Φέχερβαρ - Ομόνοια: Κυρίαρχη και στην Ουγγαρία!

Δημοσιεύθηκε 14.8.2024

Η Ομόνοια δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στον επαναληπτικό αγώνα με την Φέχερβαρ και επικρατώντας με 2-0, πήρε την πρόκριση στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ. Σκόρερ για την ομάδα του Νταμπράουσκας ο Σεμέδο στο 28ο λεπτό και ο Κακουλλής στο 90+5!

Οι πράσινοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο δημιούργησαν τουλάχιστον τρεις ξεκάθαρες ευκαιρίες έχοντας και ένα δοκάρι.

Στην επανάληψη ο ρυθμός δεν ήταν ο ίδιος με την Ομόνοια να ελέγχει τον ρυθμό και να μην επιτρέπει στον αντίπαλο να δημιουργήσει κινδύνους. Ένα ξέσπασμα των πρασίνων στα τελευταία λεπτά του αγώνα, έφερε και το 2-0 από τον Κακουλλή.

Με συνολικό σκορ 3-0, η Ομόνοια προκρίθηκε στα πλέι οφ της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Όσιγιεκ (Κροατία) και Ζίρε (Αζερμπαϊτζάν). Στο πρώτο παιχνίδι που έγινε στην Κροατία οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1. Αύριο 15/8 (19:30) ο επαναληπτικός στο Αζερμπαϊτζάν.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Τέλος, 0-2!

90+5΄ΓΚΟΛ η Ομόνοια, 2-0 με κοντινή προβολή του Κακουλλή.

90+4΄Ευκαιρία για την Ομόνοια! Σουτ του Σίμιτς εντός περιοχής, δύσκολη απόκρουση από τον τερματοφύλακα.

90+3΄Νέο σουτ του Χάμπου εκτός περιοχής, ξανά σε κόρνερ η μπάλα.

Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος για το φινάλε.

90΄Ευκαιρία για την Ομόνοια! Δυνατό σουτ του Χάμπου εκτός περιοχής, έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας.

87΄Σουτ του Π. Κόβατς μέσα από την περιοχή του Φαμπιάνο, πολύ άστοχο.

83΄Ωραίο γύρισμα του Ντιουνκού στην περιοχή, πέρασε απ΄όλους.

72΄Σουτ του Στεφανέλι, απέκρουσε ο Φαμπιάνο.

66΄Έχει πέσει ο ρυθμός. Η Ομόνοια δεν κινδυνεύει.

46΄Ξεκίνησε το β΄μέρος. Μία αλλαγή για την Ομόνοια, έξω ο Αλιούμ, μέσα ο Χάμπος.

Ημίχρονο, 0-1

45΄Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος στο πρώτο μέρος.

40΄Σουτ του Σόκβαϊ εκτός περιοχής, μάζεψε ο Φαμπιάνο.

28΄ΓΚΟΛ η Ομόνοια, 0-1 ο Σεμέδο! Ωραίο γύρισμα του Σίμιτς στην περιοχή, από κοντά ο Σεμέδο έστειλε την μπάλα στα δίκτυα!

26΄Πρώτη φάση για την Φέχερβαρ! Ο Μπεντί έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο.

20΄Ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι στο πρώτο 20λεπτο η Ομόνοια!

14΄Δοκάρι για την Ομόνοια! Από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Παναγιώτου έκανε την κεφαλιά, η μπάλα στο κάθετο δοκάρι!

13΄Πολύ μεγάλη φάση για την Ομόνοια! Σέντρα του Στεπίνσκι στην περιοχή, εκεί όπου ο Σίμιτς έκανε την κεφαλιά και ανάγκασε τον τερματοφύλακα να διώξει ξανά σε κόρνερ.

6΄Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Εράκοβιτς έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με υπερένταση ο γκολκίπερ των Ούγγρων έδιωξε σε κόρνερ.

6΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χαμάς από μακρινή απόσταση, απέκρουσε ο τερματοφύλακας.