Στιγμές που θύμησαν Ντιναμό Μόσχας

Δημοσιεύθηκε 27.7.2024

Η Ομόνοια σαφώς ανώτερη στο πρώτο παιχνίδι για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ επικράτησε δικαία με 3-1 της Τορπέντο. Σε ένα παιχνίδι όπου οι πράσινοι επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό από το πρώτο κιόλας λεπτό δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Γεωργιανούς.

Παρόλα αυτά η ομάδα του Νταμπράουσκας όσο και αν κυριαρχούσε στο παιχνίδι «καρδιοχτύπησε» στο τελευταίο τέταρτο ειδικά όταν δέχτηκε το τέρμα της ισοφάρισης.

Ένα τέρμα το οποίο κακώς μέτρησε αφού υπήρχε φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης πάνω στον Κουλιμπάλι. Οι πράσινοι διαμαρτυρήθηκαν επίσης στη φάση του 30ού λεπτού όταν ο Σεμέδο ανατράπηκε στην περιοχή της Τορπέντο και τον διαιτητή να αφήνει το παιχνίδι. Με την επανάληψη του τηλεοπτικού φακού να μην τον δικαιώνει καθώς υπήρχε καθαρή παράβαση στον εξτρεμ από το Πράσινο Ακρωτήρι. Μάλιστα στο επόμενο λεπτό κινδύνεψαν αφού μετά από μια ασυνεννοησία στην άμυνα τους ο Κουλιμπαλί ανέτρεψε τον επιθετικό της Τορπέντο κερδίζοντας φάουλ σε πλεονεκτική θέση.

Πολλοί φίλοι των πρασίνων σε αυτές τις δύο φάσεις θυμήθηκαν την εχθρική διαιτησία του Ρουμάνου Τούντορ το 2014 απέναντι στην Ντιναμό Μόσχας οπού στέρησε στην ομάδα τους την είσοδο σε ευρωπαϊκό όμιλο.

Ο Σλοβάκος διαιτητής Ματόσα σε αυτές τις δύο στιγμές του παιχνιδιού κατάφερε να τους ξυπνήσει μνήμες.