Με πέναλτι στο 90+4’ η ΑΕΛ διατήρησε αήττητο στο νέο γήπεδο και ελπίδες για εξάδα

Δημοσιεύθηκε 2.2.2023

Με πέναλτι που δόθηκε μετά από υπόδειξη του VAR στο 90+4’ η ΑΕΛ κέρδισε με 2-1 τον Ακρίτα και διατήρησε το αήττητο που «τρέχει» στο «Άλφαμεγα Stadium», αφού συμπλήρωσε τέσσερις αγώνες στο νέο γήπεδο μετρώντας ισάριθμες νίκες, ενώ είχε πάρει και πρόκριση στο κύπελλο επί του Απόλλωνα. Mε τη νίκη της η ομάδα της Λεμεσού έφθασε τους 31 βαθμούς και περιμένει να δει τι θα κάνουν οι πιο πάνω ομάδες για να φανεί πόσο κοντά θα βρίσκεται στην πρώτη εξάδα. Από την άλλη το συγκρότημα της Χλώρακας έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει έστω ένα σημαντικό βαθμό και παρέμεινε στους 11 βαθμούς και καθηλωμένος στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 37’, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Τζάλμα, ο Τεϊσέιρα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να γίνει το 1-0, ενώ στο 42΄ ο Μπεραχίνο από ευνοϊκή θέση αστόχησε στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Ο Ακρίτας μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε στο 57’ με ωραίο γκολ του Κλεμέντε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, όντας η πρώτη ομάδα που σκοράρει κόντρα στην ΑΕΛ στο νέο γήπεδο. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι κόντεψαν και στο 2-1 λίγο αργότερα (63’) όμως ο Μούριελ έσωσε στην κεφαλιά του Τόρες.

Εν τέλει, στο 90+2’ από το VAR (Xρυσοβαλάντης Θεουλή) κάλεσαν τον διαιτητή (Μάριος Χριστοφόρου) που τελικά υπέδειξε πέναλτι στο μαρκάρισμα του Σαραβάνια στον Τεϊσέιρα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζάλμα ήταν εύστοχος και έγραψε το τελικό 2-1.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

90+4' - ΓΚΟΛ. Ο Τζάλμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι βάζει ξανά μπροστά στο σκορ

90+2' - Μετά από υπόδειξη πέναλτι από το VAR, o διαιτητής το είδε και σφύριξε πέναλτι στο μαρκάρισμα του Σαραβάνια στον Τεϊσέιρα

63' - Σώζει την ΑΕΛ ο Μούριελ σε κεφαλιά από τον Τόρες

57' - ΓΚΟΛ. 1-1. Μετά από φάση διαρκείας ο Κλεμέντε με δυνατό σουτ νίκησε τον Μουριέλ για να ισοφαρίσει

Έναρξη στο δεύτερο ημίχονο

Tέλος πρώτου ημιχρόνου

42' - Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ, με τον Μπεραχίνο να βρίσκεται αμαρκάριστος στο σημείο του πέναλτι όμως το τελείωμά του πήγε ψηλά έξω

37' - ΓΚΟΛ. 1-0. Μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Τζάλμα, ο Τεϊσέιρα με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για λογαριασμό της ΑΕΛ

28' - Σουτ από τον Νταβόρ έξω από την περιοχή, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

27' - Eπικίνδυνο γύρισμα από τον Σέχιτς, δεν πρόλαβε κανένας να μπει στην πορεία της μπάλας

21' - Ο Μούριελ μάζεψε στο σουτ του Ελ Τζεμίλι

1' - Ξεκίνησε ο αγώνας

ΑΕΛ: Μούριελ, Τεϊσέιρα, Νταβόρ, Μπεραχίνο (58' Ρομό), Παπαφώτης (81' Κολιάς), Παντελή, Τσέρνιχ (81' Ντεβέστ), Μιλιντσεάνου (81' Σιλβέστρος), Μπιλοβάρ, Τζάλμα, Κοντινέλα

AKΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Σέχιτς, Μεντίμορετς, Σαραβάνια, Φοφανά, Κονέ (55' Εράσο), Ελ Τζεμιλί, Κλεμέντε, Γαβριήλ (90+1' Φούριελ), Τόρες (90΄Αμντουσαλάμοφ), Πική (44' Λόπες, 82' Πογκέν)

ΣΚΟΡΕΡ: 37' Τεϊσέιρα, 90+4' πεν. Τζάλμα / 57' Κλεμέντε

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 90+7' Μπιλοβάρ / 70' Φοφανά, 88' Κλεμέντε, 90+2' Σαραβάνια, 90+2' Άμπραχαμ, 90+7' Αμντουσαλάμοφ

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας

4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης