Ούτε τώρα ο ΑΠΟΕΛ, ούτε τώρα η ΑΕΛ

Δημοσιεύθηκε 2.10.2022

Για άλλο έναν παιχνίδι (σ.σ. το τρίτο στην τρέχουσα σεζόν) ως γηπεδούχος ο ΑΠΟΕΛ δεν πήρε τρίποντο, για άλλη μία φορά η ΑΕΛ δεν πανηγυρίζει νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Με λίγα λόγια το 0-0 στο ΓΣΠ δεν αφήνει ικανοποιημένη καμία από τις δύο ομάδες, αφού χάνουν έδαφος για την υλοποίηση των στόχων τους. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο απαιτητικοί (σ.σ. είχαν 10 τελικές έναντι 2 της ΑΕΛ) όμως όσες ευκαιρίες έφτιαξαν δεν είχαν ευτυχή κατάληξη. Οι γαλαζοκίτρινοι της Λευκωσίας είχαν κάποιες μεγάλες στιγμές, όπως στο 71’ με τον Κβιλιτάια να ξεπερνάει τον Μπιλοβά και το σουτ του κόπηκε από τον Μουριέλ, ενώ στο 81’ και το 90+4’ οι κεφαλιές των Μπλουμ και Κονσταντίνοφ αντίστοιχα έφυγαν έξω. Από την άλλη, η ομάδα της Λεμεσού στο ντεμπούτο του Τσέντομιρ Γιανέφσκι διαφύλαξε περισσότερο τα νώτα της και χαρακτηριστικό ότι η μοναδική μεγάλη ευκαιρία ήταν στο 90+1’ με το μακρινό σουτ του Νταβόρ που έδιωξε με υπερένταση ο Μπέλετς. Με τον ένα βαθμό ο ΑΠΟΕΛ έφθασε τους οκτώ και είναι στην πέμπτη θέση, ενώ η ΑΕΛ πήρε τον δεύτερο της βαθμό, παραμένοντας χωρίς νίκη για πέμπτο παιχνίδι, και βρίσκεται στην προτελευταία θέση.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Τέλος του αγώνα

90+4' - Μετά από εκτέλεση φάουλ, κεφαλιά από τον Κονσταντίνοφ λίγο έξω

90+1'- Ο Νταβόρ από μακριά το σουτ, με υπερένταση ο Μπέλετς σε κόρνερ

90' - Σουτ του Μιλιντσεάνου, μετά από κόντρες η μπάλα άλλαξε πορεία κι έφυγε κόρνερ

81' - Σέντρα του Εφραίμ, κεφαλιά του Μπλουμ πάνω από τα δοκάρια

78'- Mακρινή εκτέλεση φάουλ από τον Τζάλμα, πάει ψηλά πάνω

71'- Mεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Κβιλιτάια να ξεπερνάει τον Μπιλοβά, να κάνει το σουτ με τον Μουριέλ να αποκρούει

64' - Ο Δώνης, από πλάγια θέση, έκανε το σουτ, λίγο πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

50' - Σουτ του Δώνη, βρήκε σε παίκτη της ΑΕΛ και πήγε ελάχιστα έξω

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

-Πέντε τελικές με τις τρεις στο στόχο για τον ΑΠΟΕΛ, καμία για την ΑΕΛ

-55%-45% υπέρ του ΑΠΟΕΛ η κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

24' - Ο διαιτητής έδωσε πέναλτι σε ανατροπή του Κασά από τον Καρώ, όμως ο βοηθός Μιχάλης Σωτηρίου δίνει οφσάιντ. Επιβεβαιώθηκε από το VAR.

20'- O Βιγιαφάνες προσπάθησε απευθείας, μετά από φάουλ από πλάγια θέση, όμως έφυγε ελάχιστα έξω

15'- Kεφαλιά του Κρέσπο, μετά από κόρνερ του Βιγιαφάνες, στα χέρια του τερματοφύλακα της ΑΕΛ

8' - Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι, ο Δώνης βρέθηκε απέναντι στον Μουριέλ που έδιωξε σε κόρνερ

1' - Έναρξη του αγώνα

AΠΟΕΛ: Μπέλετς, Φεράρι, Καρώ, Κρέσπο, Τσεπάκ (46' Σούσιτς), Σατσιάς (46' Εντονγκαλά), Κονσταντίνοφ, Βιγιαφάνες (74' Ντάλσιο), Μαρκίνιος (74' Eφραίμ), Δώνης (64' Μπλούμ), Κβιλιτάια

ΑΕΛ: Μουριέλ, Τεϊσέιρα, Μπιλοβάρ,Τσιμπόλα (88' Κοντινέλα), Ντζαλμά, Φραντζής, Κάσα (85' Σάντος), Νταβόρ, Μιραλλάς, Μακρής (46' Μπεραχίνο), Τσέποβιτς (64' Μιλιντσεάνου)