Πρόωρος αποκλεισμός για τη Σάκκαρη στο Miami Open

Δημοσιεύθηκε 24.3.2023
Η Μαρία Σάκκαρη δεν έφερε την ανατροπή στο 3ο σετ, ηττήθηκε από την Μπιάνκα Αντρεέσκου με 2-1 σετ και αποκλείστηκε από τον 2ο γύρο στο Μαϊάμι Όπεν.

Το ταξίδι για τη Μαρία Σάκκαρη στις ανατολικές ακτές των ΗΠΑ και την Φλόριντα τελείωσε πολύ γρήγορα, η Μπιάνκα Αντρεέσκου νίκησε την 27χρονη Ελληνίδα με 5-7, 6-3, 6-4 για τον 2ο γύρο του Μαϊάμι Όπεν.

Όπως και οι δύο προηγούμενοι αγώνες ανάμεσα στις παίκτριες, οδηγήθηκε σε 3ο σετ, με την 22χρονη Αντρεέσκου να προηγείται με 4-1, τη Σάκκαρη να μην παραδίδει τα όπλα, να επιστρέφει στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά τελικά να μην τα καταφέρνει, έπειτα από μάχη τριών ωρών και τεσσάρων λεπτών.

Η Μαρία Σάκκαρη επιστρέφει στην Ευρώπη από τις ΗΠΑ με γλυκόπικρη γεύση, καθώς προηγήθηκε η πορεία μέχρι τα ημιτελικά στο Indian Wells.

Η Σάκκαρη είχε τον τελευταίο λόγο στο 1ο σετ

Η Αντρεέσκου με τρεις winners και δύο λάθη από τη Σάκκαρη, πήρε το εναρκτήριο game, με την Ελληνίδα παίκτρια να απαντά με love game.

Στο 4ο game η Σάκκαρη προηγήθηκε 40-0 και παρότι η αντίπαλός της πλησίασε στο 40-30, έκανε το 2-2. Η Αντρεέσκου με δύο διαδοχικά λάθη από τη Σάκκαρη πήρε ξανά προβάδισμα με 3-2, με την Ελληνίδα να διατηρεί το σερβίς της για το 3-3.

Μετά το παιχνίδι άλλαξε μορφή. Η Σάκκαρη εκμεταλλευόμενη την πρώτη ευκαιρία για break, προσπέρασε με 4-3, για να ακολουθήσει το πιο γεμάτο game.

Η Σάκκαρη προηγήθηκε 40-0, αλλά με διαδοχικά λάθη έγινε το 40-40, έπειτα η Σάκκαρη έχασε τρεις φορές το αβαντάζ και η Αντρεέσκου στην πρώτη δική της ευκαιρία για break ισοφάρισε σε 4-4.

Η Καναδή, «σβήνοντας» το 30-40 και στο 3ο πλεονέκτημα, πήρε ξανά το προβάδισμα με 5-4. Όμως η Σάκκαρη είχε απάντηση. Αρχικά ισοφάρισε 5-5, με δύο winners προηγήθηκε 15-40 και με νέο break προηγήθηκε 6-5. Στο 12o game η Σάκκαρη «έσβησε» break point με βολέ και με winner κατέκτησε το γκέιμ και το σετ 7-5 σε 62 λεπτά.

Η απάντηση από την Αντρεέσκου

Η Αντρέεσκου άνοιξε με love game το 2o σετ και με break στο 4ο game, έκανε το 3-1 και αμέσως μετά το 4-1. Με δύο διπλά λάθη η Σάκκαρη κινδύνεψε, αλλά μείωσε σε 4-2, όμως στο 7ο game δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το άγχος της αντιπάλου του.

Η Ελληνίδα παίκτρια έξι φορές απάντησε στο αβαντάζ της Αντρεέσκου, δεν το πήρε ποτέ υπέρ της και τελικά η 22χρονη από τον Καναδά έφθασε στο 5-2.

Στο 9ο γκέιμ προηγήθηκε 30-0, 40-15 με την Αντρεέσκου να αντέχει στην επίθεση της Σάκκαρη για να φθάσει στο 6-3, οδηγώντας τον αγώνα σε 3ο σετ.