Πήρε πρόκριση, «έχασε» παίκτες η ΑΕΛ

Δημοσιεύθηκε 6.10.2022

Η ΑΕΛ επιβεβαίωσε τα προγνωστικά κι έστω και πιο δύσκολα από ότι αναμενόταν, πήρε την πρόκριση στη β' φάση του κυπέλλου αποκλείοντας τον Ερμή, του οποίου επικράτησε με 1-0 σε μονό αγώνα στο Τσίρειο.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 30' με κεφαλιά του Σις μετά από μπαλιά του Παπαφώτη, σε ένα ματς στο οποίο παρότι οι γαλαζοκίτρινοι είχαν τον έλεγχο από το πρώτο λεπτό και κυριάρχησαν στο γήπεδο, δεν κατάφεραν να βρουν το δεύτερο γκολ το οποίο θα... καθάριζαν την πρόκριση και θα έδιωχνε το άγχος, με αποτέλεσμα αυτό να μείνει μέχρι τέλους.

Μελανό σημείο για την ομάδα της Λεμεσού το γεγονός πως έχασε δύο παίκτες της, οι οποίοι αποχώρησαν με πρόβλημα τραυματισμού. Ο λόγος για τους Παπαφώτη και Μπάστο, οι οποίοι έγιναν αναγκαστική αλλαγή στο 63' και το 77' αντίστοιχα, με τους γαλαζοκίτρινους να περιμένουν πλέον να μάθουν νεότερα σε σχέση με το μέγεθος του προβλήματός τους, ενόψει και του ντέρμπι με την Ομόνοια (10/10, 19:00, Τσίρειο).

Η ΑΕΛ κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, με το «7-0» στις τελικές προσπάθειες να τα λέει όλα για την εικόνα του αγώνα. Του γκολ προηγήθηκαν οι καλές ευκαιρίες των Μιλιντσεάνου (14') και Κάσα (19'), ενώ οι προσπάθειες των Λεμεσιανών μετά το ημίωρο δεν ανησύχησαν τον Χοράτζκα. Στην επανάληψη, ναι μεν η ΑΕΛ δεν είχε την ίδια απόδοση, όμως ήταν και πάλι η ομάδα που έψαχνε το γκολ, στο οποίο πλησίασε σε τρεις περιπτώσεις (59' Κοντινέλα, 69' Τσέποβιτς, 94' Μπεραχίνο), την ώρα που ο Ερμής ολοκλήρωσε τον αγώνα χωρίς αξιόλογη ευκαιρία (13-1 οι τελικές).

94' Κεφαλιά του Τεϊσέιρα, έξω.

94' Σουτ του Μπεραχίνο, αποκρούει ο Χοράτζκα.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

91' Γύρισμα του Πάβλοβιτς, διώχνει ο Χοράτζκα, ο Σις στη συνέχεια δεν έπιασε όπως ήθελε το σουτ.

82' Κίτρινη κάρτα στον Εντού.

81' Σουτ του Μπεραχίνο, πάνω από τα δοκάρια.

77' Αλλαγή για τον Ερμή, Ζαχαρίου αντί Λύτρα.

77' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ, Τεϊσέιρα αντί του τραυματία Μπάστο.

76' Κίτρινη κάρτα στον Ολιβέιρα.

72' Κίτρινη κάρτα στον Κοντινέλα.

69' Πλησιάζει στο 2-0 η ΑΕΛ με τον Τσέποβιτς, ο Χοράτζκα σώζει.

65' Αλλαγές για τον Ερμή, Λοΐζίδης αντί Αλαντζί και Ντζιλέ αντί Ράσπα.

63' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ, ο Τσέποβιτς στη θέση του τραυματία Παπαφώτη.

59' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ με πλασέ του Κοντινέλα, έξω.

46' Αλλαγές για τον Ερμή, Εντού και Χαραλάμπους αντί Μπρούνο και Καφατάρη.

46' Αλλαγές για την ΑΕΛ, Πάβλοβιτς, Τσιμπόλα και Κοντινέλα στις θέσεις των Μιλιντσεάνου, Ζντραφκόφσκι και Κάσα.

45+1' Σουτ του Μπεραχίνο, μαζεύει ο τερματοφύλακας του Ερμή.

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

39' Νέο σουτ του Ζντραφκόφσκι, μαζεύει ο Χοράτζκα.

37' Σουτ του Ζντραφκόφσκι, πάνω από τα δοκάρια.

30' ΓΚΟΛ, 1-0 η ΑΕΛ με τον Σις. Ο Παπαφώτης έκλεψε, έβγαλε την μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι κι ο Σις με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

19' Νέα καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ με φαλτσαριστό σουτ του Κάσα, πολύ καλή απόκρουση του Χοράτζκα.

16' Κίτρινη κάρτα στον Μπεραχίνο.

14' Διαγώνιο σουτ του Μιλιντσεάνου μέσα από την περιοχή, λίγο έξω. Πρώτη καλή φάση στο ματς.

-Χωρίς καμία αξιόλογη φάση ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Μπάστο (77' Τεϊσέιρα), Μπιλοβάρ, Τζαλμά, Ζντραφκόφσκι (46' Τσιμπόλα), Παπαφώτης (63' Τσέποβιτς), Κάσα (46' Κοντινέλα), Μακρής, Σις, Μπεραχίνο, Μιλιντσεάνου (46' Πάβλοβιτς)

ΕΡΜΗΣ: Χοράτσκα, Νικολάου, Καφατάρης (46' Χαραλάμπους), Κάσες, Ράσπας (65' Ντζιλέ), Αλατζί (65' Λοϊζίδης), Λύτρας (77' Ζαχαρίου), Τσοκκάς, Αδάμου, Καμαρά, Μπρούνο (46' Εντού).

ΣΚΟΡΕΡ: - / -

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 16' Μπεραχίνο, 72' Κοντινέλα, 76' Ολιβέιρα / 82' Εντού

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος

4ος Διαιτητής: Θεοδώρου Πάνος