Πήρε διπλό... σαν στο σπίτι του ο Άρης, ούτε τώρα η Ανόρθωση

Δημοσιεύθηκε 4.12.2022

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη, ως φιλοξενούμενος στο… προσωρινό του «σπίτι» το «Αντώνης Παπαδόπουλος», πήρε ο Άρης, επικρατώντας με 2-0 της Ανόρθωσης για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Λεμεσού συνέχισε την πολύ καλή πορεία της και χάρη σε γκολ από τους Καζού στο 29’ και Μπαμπίκα στο 48’ επέστρεψε στα τρίποντα μένοντας αήττητη για έβδομο διαδοχικό παιχνίδι (ισοπαλίες μόνο με Ομόνοια και Πάφο), επιστρέφοντας στην τρίτη θέση και μειώνοντας, παράλληλα, στο -2 από την κορυφή. Παράλληλα η «ελαφρά ταξιαρχία» παρέμεινε... απόλυτη στα εκτός έδρας παιχνίδια της με έξι νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Η Ανόρθωση, η οποία δεν έκανε κακό παιχνίδι αλλά πλήρωσε ξανά τα λάθη της και την αναποτελεσματικότητά της, απέτυχε ξανά να «κολλήσει» για πρώτη φορά δεύτερη σερί νίκη κι έμεινε με 17 βαθμούς στην έκτη θέση, υποχωρώντας στο -12 από τις θέσεις Ευρώπης, κάτι που τη φέρνει σε ακόμη πιο δύσκολη θέση...

Από την εξέδρα παρακολούθησε το παιχνίδι ο προπονητής του Άρη Αλεξέι Σπιλέφσκι ο οποίος ήταν τιμωρημένος και την ευθύνη της ομάδας είχε ο Τόμι Γίνιγκεν.

Το πρώτο ημίχρονο είχε καλό ρυθμό, με τον Άρη να έχει τα πρώτα σουτ με τον Μπράουν (αμφότερα στο 3’) και την Ανόρθωση να πλησιάζει πρώτη στο γκολ, με προβολή του Χαρογιάν στο 6’ που αποκρούστηκε από τον Βανά. Το τρίτο σουτ του Μπράουν (23’) δεν βρήκε στόχο, όπως ούτε και η… δεύτερη κεφαλιά του Χαρογιάν στο 26’, όμως ο Άρης στο 29’ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, με πλασέ του Καζού έπειτα από ωραία ενέργεια και γύρισμα του Μπαμπίκα. Η συνέχεια ήταν… κυανόλευκη με τους γηπεδούχους να απειλούν με Σάμπο (36’) και να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες με Αρτυματά (38’) και Γουαρίς (41’).

Τρία λεπτά χρειάστηκε ο Άρης στην επανάληψη για να διπλασιάσει τα γκολ του και να ισχυροποιήσει το προβάδισμά του καθώς στο 48’ ο Μπαμπίκα μετά από ωραία συνεργασία με τον Γκομίς έκανε το 2-0 με διαγώνιο πλασέ. Η Ανόρθωση δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση και πέραν του εξαιρετικού γυριστού του Ουάρντα στο 59’ (μεγάλη ευκαιρία) δεν απείλησε ξανά, αντιθέτως ο Άρης πλησίασε στο τρίτο γκολ με Σόκε (69’) και Μπένγκτσον (76’).

93' Ευκαιρία με τον Άρη για Γιαμπλόνσκι, έξω.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

85' Αλλαγή για τον Άρη, ο Σικόρσκι αντικαθιστά τον Μπράουν.

79' Κίτρινη κάρτα στον Χαρογιάν.

76' Πλησιάζει το 3-0 ο Άρης, απέκρουσε το δυνατό σουτ του Μπένγκτσον ο Κεραυνός.

76' Κίτρινη κάρτα στον Γιαμπλόνσκι.

75' Κίτρινη κάρτα στον Ουάρντα.

73' Αλλαγές για την Ανόρθωση Χρυσοστόμου αντί Αρτυματά και Ράντονιτς αντί Μπαϊσίνιο.

69' Καλή ευκαιρία για τον Άρη με κεφαλιά του Σόκε, έξω.

68' Αλλαγές για τον Άρη, Γιαμπλόνσκι αντί Γκομίς και Στεπίνσκι αντί Μπαμπίκα.

65' Εκτός περιοχής σουτ του Σόκε, πάνω από τα δοκάρια.

61' Αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Φερέιρα στη θέση του Γουαρίς.

59' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με εξαιρετικό γυριστό του Ουάρντα, πέφτει κι αποκρούει ο Βανά.

55' Αλλαγές για την Ανόρθωση, Ουάρντα αντί Κίκο και Αμπαρτζουμιάν αντί Αντωνίου.

48' ΓΚΟΛ, 2-0 ο Άρης με τον Μπαμπίκα! Μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας ο Γκαμπονέζος έπαιξε το 1-2 με τον Γκομίς και με διαγώνιο πλασέ από πλάγια θέση νίκησε τον Κεραυνό.

46' Αλλαγές για τον Άρη, Στρούσκι αντί Μαγιαμπέλα και Πηλέας αντί Καζού.

42' Κίτρινη κάρτα στον Κίκο.

41' Νέα σπουδαία φάση για τους κυανόλευκους, μετά από εξαιρετική σέντρα του Αντωνιάδη ο Γουαρίς με κεφαλιά ψαράκι έστειλε την μπάλα μόλις έξω.

38' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με βολίδα του Αρτυματά έξω από την περιοχή, κόντραρε στον Μπράουν κι έφυγε κόρνερ.

36' Κεφαλιά του Σάμπο, πάνω από τα δοκάρια.

29' ΓΚΟΛ, 1-0 ο Άρης με τον Καζού! Ο Μπαμπίκα από δεξιά συνέκλινε και μετά από ωραία ενέργεια έκανε το παράλληλο γύρισμα για τον αμαρκάριστο Βραζιλιάνο ο οποίος πλάσαρε εύκολα ανοίγοντας το σκορ.

26' Καλή φάση για την Ανόρθωση με κεφαλιά του Χαρογιάν μετά από εκτέλεση κόρνερ, έξω.

23' Ευκαιρία για τον Άρη με σουτ του Μπράουν, έξω.

-Έπεσε ο ρυθμός μετά το δεκάλεπτο έπειτα από το καλό ξεκίνημα.

8' Επικίνδυνη μπαλιά του Γουαρίς, διώχνει με γροθιές ο Βανά.

6' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία, για την Ανόρθωση, με κοντινή προβολή του Χαρογιάν μετά από εκτέλεση φάουλ, διώχνει σε κόρνερ ο Βανά.

3' Νέο σουτ του Μπράουν εκτός περιοχής, πολύ άστοχο.

3' Μακρινό σουτ του Μπράουν, μαζεύει χωρίς πρόβλημα ο Κεραυνός.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κεραυνός, Αντωνίου (55' Αμπαρτζουμιάν), Χαρογιάν, Αντωνιάδης, Μπαϊσίνιο (73' Ράντονιτς), Κορέια, Αρτυματάς (73' Χρυσοστόμου), Κίκο (55' Ουάρντα), Σαμπό, Γουαρίς (61' Φερέιρα), Νινγκά.

ΑΡΗΣ: Βανά, Καζού (46' Πηλέας), Μουσουντά, Μπρόρσον, Μποακί, Σόκε, Μπράουν (85' Σικόρσκι), Μπένγκτσον, Μαγιαμπέλα (46' Στρούσκι), Μπαμπίκα (68' Στεπίνσκι), Γκομίς (68' Γιαμπλόνσκι).

ΣΚΟΡΕΡ: - / 29' Καζού, 48' Μπαμπίκα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 42' Κίκο, 75' Ουάρντα, 79' Χαρογιάν / 76' Γιαμπλόνσκι

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας

4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης