Έκανε το 4/4 και… περιμένει τους άλλους ο Απόλλωνας

Δημοσιεύθηκε 27.1.2023

Επέστρεψε στις νίκες ο Απόλλωνας, ο οποίος επικράτησε με 2-1 του Ολυμπιακού στο «Alphamega Stadium» για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Το σκορ άνοιξε ο Πίττας στο πρώτο λεπτό της επανάληψης, με τον Σπόλιαριτς να διπλασιάζει τα γκολ των κυανολεύκων στο 79’ και με τον Σλόγκαρ να μειώνει στο 85’ για τους φιλοξενουμένους, ενώ στο 89’ ακυρώθηκε από το VAR πέναλτι που δόθηκε στους Λεμεσιανούς, με υπόδειξη οφσάιντ.

Δίκαιη η νίκη των γηπεδούχων, αν και οι μαυροπράσινοι το πάλεψαν κι είχαν δύο σημαντικές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν πριν δεχθούν το δεύτερο τους γκολ, ενώ ούτε τότε τα παράτησαν, καταφέρνοντας να μειώσουν και να κυνηγήσουν στο τέλος την ισοφάριση.

Οι κυανόλευκοι πήραν την τέταρτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια ως γηπεδούχοι στη νέα τους έδρα, παίρνοντας ένα τρίποντο το οποίο τους ανεβάζει στην πέμπτη θέση, στο +1 από την Ομόνοια, μειώνοντας στο -2 από την τέταρτη θέση (Άρης) και στο -9 από την τρίτη (Πάφος) κι αναμένοντας πλέον τα αποτελέσματα των υπολοίπων για να δει πού θα τους βρει το φινάλε της αγωνιστικής (Ομόνοια-Πάφος παίζουν μεταξύ τους).

Από την άλλη η ομάδα της πρωτεύουσας δέχθηκε δεύτερη σερί ήττα κι έμεινε με 13 βαθμούς στη 12η θέση κι εντός της ζώνης του υποβιβασμού.

Ο αγώνας

Ο Απόλλωνας μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση κι έψαξε το γρήγορο γκολ, έχοντας τρεις καλές φάσεις στα πρώτα 8’ με σουτ των Χέντι, Γιόστεν (έξω) και Ουάρντα (απόκρουση Μολ). Ο Αιγύπτιος ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης των κυανολεύκων κι ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με τέσσερις τελικές, καθώς κατέγραψε επίσης δύο άστοχες κεφαλιές (19’, 32’) κι ένα σουτ που κόντραρε (45+2’). Ενδιάμεσα, πολύ καλή φάση έχασε ο Πίττας με κοντινή προβολή στο 23’, ενώ η μοναδική αξιοσημείωτη από τις τρεις τελικές των μαυροπράσινων ήταν το σουτ του Κα στο 15’ που βρήκε σε ετοιμότητα τον Γιοβάνοβιτς.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο πρώτο λεπτό της επανάληψης να ανοίξουν το σκορ με κοντινή προβολή του Πίττα μετά από γύρισμα του Βα (είχε μόλις μπει αλλαγή), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Όχι μόνο δεν μπόρεσαν να απειλήσουν με δεύτερο γκολ, αλλά στο 67’ παραλίγο να δεχθούν την ισοφάριση, με τον Γιοβάνοβιτς να σώζει στο σουτ του Χέντρικς, ο οποίος απείλησε και τρία λεπτά αργότερα με κεφαλιά. Εντέλει, με εξαιρετικό μακρινό σουτ στο 79’ ο Σπόλιαριτς έκανε το 2-0 αφαιρώντας το άγχος, για λίγο, καθώς στο 85’ ο Σλόγκαρ μείωσε σε 2-1. Στο 87’ ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι για ανατροπή του Ντιγκινί από τον Μπάρτι, όμως ακυρώθηκε με υπόδειξη του VAR για οφσάιντ.

94' Κίτρινη κάρτα στον Σπόλιαριτς.

93' Σουτ του Ζράντι, μαζεύει ο Μολ.

-Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

89' Ακυρώνεται η απόφαση για πέναλτι, με υπόδειξη οφσάιντ (σωστή) από το VAR.

