Έχασε την πρόκριση στο Europa League στα πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ

Δημοσιεύθηκε 29.8.2024

Ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας το σκορ του πρώτου αγώνα (2-1) όμως ο ΑΠΟΕΛ έχασε την πρόκριση στη Phase του Europa League στη διαδικασία των πέναλτι χάνοντας με 4-2 από τη RFS.

Αυτή είναι η έκτη φορά που η ομάδα της Λευκωσίας βρίσκεται στα πλέι οφ του Europa League και αποτυγχάνει να περάσει στην κύρια φάση (σ.σ. συμμετείχε μόνο τη σεζόν 2013-14, όταν και πάλι αποκλείστηκε όμως τελικά κέρδισε τη συμμετοχή της έπειτα από κλήρωση).

Στο πρώτο ημίχρονο της κανονικής διάρκειας ο ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο έκανε κακή εμφάνιση και δεν απείλησε σχεδόν καθόλου την αντίπαλη εστία. Μοναδική καλή ευκαιρία το σουτ του Μάγιερ στο 35’, πέντε λεπτά πριν οι φιλοξενούμενοι ανοίξουν το σκορ με κεφαλιά του Ικούνιεκς. Στο δεύτερο ημίχρονο οι πρωταθλητές επιχείρησαν να πιέσουν περισσότερο και στο 57’ χάθηκε τεράστια ευκαιρία σε προσπάθεια του Δώνη.

Τα πάντα άλλαξαν μετά το 75’ και σε αυτό έβαλαν τη σφραγίδα τους δυο από τις αλλαγές του Ζοσέ Ντομίνγκες. Στο λεπτό αυτό μετά από μπαλιά του Εντονγκαλά, ο Σούσιτς με κεφαλιά νίκησε τον Οντόα, με το πρώτο ευρωπαϊκό γκολ της καριέρας του, ισοφαρίζοντας σε 1-1 και δίνοντας νέα δεδομένα για την πρόκριση. Από εκεί και πέρα, οι γαλαζοκίτρινοι άσκησαν ακόμη περισσότερη πίεση, όμως ο χρόνος ήταν εναντίον τους. Μέχρι που φθάσαμε στο 90+4’, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά από σέντρα του Σούσιτς ο γιορτάρης Τάσος Δώνης (σ.σ. συμπλήρωσε σήμερα το 28ο έτος της ηλικίας του) με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 και ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου παιχνιδιού, ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Με την αύρα των τελευταίων λεπτών, ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυναμικά στην ημίωρη παράταση και είχε 2-3 καλές ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλο γκολ, χωρίς όμως αποτέλεσμα, ενώ για τους Λετονούς στο 101’ η εκτέλεση φάουλ του Σαβάλνιεκς βρήκε στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού. Εν τέλει ο αγώνας οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί ο ΑΠΟΕΛ έχασε την πρόκριση έχοντας δύο χαμένα πέναλτι, με τον Σαρφό να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι και τον Οντόα να κόβει την εκτέλεση του Ντβάλι. Εύστοχοι για τους γαλαζοκιτρίνους ήταν οι Ελ Αραμπί και Κιντίγια. Από πλευράς της Ρίγας ήταν εύστοχοι και οι τέσσερις που εκτέλεσαν) (Ικούνιεκς, Λίπουτσεκ, Πρέγκα και Πάνιτς).

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

- 2-4. Ο Οντόα αποκρούει την εκτέλεση του Ντβάλι και η Ρίγα παίρνει την πρόκριση.

Tέλος και της παράτασης - Πάμε στα πέναλτι

119 ' - Σουτ από τον Σούσιτς, πάει έξω

116' - Άστοχο το σουτ που επιχείρησε από μακριά ο Σιπριάνο

Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος της παράτασης

101' - ΔΟΚΑΡΙ. Με εκτέλεση φάουλ ο Σαβάλνιεκς σημαδεύει το πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού

97' - Καρφωτή κεφαλιά από τον Ελ Αραμπί, ο Οντόα προλαμβαίνει να διώξει σε κόρνερ

95' - Σέντρα του Εντονγκαλά, πισινή κεφαλιά του Ντράζιτς πάει έξω

93' - Kεφαλιά του Εντονγκαλά, με δυσκολία διώχνει σε κόρνερ ο Οντόα

Ξεκίνησε η παράταση

Τέλος του παιχνιδιού - Πάμε παράταση

90+4'. ΓΚΟΛ. 2-1. Σέντρα του Σούσιτς, κεφαλιά του Δώνη και η μπάλα πάει στα δίχτυα. Ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα η ομάδα της Λευκωσίας και στέλνει τον αγώνα στην παράταση.

84' - Ντράζιτς και Ελ Αραμπί συνδυάστηκαν, όμως το σουτ του δεύτερου ήταν άστοχο

82'- Σουτ του Ελ Αραμπί, ο Οντόα κόβει στην κλειστή γωνιά της εστίας του

76' - Ο Ουσαγκόου μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, έφυγε έξω η μπάλα

75' - ΓΚΟΛ. 1-1. Με κεφαλιά ο Σούσιτς, μετά από κεφαλιά του Εντονγκαλά, φέρνει τον αγώνα στα ίσα

69' - Σουτ του Ντράζιτς εύκολα στα χέρια του τερματοφύλακα η μπάλα

57'- Tεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Εντονγκαλά, η μπάλα χτύπησε σε σώματα στην καρδιά της περιοχής και κατευθύνθηκε στα πλάγια στον Δώνη, που από κοντά προσπάθησε να τη σπρώξει στα δίχτυα όμως πήγε παράλληλα με την εστία

50' - Άστοχη η κεφαλιά του Μαρκίνιος

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

45+5' - Σουτ του Κουαντιό, βρίσκει στο κεφάλι του Ντβάλι και πάει πάνω από τα δοκάρι

- Πέντε λεπτά καθυστερήσεις στο πρώτο ημίχρονο

42' - Σουτ από καλή θέση για τον Εντονγκαλά, η μπάλα που κατευθυνόταν προς την εστία βρήκε πάνω στον Ελ Αραμπί

40' - ΓΚΟΛ. 0-1. Οι φιλοξενούμενοι κάνουν τη ζημιά στον ΑΠΟΕΛ, μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ικούνιεκς με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα

35' - Πρώτη αξιόλογη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, μετά από καλή συνεργασία των παικτών των γαλαζοκιτρίνων, ο Μάγιερ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

29' - Προσπάθησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ να απειλήσει ο Τσεμπάκ, όμως η εκτέλεσή του ήταν αρκετά πάνω από τα δοκάρια

26' - Από μακριά προσπάθησε να κάνει το σουτ ο Σαρφό, πολύ μακριά από την εστία των φιλοξενουμένων

24' - Ακίνδυνο μέχρις στιγμής ο ΑΠΟΕΛ, δεν απείλησε καθόλου την αντίπαλη εστία

11'- Kεφαλιά του Κουάντιο εύκολα στα χέρια του Μπέλετς η μπάλα

4' - Mπλόκαρε ο Μπέλετς το σουτ του Ντιομάντε

- Ξεκίνησε το παιχνίδι

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεπάκ (53' Σούσιτς), Πέτροβιτς (106' Σιπριάνο), Ντβάλι, Κιντίγια, Μέγιερ (65' Ντράζιτς), Τεχέρα (80' Κοσταντίνοφ), Σαρφό, Μαρκίνιος (53' Δώνης), Εντονγκαλά (112' Κόρτμπους), Eλ Αραμπί

RFS:Οντόα, Πρέγκα, Μπαλόνιτς, Λίπουτσεκ, Σαβάλνιεκς, Μαρκίεφ, Πάνιτς, Οντισάρια (110' Σιλαγκάντζε), Ικούνιεκς, Ντιομάντε (21' Ντιακί, 68' Έμερσον, 109' Στούγκλις), Κουάντιο (67' Οσουαγκού, 91+2' Κίγκουρς)

ΣΚΟΡΕΡ: 74' Σούσιτς, 90+4' Δώνης / 40' Ικούνιεκς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 43' Τσεμπάκ, 67' Μπέλετς, 90+1' Πέτροβιτς, 98' Δώνης / 23' Μαρκίεφ, 52' Ικούνιεκς, 56' Πρέγκα, 60' Οντισάρια, 67' Κουάντιο, 108' Κίγκουρς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάτει Τζαγκ (Σλοβενία)

VAR: Άλεν Μπόροσακ (Σλοβενία)