Θριαμβευτική αρχή για την Ομόνοια που όταν πήρε φόρα, έκανε… πάρτι

Δημοσιεύθηκε 9:43 μμ Ενημερώθηκε 9:52 μμ

Μέσα σε ένα ημίχρονο, η Ομόνοια πέτυχε τέσσερα γκολ και έκανε θριαμβευτική αρχή στη League Phase του Conference League. Οι πράσινοι συνέτριψαν με 4-0 τη Βικινγκούρ Ισλανδίας στο ΓΣΠ, έχοντας μπόλικη… ρέντα στην επανάληψη.

Όταν πήρε φόρα το συγκρότημα του Βάλντας Νταμπράουσκας έκανε... πάρτι και μαζί με τους τρεις βαθμούς της νίκης, έβαλε στα ταμεία του και 400.000 που δίνει η νίκη.

Σε μία βραδιά που στο πρώτο μέρος δεν προδίκαζε τέτοια εξέλιξη αφού οι τριφυλλοφόροι δεν είχαν καλή εικόνα, επηρεάστηκαν από τις πολλές διακοπές (εφτά λεπτά καθυστερήσεις στο α΄ μέρος) και δεν απείλησαν και ιδαίτερα.

Ο Κουλιμπαλί που σκόραρε ξανά στο 51΄αφού πέτυχε και δύο την Παρασκευή με την ΑΕΛ, άρχισε τον χορό των τερμάτων για να πετύχει άλλα δύο γκολ ο Κακουλλής (81΄ και 90΄), ο οποίος πέρασε ως αλλαγή και ένα ο Αλιούμ (86΄) που και αυτός ήρθε από τον πάγκο.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

- Τέλος αγώνα

90΄ - ΓΚΟΛ για την Ομόνοια: Ο Kακουλλής πήρε την μπάλα μετά από λάθος των αμυνόμενων και αφού απέφυγε και τον τερματοφύλακα, σκόραρε το τέταρτο γκολ των τριφυλλοφόρων και δεύτερο δικό του.

86΄ - ΓΚΟΛ για την Ομόνοια: Ο Αλιούμ έκλεψε την μπάλα στο κέντρο και με όμορφο τελείωμα, δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των πρασίνων.

83΄ - Ο Κακουλλής μόνος απέναντι από τον Γιόρνσον, είδε την μπαλα να περνάει μόλις έξω.

από τον Κούσουλο, λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Γιόρνσον.

81΄ - ΓΚΟΛ για την Ομόνοια: Ο Κακουλλής από κοντά μετά από λάθος εκτίμηση του τερματοφύλακα της Βίκινγκουρ, δίνει αέρα δύο τερμάτων στους πράσινους. Προηγήθηκε το γύρθσμα του Χαραλάμπους.

77΄ - Βολέ από τον Κούσουλο, λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Γιόρνσον.

51΄ - ΓΚΟΛ για την Ομόνοια: Κόρνερ από τον Χαραλάμπους και ο Κουλιμπαλί συνεχίσε από εκεί που έμεινε την Παρασκευή, αφού με κεφαλιά σκόραρε για τους πράσινους.

47΄ - Σέντρα από τον Λοΐζου, ο τερματοφύλακας της Βίκινγκουρ έδιωξε ασταθώς και δεν υπήρχε κάποιος παίκτης των πρασίνων για να πάρει το ριμπάουντ.

- Ξεκίνησε το β΄ μέρος

- Τέλος α΄ ημιχρόνου

- Εφτά λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

28΄ - Πρώτη ευκαιρία για την Ομόνοια, με το σουτ του Λοΐζου (με το δεξί) να πηγαίνει άουτ.

25΄ - Αδύναμο το σουτ από τον Ινγκιμούνταρσον από αριστερά, μάζεψε εύκολα ο Φαμπιάνο.

23΄ - Πολύ μεγάλη απέκρουση από τον Φαμπιάνο σε κεφαλιά του Ντζούριτς.

18΄ - Κεφαλιά του Χάνσεν από κόρνερ, ο Φαμπιάνο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

- Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο ΓΣΠ

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Ντιονκού, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς, Εράκοβιτς (67΄ Κούσουλος), Μάριτς, Εβάντρο (46΄ Χαραλάμπους), Λοΐζου (84΄ Ατζίλι), Στεπίνσκι (67΄ Κακουλλής), Σίμιτς (84΄ Αλιούμ).

ΒΙΚΙΝΓΚΟΥΡ: Γιόρνσον, Γκούναρσον (77΄ Φιόλουσον), Έκροθ, Βάτνχαμαρ, Ιμπραχίμαγκιτς (39΄ Άτλανσον), Θράνταρσον, Θόρνταρσον (63΄ Άντρανσον), Ινγκιμούνταρσον, Σίνγκουρπαλσον (63΄ Γκούντγιονσον), Ντζούριτς, Χάνσεν (77΄ Γιόνσον).

ΣΚΟΡΕΡ: 51΄ Κουλιμπαλί, 81΄, 90΄ Κακουλλής, 86΄ Αλιούμ /-

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 48΄ Σίμιτς / 41΄ Άτλανσον

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Εϊκ Βαν Ντε Σάντερ (Ολλανδία)

VAR: Tζ. Μάνσοτ (Ολλανδία)