87' Πέναλτι για τον Απόλλωνα, για ανατροπή του Ντιγκινί από τον Μπάρτι.

86' Αλλαγές για τον Απόλλωνα, Ίλιεφ και Ζράντι αντί Ουάρντα και Πίττα.

85' ΓΚΟΛ, 2-1 μειώνει ο Ολυμπιακός με τον Σλόγκαρ. Με διαγώνιο σουτ μετά από ασίστ του Χαραλάμπους.

81' Αλλαγές για τον Ολυμπιακό, Ζευκή αντί Χριστοδούλου.

79' ΓΚΟΛ, 2-0 ο Απόλλωνας με τον Σπόλιαριτς. Με εξαιρετικό μακρινό σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ.

75' Αλλαγές για τον Ολυμπιακό, Χαραλάμπους και Κορομά αντί Κα και Δόση.

73' Σουτ του Αλεσάμι εκτός περιοχής, μαζεύει ο Μολ.

70' Νέα φάση για τους μαυροπράσινους με κεφαλιά του Χέντρικς, μπλοκάρει ο Γιοβάνοβιτς.

67' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό μετά από λάθος στην άμυνα του Απόλλωνα, ο Κα έκανε το γύρισμα, ο Χέντρικς δεν έπιασε δυνατά το πλασέ και έσωσε ο Γιοβάνοβιτς.

67' Αλλαγή για τον Απόλλωνα, ο Ντιγκινί στη θέση του Χέντι.

66' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, Σλόγκαρ αντί Λιασίδη.

65' Κίτρινη κάρτα στον Χαμάς.

51' Κίτρινη κάρτα σε Μπάρτι και Βα.

46' ΓΚΟΛ, 1-0 ο Απόλλωνας με τον Πίττα! Σκόραρε με κοντινό πλασέ μετά από γύρισμα του Βα.

46' Αλλαγή για τον Απόλλωνα, Βα αντί Γιόστεν.

Δεύτερο ημίχρονο

45+2' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα, μετά από κόντρες η μπάλα κατέληξε στον Ουάρντα που σούταρε, στα σώματα η μπάλα.

-Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

44' Σουτ του Αλσέους, λίγο πάνω από τα δοκάρια.

35' Σουτ του Κυριάκου, πολύ άστοχο.

32' Κεφαλιά του Ουάρντα, άστοχη.

23' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με προβολή του Πίττα μετά από μπαλιά του Γιόστεν, έξω.

19' Κεφαλιά του Ουάρντα, λίγο πάνω από τα δοκάρια.

15' Πρώτη καλή φάση για τον Ολυμπιακό με σουτ του Κα μετά από ατομική ενέργεια, πέφτει και μαζεύει ο Γιοβάνοβιτς.

8' Απειλεί ξανά η ομάδα της Λεμεσού μετά από ενέργεια του Ουάρντα και σουτ του Αιγυπτίου, αποκρούει ο Μολ.

7' Δεύτερη φάση για τους γηπεδούχους με σουτ του Γιόστεν, λίγο έξω.

5' Πρώτη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με Χέντι, το κοντινό του σουτ από πλάγια θέση έφυγε έξω.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Α. Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Πεϊμπέρνς, Ρομπέρζ, Χαμάς, Αλεσάμι, Σπόλιαριτς, Γιόστεν (46' Βα), Ουάρντα (86' Ίλιεφ), Πίττας (86' Ζράντι), Χέντι (67' Ντιγκινί).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Κυριάκου, Μπάρντι, Έσελινκ, Λιασίδης (66' Σλόγκαρ), Δόσης (75' Κορομά), Αλσεούς, Χριστοδούλου (81' Ζευκή), Κα (75' Χαραλάμπους), Χέντρικς, Γιακουμάκης.

ΣΚΟΡΕΡ: 46' Πίττας, 79' Σπόλιαριτς / 85' Σλόγκαρ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 51' Βα, 65' Χαμάς, 94' Σπόλιαριτς / 51' Μπάρτι

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χατζηβασιλείου Θωμάς

Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος

4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος