 4' όμως η συνέχεια ήταν... μόνο Άρης. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές κι αφότου απείλησαν με Κακόριν (6', 19') και Μαγιαμπέλα (12'), «άγγιξαν» το γκολ σε δύο περιπτώσεις, όμως τους το στέρησαν τα δοκάρια του Άντος, τόσο στο σουτ του Μαγιαμπέλα στο 31' όσο και σ' αυτό του Μπένγκτσον δύο λεπτά αργότερα. Λίγο μετά το ημίωρο κι αφότου ο Μαγιαμπέλα είχε άλλη μια ευκαιρία (35') η ομάδα της Λεμεσού... έριξε στροφές και στο τέλος του πρώτου μέρους η Πάφος προσπάθησε να απειλήσει, κάτι που έπραξε μόνο στο 44' με τον Μπεσάρτ ο οποίος αστόχησε.

Ό,τι δεν έκανε ο Άρης στις πολλές του ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, το πέτυχε με την πρώτη του στην επανάληψη, καθώς στο 48' ο Μπένγκτσον μετά από έξοχη ασίστ του Μαγιαμπέλα άνοιξε το σκορ. Το ερώτημα ήταν πώς θα αντιδρούσε η Πάφος στην πρώτη φορά που βρέθηκε πίσω στο σκορ (!) κι η απάντηση ήρθε άμεσα, με τον Μπεσάρτ να ισοφαρίζει στο 55'. Παρ' όλα αυτά, «απάντηση»... βρήκαν και οι πράσινοι, καθώς στο 63' πήραν ξανά προβάδισμα (2-1) με εκτέλεση πέναλτι του Κακόριν, μετά από χέρι του Κβίντα, το οποίο υποδείχθηκε με τη χρήση του VAR. Η Πάφος δεν παραδόθηκε κι αφού στο 75' άγγιξε την ισοφάριση με δοκάρι του Μπεσάρτ, έκανε το 2-2 στο 78' με τον Ζάιρο, ο οποίος με δυνατό σουτ συνδύασε την επιστροφή του στη δράση με γκολ. Ο Μαγιαμπέλα στην εκπνοή παραλίγο να χαρίσει το τρίποντο στον Άρη όμως ο Άντος κράτησε το αήττητο της Πάφου.

94' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη με σουτ του Μαγιαμπέλα, απέκρουσε ο Άντος!

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

88' Αλλαγή για την Πάφο, Χέσταντ αντί Μπεσάρτ.

87' Ευκαιρία για τον Άρη με σουτ του Στεπίνσκι, κόντραρε, κόρνερ.

83' Αλλαγές για τον Άρη, Καζού και Στεπίνσκι στις θέσεις των Γιαγκό και Μπένγκτσον.

79' Κίτρινη κάρτα στον Ζάιρο ο οποίος πανηγύρισε βγάζοντας τη φανέλα.

78' ΓΚΟΛ, 2-2 ισοφαρίζει ξανά η Πάφος με τον Ζάιρο να σκοράρει στην επιστροφή του! Με δυνατό σουτ μετά από ασίστ του Τάνκοβιτς.

76' Επικίνδυνο γύρισμα του Ικόκο για τον Ζάιρο, απομακρύνει ο Μπρόρσον.

75' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με τον Μπεσάρτ να σουτάρει στο οριζόντιο δοκάρι!

74' Αλλαγή για την Πάφο, ο Ζάιρο επιστρέφει στη δράση αντικαθιστώντας τον Βαλακάρι.

73' Αποβάλλεται ο προπονητής του Άρη Αλεξέι Σπιλέφσκι. Για έντονες διαμαρτυρίες.

72' Μακρινό σουτ του Μπένγκτσον, μαζεύει ο Άντος.

70' Αλλαγή για τον Άρη, ο Γκομίς αντικαθιστά τον Κακόριν.

69' Αλλαγή για τον Άρη, Τζαβέ αντί Μπαμπίκα.

63' ΓΚΟΛ, 2-1 ο Άρης με εκτέλεση πέναλτι του Κακόριν!

62' Πέναλτι για τον Άρη! Για το χέρι του Κβίντα.

62' Πάει στο onfield review ο Αντωνίου καθώς ο Θεουλή πιστεύει πως υπάρχει πέναλτι στην προηγούμενη φάση.

61' Εξετάζεται από το VAR περίπτωση πέναλτι για τον Άρη για χέρι του Κβίντα σε γύρισμα του Μπαμπίκα.

55' ΓΚΟΛ, ισοφαρίζει σε 1-1 η Πάφος με τον Μπεσάρτ! Με ψηλοκρεμαστή σέντρα-σουτ από δεξιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βανά.

53' Κίτρινη κάρτα στον Κανέ.

53' Κίτρινη κάρτα στον Κακόριν.

48' ΓΚΟΛ, 1-0 ο Άρης με τον Μπένγκτσον! Μετά από απίθανη ασίστ του Μαγιαμπέλα από δεξιά, ο νεαρός με προβολή στο δεύτερο δοκάρι νίκησε τον Άντος.

Δεύτερο ημίχρονο

44' Απειλεί η Πάφος με γύρισμα του Μπάιριτς, ο Μπεσάρτ από κοντά δεν μπορεί να σκοράρει.

42' Κίτρινη κάρτα στον Σόκε.

37' Φωνές από την Πάφο για μη υπόδειξη φάουλ του Μπένγκτσον στον Σεμέδο. Λανθασμένη απόφαση του Αντωνίου.

36' Κίτρινη κάρτα στον Ικόκο.

35' Συρτό σουτ του Μαγιαμπέλα λίγο έξω από την περιοχή, έξω.

33' «Αγγίζει» ξανά το γκολ ο Άρης, ο Μπένγκτσον έπειτα από εξαιρετική ενέργεια σούταρε κι αυτός στο δοκάρι!

31' Διπλή τρομερή ευκαιρία για τον Άρη! Σουτ του Μαγιαμπέλα, απέκρουσε ο Άντος, σουτ από τον Μπαμπίκα στην επαναφορά, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι!

19' Τρίτη μεγάλη φάση για τον Άρη με σουτ του Κακόριν, η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και πήρε ύψος, με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ ο Άντος.

18' Εξαιρετική άμυνα από τον Μποακί πάνω στον Σεμέδο ο οποίος ετοιμαζόταν να σουτάρει.

12' Σπουδαία φάση για τον Άρη με τον Μαγιαμπέλα ο οποίος μετά από έξοχη μπαλιά του Κακόριν έφυγε στην πλάτη της άμυνας, μπήκε στην περιοχή, δεν ήταν καλό το σουτ του και μάζεψε ο Άντος.

6' Πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι με σουτ του Κακόριν, έβαλε την κόντρα ο Μπάιριτς, κόρνερ.

4' Σουτ του Βαλακάρι λίγο έξω από την περιοχή, κόντραρε, κόρνερ.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΑΡΗΣ: Βανά, Γιαγκό (83' Καζού), Μουσουντά, Μπρόρσον, Μποακί, Σόκε, Μπράουν, Μπένγκτσον (73' Στεπίνσκι), Μαγιαμπέλα, Μπαμπίκα (69' Τζαβέ), Κακόριν (70' Γκομίς).

ΠΑΦΟΣ: Άντος, Ικόκο, Μπάιριτς, Κβίντα, Ζουνίνιο, Ντράγκομιρ, Κανέ, Βαλακάρι (74' Ζάιρο), Τάνκοβιτς, Μπεσάρτ (88' Χέσταντ), Σεμέδο.

ΣΚΟΡΕΡ: 48' Μπένγκτσον, 63' Κακόριν [πεν.] / 55' Μπεσάρτ, 78' Ζάιρο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 42' Σόκε, 53' Κακόριν / 36' Ικόκο, 53' Κανέ, 79' Ζάιρο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 73' Σπιλέφσκι (προπονητής) / -

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αντωνίου Μενέλαος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος