Κλείδωσε την πρωτιά με τεσσάρα επί της ΑΕΛ ο Απόλλωνας

Δημοσιεύθηκε 20.4.2024

Tην τέταρτη φετινή νίκη του επί της ΑΕΛ σε πέντε αγώνες (μαζί με το κύπελλο) πανηγύρισε ο Απόλλωνας, ο οποίος επικράτησε με 4-1 των γαλαζοκιτρίνων στο στάδιο «Alphamega» για τη 10η αγωνιστική του β΄ γκρουπ των πλέι οφ.

Στο τελευταίο λεμεσιανό ντέρμπι της σεζόν οι κυανόλευκοι έθεσαν τις βάσεις για το τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο (3-0) στο οποίο η ΑΕΛ είχε μεν σωρεία ευκαιριών, όμως αφενός βρήκε απέναντί της έναν ανεβασμένο Λέουβενμπεργκ, αφετέρου... δώριζε τα γκολ στον συμπολίτη της.

Στα 62 δευτερόλεπτα ο Μάρκες άνοιξε το σκορ όταν μετά από λάθος του Τσούκα τού «σέρβιρε» το γκολ ο Πέρετς, ενώ στο 37', κόντρα στη ροή του αγώνα (πέντε αποκρούσεις ο Λέουβενμπεργκ στο διάστημα 23'-34'), ο Μπακένγκα έκανε το 2-0, μετά από λάθος του Ανέστη ο οποίος «πάσαρε» στον Μάρκες, ο οποίος έδωσε ασίστ πάρε-βάλε στον συμπαίχτη του, ενώ ο Πορτογάλος διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις και το 3-0. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας κυριάρχησε και βρήκε το τέταρτο γκολ στο 70' με τον Άδωνη (αρχικά ακυρώθηκε με υπόδειξη οφσάιντ αλλά κατακυρώθηκε από το VAR) ενώ η ΑΕΛ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 82΄ με τον Μίντσεφ.

Με το πέμπτο σερί του τρίποντο ο Απόλλωνας έφτασε τους 58 βαθμούς και «κλείδωσε» την πρωτιά στον όμιλο, καθώς εκτόξευσε τη διαφορά του στο +11 από τη δεύτερη ΑΕΛ (και στο +12 από τον Εθνικό), με τέσσερις αγωνιστικές να απομένουν.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

88' Κίτρινη στον Μαρς.

88' Κίτρινη στον Πέρετς.

84' ΓΚΟΛ, 4-1 μειώνει η ΑΕΛ με τον Μίντσεφ. Σούταρε με τη μία μετά από γύρισμα του Νεοφύτου.

70' ΓΚΟΛ, 4-0 ο Απόλλωνας. Διορθώνει την απόφαση το VAR και κατακυρώνει το γκολ του Άδωνη ο οποίος ήταν καλυμμένος.

68' Ακυρώνεται γκολ του Άδωνη με υπόδειξη οφσάιντ, εξετάζεται η φάση από το VAR. Ο αμυντικός του Απόλλωνα πλάσαρε από κοντά μετά από μπαλιά του Φιλιώτη όμως ίσως να καλύπτεται απ' τον Τσούκα.

61' Κίτρινη στον Φιλιώτη.

60' Δοκάρι για τον Απόλλωνα με κεφαλιά του Μπακένγκα.

60' Σουτ του Ντανίλο, κόντραρε, κόρνερ.

54' Σουτ του Μάρκες, μάζεψε ο Ανέστη.

47' Κίτρινη στον Σρνιτς.

45+1' ΓΚΟΛ, 3-0 ο Απόλλωνας με τον Μάρκες. Μετά από έξοχη ασίστ του Μπακένγκα πέρασε την μπάλα πάνω από τον Ανέστη.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

37' ΓΚΟΛ, 2-0 ο Απόλλωνας με τον Μπακένγκα. Ξανά μετά από λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ, αυτή τη φορά ο Ανέστη «πάσαρε» στον Μάρκες που έδωσε έτοιμο γκολ στον συμπαίχτη του.

36' Κεφαλιά του Μαλεκκίδη, έξω.

35' Πρώτη φάση για τον Απόλλωνα μετά το γκολ του με σουτ του Ντανίλο, έσωσε ο Ανέστη.

34' Σπουδαία ευκαιρία για τους γαλαζοκίτρινους με Ανδρέου και τρομερή επέμβαση από Λέουβενμπεργκ.

32' Απειλεί ξανά η ΑΕΛ, με σουτ του Τσούκα, νέα απόκρουση από Λέουβενμπεργκ.

29' Σουτ του Μεντόγεβιτς, απέκρουσε ο Λέουβενμπεργκ, σουτ και από Μορέιρα, νέο όχι από τον Ολλανδό.

28' Σουτ του Θεμιστοκλέους, κόντραρε στον Μαλεκκίδη κι ακολούθως μάζεψε ο πορτιέρο του Απόλλωνα.

26' Εκτέλεση φάουλ του Σρνιτς, έξω.

24' Κίτρινη στον Μαλεκκίδη.

23' Πρώτη καλή φάση για την ΑΕΛ με σουτ του Τζάλμα, απέκρουσε ο Λέουβενμπεργκ.

12' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, το σουτ του Μάρκες κόντραρε στον Φραντζή.

2' ΓΚΟΛ, 1-0 ο Απόλλωνας με τον Μάρκες στα 62 δευτερόλεπτα. Μετά από λάθος του Τσούκα ο Πέρετς έδωσε στον Πορτογάλο που πλάσαρε εύστοχα από κοντά.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Φιλιώτης, Εκπολό (80΄ Σάντος), Άδωνη, Πεϊμπέρνς, Μαλεκκίδης (59΄ Γιούρτσεβιτς), Σπόλιαριτς, Αρτεάν, Πέρετζ, Μάρκες (72΄ Ποντικού), Μπακένγκα (80΄ Κόρεν).

ΑΕΛ: Ανέστη, Τσούκα (72΄ Συλβέστρος), Φραντζής, Μεντόγεβιτς, Τζάλμα (72΄ Νεοφύτου), Παπαφώτης, Σρνιτς, Ανδρέου (46΄ Κα),Μορέιρα, Μακρής (72΄ Μαρς), Θεμιστοκλέους (46΄ Μίντσεφ).

ΣΚΟΡΕΡ: 2΄, 45+1΄ Μάρκες, 37΄ Μπακένγκα, 70΄ Άδωνη / 84΄ Μίντσεφ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 24΄ Μαλεκκίδης, 88΄ Πέρετς / 47΄ Σρνιτς, 88΄ Μαρς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χριστοφόρου Μάριος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης

4ος Διαιτητής: Τσαμπαλάς Ανδρέας