Την πάτησε στις καθυστερήσεις ο ΑΠΟΕΛ από τη Σάμροκ Ρόβερς των δέκα παικτών

Δημοσιεύθηκε 11:56 μμ

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ την πάτησε και έμεινε στην ισοπαλία 1-1 με τη Σάμροκ Ρόβερς στην πρεμιέρα της League Phase του Conference League, σε έναν αγώνα που οι Ιρλανδοί αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 50’.

Οι γαλαζοκίτρινοι είχαν προηγηθεί στο 59’, με τον Κωνσταντίνο Λαΐφη να πετυχαίνει το πρώτο του τέρμα με την γαλαζοκίτρινη φανέλα, όμως στο φινάλε πλήρωσαν μία αμυντική αδράνεια και ήρθε η ισοφάριση.

Επόμενη υποχρέωση για την ομάδα της Λευκωσίας στη διοργάνωση είναι στις 24 Οκτωβρίου, οπότε και θα φιλοξενήσει στο ΓΣΠ τη Μπόρατς Μπάνια Λούκα (19:45).

Το ματς

To πρώτο ημίχρονο οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν ελάχιστες, αν και ο ΑΠΟΕΛ μπορούσε στο πρώτο λεπτό να πάρει κεφάλι στο σκορ, όμως ο Πολς απέκρουσε το κοντινό σουτ από τον Μαρκίνιος. Γενικότερα οι γαλαζοκίτρινοι έδειχναν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί.

Τα δεδομένα άλλαξαν στο 50’ με τον ΑΠΟΕΛ να αποκτά αριθμητικό πλεονέκτημα όταν ο Φαρούγκια τράβηξε τον Μαρκίνιος και δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα παίρνοντας την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Η εξέλιξη αυτή έντεινε την πίεση από πλευράς των πρωταθλητών και στο 59’ ευτύχησε να μετουσιώσει μία από τις ευκαιρίες του σε γκολ, όταν ο Λαΐφης μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τεχέρα πήδηξε ψηλότερα από όλους και με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τον ΑΠΟΕΛ (σ.σ. η μπάλα πήγε κόρνερ από μεγάλη χαμένη ευκαιρία του σκόρερ).

Από εκεί και πέρα, ο ΑΠΟΕΛ γλίτωσε στη φάση στο 74’ όταν ο Μπέλετς έκανε μεγάλη επέμβαση στο σουτ του Κέιν που έφυγε στην πλάτη της άμυνας, όμως δεν έγινε το ίδιο και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Γουότς με κεφαλιά, μετά από κόρνερ, να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Μπέλετς που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

90+2' - ΓΚΟΛ. 1-1. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γουότς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα

85' - O Mαρκίνιος μπήκε στην περιοχή, τελείωσε τη φάση, όμως η μπάλα πήγε παράλληλα με την εστία

74' - Μεγάλη επέμβαση από τον Μπέλετς στο σουτ του Κένι ο οποίος ξέφυγε στην πλάτη της άμυνας του ΑΠΟΕΛ

59' - ΓΚΟΛ. 0-1. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Λαΐφης παίρνει την κεφαλιά και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα

58'- Κεφαλιά του Λαΐφη, μεγάλη απόκρουση από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων που διώχνει σε κόρνερ

53' - Σουτ του Τεχέρα, από ευνοϊκή θέση, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι αμυντικού κι έφυγε κόρνερ

50' - ΚΟΚΚΙΝΗ. Ο ΑΠΟΕΛ αποκτά αριθμητικό πλεονέκτημα μετά τη δεύτερη κίτρινη που δέχεται ο Φαρούγκια

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Tέλος του πρώτου ημιχρόνου

17' - Σουτ από τον Μαρκίνιος, πάει έξω η μπάλα

6' - Σουτ από μακριά από τον Λαΐφη, δεν βρήκε στόχο

1' - Ξεκινάει με μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ το παιχνίδι, με τον Πολς να αποκρούει το κοντινό σουτ του Μαρκίνιος

1'- Έναρξη του αγώνα

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ: Πολς, Χόνοχαν, Λόπες, Γκρέις, Κλέρι, Νάγκεντ (75' Μπερν), Ο’Νιλ (65' Τόουελ), Πουμ (54' Σάλιβαν), Μαντρόιου (75' Γκριν), Φαρούγκια, Κένι (75' Γουότς).

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Κιντιγιά, Λαΐφης (89' Ντβάλι), Πέτροβιτς, Σούσιτς (72' Τσεμπάκ), Κοσταντίνοφ, Τεχέρα, Αμπάνια (61' Καττιρτζής), Εντονγκαλά (89' Κόρμπους), Μαρκίνιος, Ελ Αραμπί (72' Μπα)

ΣΚΟΡΕΡ: 90+2' Γουότς / 59' Λαΐφης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 42' Φαρούγκια, 88' Τόουελ / 37' Αμπάνια, 42' Κιντιγιά

ΚΟΚΚΙΝΗ: 50' Φαρούγκια (δεύτ. κίτρ).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ζερεμί Πινιά (Γαλλία)

Α’ Βοηθ. διαιτητής: Μικαέλ Μπερχεμπρού (Γαλλία)

Β’ Βοηθ. διαιτητής: Λορέν Κονιλιό (Γαλλία)